Постанова від 02.11.2011 по справі 5/133А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.11.11 Справа№ 5/133А

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Кравець В.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця”, м.Львів

до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області, м.Рівне

про визнання нечинним та скасування рішення від 24.03.08р. № 56.

За участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_1. -ю/к служби комерційної роботи та маркетингу

Від відповідача: не з'явився

Суть спору:

На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Державного територіально-галузевого об'єднання „Львівська залізниця”, м.Львів до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області, м.Рівне про визнання нечинним та скасування рішення від 24.03.08р. № 56.

Ухвалою господарського суду від 07.05.2008 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду на 21.05.2008 р.

Ухвалою суду від 21.05.2008 року розгляд справи відкладено на 04.06.2008р. в зв'язку з неявкою представників сторін в судове засідання.

Ухвалою суду від 04.06.2008 р. провадження у справі зупинено до 04.08.2008р.

Ухвалою суду від 10.10.2008р. провадження у справі поновлено та призначено справу до розгляду на 04.11.2008р.

В судовому засіданні 04.11.2008р. оголошено перерву до 11.11.2008р.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 11.11.2008р. провадження у справі зупинено до вирішення справи 22-а 2811/07 (№2/520-5/57А) у Вищому адміністративному суді України.

Розпорядженням голови суду від 28.09.2010р. справу №5/133А передано для розгляду судді Станьку Л.Л., в зв'язку з обранням судді Петрика І.Й. суддею Київського апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 20.10.2011р. провадження у справі поновлено та призначено її до розгляду на 02.11.2011р.

Позивачем явку представника в засідання суду, яке відбулося 02.11.2011р. забезпечено, позов підтримано з підстав викладених у позові.

Відповідачем явки представника в засідання суду, яке відбулося 02.11.2011р. не забезпечено.

Судом встановлено:

за наслідками проведеної перевірки, на підставі акту від 19.03.2008р. відповідачем прийнято рішення №56 від 24.03.2008 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», на підставі якого у ДТГО «Львівська залізниця»вирішено вилучити в дохід державного бюджету 35276,30 грн. необґрунтовано отриманої виручки та 70552,60 грн. штрафних санкцій.

Позивач вважає, що сума необґрунтовано отриманої відокремленим підрозділом виручки визначена відповідачем неправомірно. При цьому службовими особами інспекції перевищені повноваження, надані Законом України «Про ціни та ціноутворення», Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою КМУ від 13.12.2000 № 1819 та Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, відповідно до яких контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні лише державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Здійснювати контроль за встановленням вільних цін відповідач не вповноважений.

Відповідно до пп. «а» п.2 постанови КМУ від 25.12.1996 № 1548 Міністерство транспорту та зв'язку України за погодженням Мінекономіки і Мінфіном встановлює тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги. Наказом Мінтрансу від 15.11.1999 № 551 (з подальшими змінами та доповненнями) було затверджено Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України (Тарифне керівництво № 1).

Тарифним керівництвом №1 передбачено, що при виконанні маневрової роботи локомотивом залізниці застосовуються як регульовані так і вільні тарифи.

Зокрема, відповідно до п.1.8 Розділу 2 Тарифного керівництва № 1 за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці не одночасно з подачею й забиранням вагонів, на окрему вимогу власника під'їзної колії або вантажовласника, порту, оформлену пам'яткою про користування вагонами і контейнерами або відомістю плати за користування вагонами і контейнерами (з визначенням часу початку і закінчення маневрової роботи), стягується плата в розмірі 60 грн. за кожні півгодини роботи локомотива, рахуючи неповні півгодини за повні. До такої роботи належать: переставляння вагонів із одного фронту навантажувально-вивантажувальних робіт на інший, переставляння вагонів на ваги і для дозування, прибирання їх після переважування та дозування, а також у випадках, коли завантаження або вивантаження виконуються з обов'язковою присутністю локомотива залізниці, Даний перелік є вичерпним.

Пп.21 п.26 Розділу 1 Тарифного керівництва №1 передбачено застосування вільних тарифів при виконані маневрової роботи з вагонами на станціях, під'їзних коліях та інших місцях незагального користування на прохання відправників (одержувачів).

Умови виконання залізницею маневрової роботи, плата за яку справляється за регульованим тарифом, наведені у пп.1.8, 1.9 п.1 «Збір за подачу й забирання вагонів локомотивом залізниці»Розділу 2 Тарифного керівництва № 1. За умовами виконання і місцем розташування цієї маневрової роботи (пп.1.8, 1.9) у Тарифному керівництві №1 дана маневрова робота є невід'ємною від виконання залізницею роботи з подачі й забирання вагонів локомотивом залізниці.

Послуга залізниці з подачі й забирання вагонів надається лише на підставі договору про подачу й забирання вагонів, що укладається у випадку обслуговування залізничної під'їзної колії локомотивом залізниці. Текст договору є типовим і є додатком № 2 до п.2.1 Правил обслуговування залізничних під'їзних колій, затверджених наказом Мінтрансу від 21.11.2000р. № 644 (із змінами та доповненнями).

Порядок подачі й забирання вагонів наведений у розділі 4 зазначених Правил, при чому відстань, за яку сплачується плата за подачу й забирання вагонів, вказується в договорі (абзац третій п.4.5 Правил) і є фіксованою, незмінною.

Згідно п.6 зазначеного типового договору залізницею здійснюється не тільки подача й забирання вагонів, а і їх розставлення на місця навантаження, вивантаження.

Послуги залізниці, пов'язані із розставленням вагонів на під'їзній колії на вантажних фронтах, і є маневровою роботою, визначення якої наведено у пп.1.8, 1.9 п.1 Розділу 2 Тарифного керівництва № 1. Отже, послуги залізниці з подачі й забирання вагонів та з маневрової роботи, що виконується в процесі подачі й забирання і не одночасно, з подачею й забиранням, є невід'ємними одна від одної і надаються на під'їзній колії у сукупності за положеннями п.1 Розділу 2 Тарифного керівництва за державними фіксованими тарифами.

Послуги залізниці з маневрової роботи, яка надається поза межами під'їзної колії, а також з маневрової роботи, яка надається на під'їзній колії, але за своїм визначенням не входить у формулювання, наведене у пп. 1.8, 1.9 п.1 Розділу 2 Тарифного керівництва № 1, надається залізницею за вільними тарифами за загальним правилом, що наведене у Законі України «Про ціни і ціноутворення», тобто всі роботи, на які не встановлені державні тарифи, надаються за вільними (договірними) тарифами.

Згідно позиції 21 Переліку за маневрову роботу, яка виконується за вільними (договірними) тарифами встановлений код для занесення у відомості плати за користування вагонами 171. А згідно позиції 38 Переліку за маневрову роботу, яка виконується за тарифом, що підлягає державному регулюванню встановлений код 188.

Переліком встановлені коди для ідентифікації у первинних документах платежів, зборів і штрафів, які стягуються при перевезенні вантажів залізничним транспортом.

В первинних документах, які перевірялись інспекцією, сума плати за маневрову роботу зазначена разом із застосуванням коду 171, який ідентифікує послугу залізниці як надану вантажовласникові за вільним (договірним) тарифом.

Таким чином, висновки інспекції про порушення залізницею державної дисципліни цін, а саме п.1.8 Розділу 2 Тарифного керівництва №1, викладені в рішенні, що оскаржується, на думку позивача є невірними і хибними,

Згідно тексту акту перевірки інспекції випливає, що маневрова робота, яку інспекція хибно трактує як надану в процесі подачі і забирання вагонів, виконувалась залізницею при подачі вагонів на вагонну вагу станції. Вагонна вага станції знаходиться за своїм місцезнаходженням на станційних коліях станції Рівне, а не на підвізній колії вантажовласника. Отже, за місцем виконання маневрової роботи (станційні колії) дана маневрова робота не може відноситись до такої, що регулюється державою і наведена у п.п.1.8, 1.9 Розділу 2 Тарифного керівництва №1.

В акті перевірки безпідставно зазначено, що ВП «Станція Рівне»застосовувалися підвищуючі коефіцієнти до тарифів Тарифного керівництва № 1 з порушенням терміну набуття чинності нормативного акту, а саме наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 28.04.2007р. №356. В результаті чого залізницею було отримано необгрунтованої виручки в розмірі 40,44 грн. з ПДВ.

Підвищуючий коефіцієнт до тарифів Тарифного керівництва №1 в розмірі 2,616 замість 2,565 в період з 01.05.2007 по 14.05.20017 роки застосовувався ВП «Станція Рівне»на підставі телеграфного розпорядження Укрзалізниці від 28.04.2007 №000622/ЦМ, яке було обов'язковим до виконання, враховуючи, що це розпорядження вищестоящої організації.

Розрахунки сум необґрунтовано отриманої виручки ВП «Станція Рівне»за період перевірки службовими особами держінспекції до акту перевірки від 19.03.2008 додані, однак вони, всупереч вищенаведеним вимогам Інструкції, не ґрунтуються на документах первинного бухгалтерського обліку ТехПД. З вказаних розрахунків не можливо встановити розмір фактично отриманої залізницею від вантажовласників виручки, а , відтак неможливо достовірно встановити і суму необгрутовано отриманої виручки, визначену перевіряючими.

Без дослідження документів первинного обліку ТехПД, а саме переліків залізничних документів станцій та особових рахунків платників (клієнтури) на предмет фактичного списання з них коштів, а також без дослідження дохідно-розподільчого рахунку залізниці, яким відповідно до п.1.4 Положення про Єдиний технологічний центр з обробки перевізних документів залізниці, затвердженого наказом начальника ДТГО «Львівська залізниця»від 02.04.2007 № 292/Н, розпоряджається і який контролює ТехПД, на предмет з'ясування фактичного надходження виручки законних підстав для визначення суми необгрунтовано отриманої виручки немає.

Що стосується відомостей плати за користування вагонами, які беруть за основу в розрахунках суми необгрунтовано отриманої виручки службові особи Держціншспекції в Рівненській області, то відповідно до Правил розрахунків за перевезення вантажів вони є лише розрахунковими документами, в котрих залізничні станції нараховують належні залізниці платежі і в яких немає відомостей про фактично одержану суму.

Відповідачем позовні вимоги спростовуються наступним:

за способом встановлення ціни і тарифи поділяються на Вільні ціни і тарифи, що в свою чергу, поділяються на договірні та ціни, які встановлюються самостійно підприємствами і організаціями; державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Згідно ст. 190 Господарського кодексу України вільні ціни визначаються на всі продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні ціни.

Тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом України затверджені наказом Міністерства транспорту України від 15.11.1999р. №551 "Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України", Тарифне керівництво №1, в якому зазначені регульовані тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, а також визначено перелік видів перевезень, робіт і послуг, які виконуються залізничним транспортом за вільними цінами на підставі окремих договорів.

Було встановлено порушення при нарахуванні Станцією плати на послуги, пов'язані з перевезенням вантажів залізничним транспортом, а саме: в порушення п.1.8 Розділу 2 Тарифного керівництва №1 Станцією при зарахуванні плати за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці не одночасно з подачею і забиранням вагонів, оформлену пам'яткою про користування вагонами і відомістю плати за користування вагонами (з визначенням часу початку і закінчення маневрової роботи) застосовувалися вільні тарифи з 01.02.07 - 190,18 грн., з 05.04.07 - 196,12 грн., з 10.07.07 - 200,45 грн. без урахування ПДВ за півгодини роботи локомотива.

Згідно п.1.8 Розділу 2 Тарифного керівництва №1 за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці не одночасно з подачею та забиранням вагонів, на окрему вимогу власника під'їзної колії або вантажовласника, оформлену пам'яткою про користування вагонами або відомістю плати за користування вагонами стягується плата в розмірі 60 грн. за кожні півгодини роботи локомотива, нараховуючи неповні півгодини за повні. До такої роботи належать переставляння вагонів із одного фронту навантажувальних робіт на інший, переставляння вагонів ваги для дозування, прибирання їх після переважування та дозування, а також у випадках, коли завантаження або вивантаження виконуються з обов'язковою відсутністю локомотива залізниці.

З врахуванням коефіцієнту індексації - 2,565, що діяв з 06.04.2005р. обгрунтований збір за маневрову роботу становив 153,90 грн. (60.00*2,565). З 15.05.07 р. з врахуванням коефіцієнту індексації 2,616 грунтований збір становив - 157,00 грн. (60,00 * 2,616).

Випадки завищення плати за маневрову роботу, що виконувалась локомотивом залізниці не одночасно з подачею і забиранням вагонів, були встановлені для 10 підприємств, що призвело до отримання Залізницею необґрунтованої виручки в сумі 7707,34 грн.

В порушення п. 1.9 Розділу 2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України (Тарифне керівництво №1), у періоді, що підлягав перевірці, Станцією безпідставно нараховувалася плата за маневрову роботу, що виконувалась локомотивом залізниці в процесі подачі й забирання вагонів на під'їзні колії за вільними тарифами з 01.02.07 - 190,18 грн., з 05.04.07 - 196,12 грн.. з 10.07.07 - 200,45 грн. без урахування ПДВ за півгодини роботи локомотива.

Пунктом 1.9 Розділу 2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України (Тарифне керівництво №1)передбачено, що плата не стягується за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці в процесі подачі й забирання вагонів на під'їзні колії. До такої роботи належать. розставляння вагонів, що подаються, на фронтах завантаження, вивантаження та забирання їх після закінчення вантажних операцій, подача вагонів на ваги і для дозування, прибирання їх після зважування та дозування, підбирання вагонів на станційних коліях перед подаванням на під'їзні колії.

В результаті безпідставного стягнення плати за маневрову роботу Залізницею була отримана необґрунтована виручка в сумі 200,45 грн., а з врахуванням ПДВ -240,54 грн.

Випадки стягнення плати за маневрову роботу, що виконується локомотивом залізниці, в процесі подачі і забирання вагонів на під'їзні колії, були встановлені для 12 підприємств, що призвело до отримання Залізницею необґрунтованої виручки в сумі 27528,52 грн. з врахуванням ПДВ.

Перевіркою було встановлено застосування Відокремленим підрозділом «Станція Рівне»ДТГО «Львівська залізниця»підвищуючі коефіцієнти до тарифів Збірника тарифів з порушенням терміну набуття чинності нормативного акту, тобто раніше терміну його офіційного введення в дію, відповідно до ст.1-3 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади від 03.10.1992 (зі змінами) №493/92 і «Станцією Рівне»ДТГО «Львівська залізниця»з 01 травня по 14 травня 2007 року при нарахуванні плати за послуги, пов'язані з перевезенням вантажів, неогрунтовано застосовано коефіцієнт 2,616, замість 2,656, до зборів Розділу 2 ТК №1 Збірника тарифів.

А за оформлення облікових карток виконання договору (плану) перевезень було нараховано збір -2,40 (0,90 грн. *2,616). Економічно обґрунтована сума збору становила 2,30 грн. (0,90 грн. * 2,656). Необгрунтовано отримана виручка становила 0,10 грн. (2,40 грн. -2,30 грн.).

Аналогічні порушення були встановлені у період з 01.05.2007 по 14.05.2007 по 28 підприємствах. За рахунок завищення зборів Залізницею була необґрунтовано отримана виручка в сумі 33,70 грн., а з врахуванням ПДВ - 40,44 грн.

Всього за період 01.04.2007 по 31.07.2007 внаслідок порушення Станцією Рівне державної дисципліни цін ДТГО «Львівська залізниця»одержано необґрунтованої виручки на суму 35276,30 грн. з врахування ПДВ.

Суд не вбачається підстав для задоволення позву , виходячи з наступного:

між позивачем та вантажовласниками укладалися договори на подачу і забирання вагонів, згідно яких позивач зобов'язувався здійснювати подачу, розставлення на місця навантаження, вивантаження і забирання вагонів з під'їзної колії.

Відповідно до договорів про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги, укладених між позивачем та вантажовласниками, позивач зобов'язався надавати останнім послуги, пов'язані з перевезенням вантажів.

Додатками № 1 до цих договорів встановлено перелік узгоджених ставок на додаткові послуги, які виконуються залізницею за вільними (договірними) цінами, зокрема, відповідно до п.п. 9, 32, вказаних додатків вільні тарифи встановлено на виконання маневрової роботи з вагонами на станціях, під'їзних коліях та інших місцях незагального користування на прохання відправників (одержувачів), а також за зважування, перевірку ваги вантажів на вагонній вазі при прийомі, видачі та перевантаженні у вагонах у випадках, не передбачених правилами перевезень вантажів.

Листами вантажовласників та відомостями плати за користування вагонами (контейнерами) підтверджується факт виконання позивачем відповідних робіт та встановлення оплати за кодом 171 за маневрову роботу за вільними цінами.

Перевіркою первинних документів (відомостей плати за користування вагонами, пам'яток про користування вагонами) встановлено, що маневрова робота виконувалася локомотивом залізниці не одночасно з подачею та забиранням вагонів. За таких умов плата за цю маневрову роботу повинна стягуватися залізницею згідно з п.1.8 Розділу 2 Тарифного керівництва № 1 та підлягає державному регулюванню.

Матеріали справи спростовують твердження позивача, що вільний тариф станціями застосований за додаткову маневрову роботу, яка полягала у забиранні вагонів з під'їзної колії на станцію, зважування на станційних вагах і повернення вагонів на під'їзну колію. При цьому таке зважування не передбачено п. 52 Статуту залізниць України та п. 12 Правил. Фіксовані ціни встановлені лише для маневрової роботи з розставляння та забирання, що здійснюється тільки на під'їзних коліях.

Згідно п. 13 Статуту залізниць України для зважування вантажів використовуються вагонні, вантажні та інші ваги. Для визначення маси вантажу зважуванням залізниці в місцях загального користування, а відправники та одержувачі вантажів, морські і річкові порти, які примикають до залізниць, в місцях незагального користування, повинні мати необхідну кількість ваг і вагонних приладів.

Таким чином, застосування вільних чи регульованих тарифів залежить лише від місця виконання маневрової роботи і чи належать станції та під'їзні колії в місцях загального користування.

Матеріалами справи також не підтверджено та позивачем не доведено, що вантажовласники ваги мали у місцях незагального користування, через що зверталися за маневровою роботою для доставки вагонів для використання станційних ваг.

Оскільки ваги на станціях знаходиться на станційних коліях, то маневрова робота, яка була пов'язана з подачею вагонів на вагу для зважування і дозування, прибиранням їх після зважування виконувалася не одночасно із подачею та забиранням вагонів локомотивом залізниці на місцях загального користування, через що розмір плати повинен визначатися позивачем за регульованими тарифами, встановленими наказом Міністерства транспорту України № 551 від 15.11.1999 року.

Крім того, позивач здійснював нарахування за вільними цінами збору за зважування та перевірку маси вантажів на прохання вантажовласника.

Правилами приймання вантажів до перевезення, затвердженими наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 року, передбачено, що маса вантажу визначається відправником шляхом зважування на вагонних вагах і вказується у перевізних документах. Тому при наданні послуг залізницею по зважуванню вантажів при відправленні вагонів повинен справлятися збір згідно з п. 4.1 Розділу 2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України (Тарифне керівництво № 1).

Отже, обгрунтованість застосування позивачем вільних тарифів не доведена.

Згідно ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктом господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 2.1. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України № 298/519 від 03.12.2001 року при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, необгрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджет), обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства. Виручкою від реалізації продукції вважається сума, фактично отримана на розрахункових рахунок або в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

Отже, сума необґрунтовано отриманої виручки становить 35276,30 грн. Таким чином, рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області від 24.03.2008р. №56 є підставним, і визнанню нечинним та скасуванню не підлягає, а тому в позові слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.122,123,127,130,135,143,151- 154,160,161,163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити повністю.

Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження здійснюється згідно вимог ст.ст.186 та 254 КАСУ.

Постанова оформлена та підписана - 04.11.2011 р.

Суддя Станько Л.Л.