Постанова від 15.07.2008 по справі 2-а-7389/08

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: vin.adminsud@meta.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2008 р. Справа № 2-а-7389/08

м. Вінниця

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Мельник-Томенко Жанни Миколаївни,

При секретарі судового засідання: Пивовар Інні Михайлівні

За участю представників сторін:

позивача : Наконечний С.В., представник за довіреністю

відповідача : Козлов В.В., представник за довіреністю

розглянувши матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна"

до: Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі

про: скасування рішення

ВСТАНОВИВ :

Подано позов про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі № 286 від 16.05.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

Позов мотивовано тим, що рішення Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі № 286 від 16.05.2008 року про застосування до позивача фінансових санкцій, а саме штрафу в розмірі 86462,21 грн. та нарахування пені -66161,24 грн., було отримане останнім 21.05.2008 року. Вказане рішення не містить жодних розрахунків за який період і на якій підставі застосовуються фінансові санкції та нараховується пеня.

За таких підстав, позивач просить суд скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі № 286 від 16.05.2008 року.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд задоволити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, з наступних підстав. Позивачем неодноразово сплата страхових внесків проводилась не в строки передбачені ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Нарахування фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно. Тому, представник відповідача вказав на відсутність підстав для задоволення позову.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.

Рішенням № 286 від 16.05.2008 року Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі до товариства з обмеженою відповідальністю “Україна”застосовані штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 86462,21 грн., нараховано пеню -66161,24 грн.

Згідно ч. 10 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно - правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

п. 2 ч. 9 ст. 106 даного Закону, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно ч. 13. ст. 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Тобто, при нарахуванні штрафних санкцій, пені, Управління Пенсійного фонду має зазначити в рішенні суму зобов'язання, дату, коли воно є погодженим, граничний термін його сплати і конкретну кількість днів прострочення оплати, чого останнім не було зроблено.

Крім того, відповідно до пп. 9.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.004 року №64/8663, фінансові санкції, зазначені у підпунктах 9.3.2.-9.3.7 пункту 9.3 Інструкції, застосовуються органами Пенсійного фонду України до страхувальників, визначених пунктами 2.1.1-2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції.

Абзац 2 п.п. 9.3.2. Інструкції визначає, що рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:

1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.

Однак, в порушення зазначених правових норм у рішенні про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) відсутня сума зобов'язання, на яке нараховується штрафна санкція і дата його погашення; не виявлені базові і календарні періоди, за які нараховуються штрафні санкції; немає конкретної процентної ставки, що застосовується для розрахунку штрафу в даному базовому періоді.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

З урахування наведеного, наявні підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати із Державного бюджету України. Квитанцією № 111 від 28.05.2008 року документально підтверджено судові витрати здійснені позивачем в розмірі 3,40 грн., а тому вони підлягають стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 186, 255, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов товариства з обмеженою відповідальністю “Україна”до Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі про скасування рішення, - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 286 від 16.05.2008 року Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Україна”3,40 грн. судових витрат.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 21.07.08

Суддя/підпис/ Мельник-Томенко Жанна Миколаївна