Рішення від 14.07.2008 по справі 17433-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 307

РІШЕННЯ

Іменем України

14.07.2008

Справа №2-13/17433-2007

За позовом Фонд майна АР Крим, м. Сімферополь

До відповідача 1 Сімферопольської міської Ради, м. Сімферополь

До відповідача 2 Виконавчого комітету Київської районної ради м. Сімферополя, м. Сімферополь

До відповідача 3 Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації, м. Сімферополь

З участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору 1 - Верховної Ради АР Крим, м. Сімферополь

З участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору 2 - Кримське республіканське відділення Партії регіонів, м. Сімферополь

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору 3 - Фонд комунального майна Сімферопольської міської Ради, м. Сімферополь

Про скасування рішення та визнання права власності.

Суддя ГС АР Крим А.І. Жукова

Представники:

Від позивача - Соловйова К.С. - гол., спец., відділу, дов. № 01Д від 08.01.2008 року.

Від відповідача 1 - не з'явився.

Від відповідача 2 - Анохіна А.В. - головний спец. юрид. відділу, дов. від 08.01.2007 року.

Від відповідача 3 - не з'явився.

Від третьої особи 1 - Ганіна І.Л. - ю/к, юридичного управління, дов. № 1053/28/50 від 03.04.2008 року

Від третьої особи 2 - Руденко А.А. -представник, дов. від 09.01.2008 року

Від третьої особи 3 - Іванец Г.Є. - начальник відділу, дов. від 04.07.2008 року.

Сутність спору: Позивач - Фонд майна АР Крим, м. Сімферополь звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача 1 - Сімферопольської міської Ради, м. Сімферополь, відповідача 2 - Виконавчого комітету Київської районної ради, м. Сімферополь та відповідача 3 - Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації, м. Сімферополь та просить скасувати рішення № 257/2 від 28.11.2006 року та визнати право власності за Автономною Республікою Крим в особі Верховної Ради АР Крим на домоволодіння по вул. Полянської, 3 (5) в місті Сімферополі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що домоволодіння по вулиці Шполянської, 3 (5) в місті Сімферополі ніколи не належало і не належить до власності територіальної громади міста Сімферополя. Сімферопольська міська рада була повідомлена про рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, проте, порушуючи пункт 6 статті 4 Конституції Автономної Республіки Крім, згідно з яким нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим обов'язкові для виконання на всій території Автономної Республіки Крим, проігнорувала таке рішення і доручила виконавчому комітету Київської районної ради зарахувати собі на баланс майно, яке ніколи не належало та не належить до власності територіальної громади міста Сімферополя.

Позивач вважає, що такі дії Сімферопольської міської ради порушують вимоги не тільки пункту 6 статті 4 Конституції Автономної Республіки Крім, але і статей 4, 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою ГС АР Крим від 25.02.2008 року до участі у справі у порядку статті 27 ГПК України було залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Верховну Раду АР Крим, м. Сімферополь, вул. К. Маркса, 18.

Ухвалою ГС АР Крим від 03.04.2008 року до участі у справі у порядку статті 27 ГПК України було залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кримське республіканське відділення Партії регіонів, м. Сімферополь, вул. Шполянського, 5.

Ухвалою ГС АР Крим від 15.05.2008 року до участі у справі у порядку статті 27 ГПК України було залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фонд комунального майна Сімферопольської міської Ради, м. Сімферополь, вул. Товстого, 15.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі.

Представник Сімферопольської міської Ради у судове засідання не з'явився, у попередньому судовому засіданні проти позову заперечував.

Представник Виконавчого комітету Київської районної ради у судовому засіданні проти позову заперечував.

Представник Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації у судове засідання не з'явився, у попередньому судовому засіданні надав пояснення по суті спору.

Представник Верховної Ради АР Крим у судовому засіданні надав пояснення по суті спору.

Представник Кримського республіканського відділення Партії регіонів у судовому засіданні надав пояснення по суті спору та просить в позові відмовити.

Представник Фонд комунального майна Сімферопольської міської Ради у судовому засіданні надав пояснення по суті спору та просить в позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

встановив:

По вулиці Полянської, 5 у м. Сімферополі розташоване майно у складі будівель та споруд, в яких з 1938 року знаходився Об'єднаний міський воєнкомат, а з 1967 року до цього часу знаходиться Київський районний військовий комісаріат АР Крим.

Враховуючи відсутність балансоутримувача об'єктів, а також відсутність на них правовстановлюючих документів, пунктом 5 постанови від 17.11.2004 року № 1125-4/2004 Верховна Рада АР Крим дала згоду на включення об'єктів до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, до сфери управління Фонду майна Автономної Республіки Крим.

Також Фонду майна Автономної Республіки Крим (далі - Фонд) було доручено здійснити у встановленому чинним законодавством порядку реєстрацію об'єктів у складі майна, що належить Автономній Республіці Крим.

З метою виконання цього доручення Фондом було надіслано запити до Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації (далі - СМБРТІ) щодо проведення технічної інвентаризації об 'єкта та реєстрації на нього права власності за Автономною Республікою Крим.

На запит Фонду СМБРТІ було проведено технічну інвентаризацію об'єктів і 16.06.2005 видано інвентаризаційну справу. Листами від 24.03.2005 № 6312/6, від 27.09.2006 № 15643/2, від 18.12.2006 №20344/4 СМБРТІ повідомило Фонд про підготовку проекту рішення «Про присвоєння об'єкту нерухомого майна номер 5 по вул. Шполянської та оформлення права комунальної власності на нежитлові приміщення по вул. Шполянської, 5 на ім'я Автономної Республіки Крим в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим».

Відомостей щодо реєстрації права власності на об 'єкти за будь-якою особою Фонду надано не було.

Враховуючи, що технічна інвентаризація виявила самовільно побудовані споруди. Фонд неодноразово звертався до Сімферопольської інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю з проханням надати пояснення щодо дій Фонду стосовно введення таких споруд в експлуатацію (вих. від 27.04.2006 № 1206, від 30.06.2006 № 08-06/1543).

Однак відповідь від Сімферопольської інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю до Фонду так і не надійшла, у зв'язку з чим Фондом було надіслано листа до Сімферопольського міського голови з проханням доручити зазначеній інспекції надати Фонду необхідні пояснення.

Враховуючи, що вирішення питання знаходиться на контролі Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Сімферопольським міським головою було надано відповідь на ім'я голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим (лист від 10.01.2007 №11795/24/01-02). У листі лише було зазначено, що самовільно побудовані споруди можуть бути введені в експлуатацію після надання переліку зазначених у листі документів. Будь-які відомості щодо того, що територіальна громада міста Сімферополя вважає об'єкти своєю власністю, у листі відсутні.

На виконання пункту 5 постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 17.11.2004 № 1125-4/2004 комісією, створеною Фондом, 17.10.2006 було складено Акт приймання - передачі об'єктів до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, до сфери управління Фонду майна Автономної Республіки Крим.

Вказана постанова Верховної Ради не скасована і діє.

Однак листами від 05.01.2007 № 20896/4, від 12.02.2007 № 21634 СМБРТІ повідомило, що проект рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради «Про присвоєння об'єкту нерухомого майна № 5 по вул. Шполянської та оформлення права комунальної власності на нежитлові приміщення по вул. Шполянської, 5 на ім'я Автономної Республіки Крим в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим» не узгоджений Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради.

Наступним листом від 27.03.2007 № 221111А СМБРТІ повідомило, що право власності на об 'єкти зареєстровано з 29.12.1951 за Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 15.11.1949 № 31, однак, це рішення в матеріалах інвентарної справи не збереглося.

Справді, в інвентарній справі, що одержана Фондом, є припис, що домоволодіння по вулиці Шполянської, 3 в місті Сімферополі, на підставі зазначеного рішення зараховано за міськжитлуправлінням № 107. Однак, в інвентарній справі відсутні будь-які відомості щодо реєстрацій права власності.

Листом від 21.02.2007 № 75/24/01-46/11795/24/01-02 виконавчий комітет Сімферопольської міської влади повідомив, що згідно з рішенням 4-ї сесії IV скликання Сімферопольської міської влади від 29.10.2002 № 34, а також рішенням виконавчого комітету Київської районної ради від 28.11.2006 № 257/2 домоволодіння по вул. Шполянської, 3 і 5, тобто об 'єкти, постановлено на баланс Київської районної ради.

Суд вважає, що об'єкти не можуть належати територіальній громаді міста Сімферополя за таких підстав.

Стаття 4 Конституції (Основного Закону Української Радянської Соціалістичної Республіки від 30.01.1937, зі змінами, внесеними згідно із законами УРСР від 28.06.1947, від 13.03.1948) визначала, що економічну основу УРСР становлять соціалістична система господарювання і соціалістична власність на знаряддя та засоби виробництва, що утвердилися внаслідок ліквідації капіталістичної системи господарства, скасування приватної власності на знаряддя та засоби виробництва і знищення експлуатації людини людиною.

Відповідно до статті 5 цієї Конституції, соціалістична власність в Українській РСР мала або форму державної власності (всенародне добро), або форму кооперативно-колгоспної власності (власність окремих колгоспів, власність кооперативних об 'єднань).

Тобто на той час поняття «комунальної власності» було відсутнє.

Пізніше Конституцією Української Радянської Соціалістичної Республіки від 20.04.1978 року встановлено вже три види власності: державна власність, власність колгоспів та інших кооперативних організацій, особиста власність громадян Української РСР.

Стаття 10 зазначеної Конституції УРСР визначає: «Основу економічної системи Української РСР становлять радянська власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності.

Радянською власністю є також майно профспілкових та інших суспільних організацій, що необхідне їм для здійснення статутних задач».

Стаття 11 Конституції УРСР встановлює: «У виключній власності держави знаходяться: земля, її надра, води, ліси. Державі належать основні засоби виробництва у промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв'язку, банки, майно організованих державних торгових, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення задач держави».

Крім того, згідно зі статтею 72 Конституції УРСР віданню республіки в особі її вищих органів державної влади та управління підлягають, у тому числі, управління житловим і комунальним господарством.

А відповідно до статті 78 Конституції УРСР, єдину систему органів державної влади встановлюють Ради народних депутатів - Верховна Рада Української РСР, обласні, районні, міські, районні в містах, селищні і сільські Ради народних депутатів.

Також стаття 124 Конституції УРСР встановлює, що органами державної влади в областях, районах, містах, районах у містах, селищах та селах Української РСР є обласні. районні, місцеві, районні у містах, селищні та сільські Ради народних депутатів.

Крім того, згідно зі статтею 86 Цивільного кодексу Української РСР від 1963 року, власність в Україні на той час виступала в таких формах: приватна, колективна, державна. Згідно зі статтею 90 Цивільного кодексу Української РСР, державі належало: основні засоби виробництва у промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту та зв'язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави.

Поняття «комунальна власність» виникає лише у 1990 році, коли 01.07.90 постановою Верховної Ради СРСР від 06.03.90 № 1306-1 було введено в дію Закон СРСР «Про власність в СРСР».

На Україні Закон України «Про власність» було введено в дію постановою Верховної Ради Української РСР від 26.03.91 № 885-ХІІ.

Стаття 31 цього Закону встановлює, що до державної власності в Українській РСР належать загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).

Стаття 35 цього Закону визначає, що об'єктами права комунальної власності є майно, яке, у тому числі, забезпечує діяльність відповідних Рад і утворюваних ними органів, об'єкти житлово-комунального господарства.

Поняття «місцеве самоврядування» і «місцеве господарство» з'явилися лише у 1991 році, коли постановою Верховної Ради СРСР від 09.04.90 № І4І8-І було введено в дію Закон СРСР «Про загальні засади місцевого самоврядування і місцевого господарства в СРСР».

Пунктом 6 зазначеної постанови від 09.04.90 № 1418-1 було доручено Раді Міністрів СРСР, Верховним Радам союзних автономних республік разом з місцевими Радами народних депутатів визначити порядок передачі і перелік майна, яке безоплатно передається і надувається до складу комунальної власності різних територіальних рівнів.

Крім того, згідно з частиною 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», комунальною власністю є те майно відповідних територіальних громад, яке було у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць чи набуте ними на законних підставах.

Фондом комунального майна Сімферопольської місцевої ради ведеться Перелік підприємств, установ, організацій, що віднесені до комунальної власності міста, в якому присутня інформація і по об'єктах нерухомого майна.

Такий Перелік, станом на 01.09.2002, було надано Фонду самим Фондом комунального майна, однак, у ньому відсутнє домоволодіння по вул. Шполянської, 3 (5).

Тобто у встановленому законодавством порядку зазначене домоволодіння територіальній громаді міста Сімферополя не передавалося.

Крім того, чинним і діючим раніше законодавством передбачалося і у цей час передбачається обов'язкова реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, яку здійснювали і до цього часу здійснюють Бюро технічної інвентаризації.

Так, відповідно до Інструкції про порядок реєстрації будівель і домоволодінь у містах і селищах місцевого типу Української РСР, що затверджена заступником міністра комунального господарства Української РСР В. Романовим 31.01.66 та узгоджена заступником Голови Верховного Суду Української РСР 15.01.66 Р. Сиденком, при прийнятті рішення про оформлення права власності на будівлю чи домоволодіння, що належать міській Раді депутатів трудящих, державному, кооперативному чи суспільному підприємству, установі чи організації, органи БТЇ видають реєстраційне свідоцтво та вносять відомості про право власності на будівлю до реєстрової книги.

Цією Інструкцією встановлено, що реєстрові книги ведуться по кожному населеному пункту окремо: на будівлі і домоволодіння, які належать державі та знаходяться в оперативному управлінні місцевих Рад депутатів, робітників; на будівлі і домоволодіння, які належать державним, кооперативним, профспілковим та іншим суспільним організаціям; на будівлі і домоволодіння, які належать окремим громадянам та колгоспним дворам.

Таким чином, домоволодіння по вулиці Шполянської, 3 (5) в місті Сімферополі ніколи не належало і не належить до власності територіальної громади міста Сімферополя.

Відповідно до вимог частини першої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи та посадові особи місцевого самоврядування повинні вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно із частиною 1 статті 29 цього Закону, до відання виконавчих органів місцевих рад належить, у тому числі, управління майном, що належить до комунальної власності територіальної громади.

Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування і їх посадові особи діють тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України і законами України і керуються в своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими в межах їх компетенції.

Сімферопольська міська рада була повідомлена про рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, проте, порушуючи пункт 6 статті 4 Конституції Автономної Республіки Крім, згідно з яким нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крім обов'язкові для виконання на всій території Автономної Республіки Крим, проігнорувала таке рішення і доручила виконавчому комітету Київської районної ради зарахувати собі на баланс майно, яке ніколи не належало та не належить до власності територіальної громади міста Сімферополя.

Такі дії Сімферопольської міської ради порушують вимоги не тільки пункту 6 статті 4 Конституції Автономної Республіки Крім, але і статей 4, 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів і посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Частиною 2 статті 21 Цивільного кодексу України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки доведені матеріалами справи та не суперечать вимогам чинного законодавства.

Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідачів у дохід державного бюджету.

У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Рішення оформлене у повному обсязі та підписане 01.08.2008 року.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати рішення виконавчого комітету Київської районної ради міста Сімферополя від 28.11.2006 № 257/2.

3. Визнати право власності за Автономною Республікою Крим в особі Верховної Ради Автономної Республіки Крим на домоволодіння по вулиці Шполянської, 3 (5) в місті Сімферополі АР Крим.

4. Стягнути з Сімферопольської міської Ради (м. Сімферополь вул. Толстого, 15, банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача ГУГКУ в АРК м. Сімферополь , МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) 28,33 грн. державного мита.

5. Стягнути з Сімферопольської міської Ради (м. Сімферополь вул. Толстого, 15, банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 39,33 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.

6. Стягнути з Виконавчого комітету Київської районної ради м. Сімферополя (м. Сімферополь бульвар Франка, 25, банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача ГУГКУ в АРК м. Сімферополь , МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) 28,33 грн. державного мита.

7. Стягнути з Виконавчого комітету Київської районної ради м. Сімферополя (м. Сімферополь бульвар Франка, 25, банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 39,33 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.

8. Стягнути з Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації, м. Сімферополь вул. Некрасова, 45, банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача ГУГКУ в АРК м. Сімферополь , МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) 28,33 грн. державного мита.

9. Стягнути з Сімферопольського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації, м. Сімферополь вул. Некрасова, 45, банківські реквізити суду не відомі) в дохід державного бюджету України (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 39,33 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.

Видати накази після вступу рішення в законну силу.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Жукова А.І.