21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
07 листопада 2011 р.
Справа № 4/53/2011/5003
за позовом:Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116)
до:Комунального підприємства Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" (вул.600-річчя, 13, м. Вінниця, 21100)
про стягнення 29 836 170,89 грн.
Суддя Білоус В.В.
Секретар судового засідання: Гнилюк О.
Представники :
заявника: ОСОБА_1. - згідно довіреності;
стягувача: ОСОБА_2 -згідно довіреності;
Департамент фінансів МВР: ОСОБА_3., ОСОБА_4. - згідно довіреності;
ГУ Державного казначейства України у Вінницькій області: ОСОБА_5. - згідно довіреності.
26.05.2011 р. господарським судом Вінницької області прийнято рішення, яким позов задоволено в сумі 26 882 334, 02 грн., з яких: 20 214100, 00 грн. - основний борг; 1 911 620, 39 грн. - пеня; 3 723 525, 75 грн. - сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів; 1 033 087, 88 грн. - 3 % річних за несвоєчасні розрахунки.
15.06.2011 р. на виконання вказаного рішення видано наказ.
На підставі заяви стягувача від 21.08.2011 р. № 31/10-11049, наказу суду № 4/53/2011/5003 від 15.06.2011 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Роєнко Р.В. постановою від 16.09.2011 р. № ВП № 28951186 було відкрите виконавче провадження про примусове виконання названого наказу суду щодо стягнення з боржника на користь стягувача 20 214100, 00 грн. - основного боргу; 1 911 620, 39 грн. - пені; 3 723 525, 75 грн. - сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів; 1 033 087, 88 грн. - 3 % річних за несвоєчасні розрахунки, судові витрати на держмито в сумі 25500 грн., та на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн.
21.10.2011 р. до господарського суду Вінницької області від боржника надійшла заява № 02/3128 від 19.10.2011 р. про визнання наказу господарського суду Вінницької області від 15.06.2011 р. виданого на виконання рішення господарського суду Вінницької області від 26.05.2011р. в частині стягнення 20 214 100, 00 грн., згідно до умов укладеного договору про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 11.05.2011р. за № 503 від 29.07.2011р., та в частині стягнення 1 911 620, 39 грн. - пені; 3 723 525, 75 грн. - суми, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів; 1 033 087, 88 грн. - 3 % річних за несвоєчасні розрахунки, згідно до п. 14 ст. 49 Закону, ВР України, від 21.04.1999, № 606-ХІУ "Про виконавче провадження" таким, що не підлягає виконанню.
Заява мотивована тим, що 29.07.2011 року між сторонами виконавчого провадження КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго" та ДК "Газ України", а також Територіальний орган Казначейства в Вінницькій області, Головне фінансове управління Вінницької обласної державної адміністрації, Департамент фінансів Вінницької міської ради, Головний розпорядник коштів департамент енергетики, транспорту та зв"язку Вінницької міської ради, ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", НАК "Нафтогаз України" було укладено договір про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 11.05.2011р. за № 503, відповідно до якого сторони погодили порядок погашення сторонами взаєморозрахунку відповідно до ст.. 34 ЗУ "Про державний бюджет України на 2011рік" та Постанови КМУ від 11.05.2011р. за № 503 "Про затвердження Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася,транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування". Сума, що підлягає взаєморозрахунку складає 20 214 100, 00 грн., тобто дана сума відповідає сумі основного боргу відповідно до рішення суду від 26.05.2011р. Відповідно до п. 12 вищезазначеного договору, з метою його виконання сторони зобов'язалися зокрема, до проведення взаєморозрахунку не вчиняти дій щодо погашення заборгованості, яку передбачається погасити відповідно до цього договору. Таким чином, у разі виконання наказу Господарського суду Вінницької області та постанови про відкриття виконавчого провадження, сторонами буде порушена вищевказана умова договору в часині погашення заборгованості.
Окрім того, відповідно до 2.2. Закону, ВР України, від 12.05.2011, № 3319-УІ "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію") заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, визначеним у статті 1 цього Закону, на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом підлягає списанню. Таким чином суми задоволеного позову в частині:1 911 620, 39 грн. - пені; 3 723 525, 75 грн. - суми, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів; 1 033 087, 88 грн. - 3 % річних за несвоєчасні розрахунки підлягають списанню. Відповідно до п. 14 ст. 49 Закону, ВР України, від 21.04.1999, № 606-ХІУ "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі списання згідно із Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" заборгованості- встановленої рішенням суду, яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа.
Представник боржника в судовому засіданні вказану заяву підтримав.
Стягувач (ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України") у відзиві наданому в листі 27.10.2011 р. № 31/10-12788 і його представник в судовому засіданні проти заяви боржника про визнання наказу господарського суду частково не підлягаючим до виконання заперечив. Покликався на те, що відповідно до ч. 4 ст. 117 ГПК України, господарський суд ухвалою вносить виправлення до наказу, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, господарський суд визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково. Таким чином ч. 4 ст. 117 ГПК України містить підстави визнання наказу таким, що не підлягає виконанню повністю або частково: якщо його видано помилково; якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин. Наведений перелік підстав є вичерпним. Крім того, Боржник в підтвердження своєї заяви не наводить жодного доказу, який би надавав суду підстави для визнання частково наказу таким, що не підлягає виконанню. 12.05.11 Верховною Радою України за № 3319-УІ прийнято Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію". Відповідно до п. 2 ст. З даного Закону частину першу статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону України від 4 листопада 2010 року N 2677-УІ) доповнено пунктом 14 такого змісту: списання згідно із Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" заборгованості, встановленої рішенням суду, яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа". Відповідно до п. 2.5 ст. 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» визначено, що списання заборгованості відповідно до цього Закону здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. З ст. З вищезазначеного Закону Кабінету Міністрів України доручено у двотижневий термін з дня набрання чинності цим Законом затвердити порядок списання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію. Відповідно до ст. З «Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію», затвердженого постановою КМУ від 08.08.11 № 894 учасники процедури списання (ДК «Газ України» та КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго») протягом 30 днів після закінчення дії Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію» від 12.05.11 № 3319 (далі - Закон) проводять звіряння розрахунків і підписують відповідні акти станом на 31.12.11 в яких фіксується сума заборгованості, що обліковується в їх бухгалтерському обліку після списання заборгованості. Зазначає, що станом на дату написання даної відповіді заборгованість КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» згідно наказу господарського суду Вінницької області від 15.06.11 № 4/53/2011/5003 не сплачена та не списана з бухгалтерського обліку ДК «Газ України відповідно до зазначеного вище Закону.
Головне управління державного казначейства України у Вінницькій області в листі від 04.11.2011 р. № 15-16/410-4305 і його представник в судовому засіданні пояснили, що Головне управління Державного казначейства України у Вінницькій області не було учасником процесу по справі № 4/53/2011/5003, будь-яких документів від позивача, щодо наявного спору не отримувало. Стороною по договору №526/503 від 29.07.2011 року Головне управління не було. За таких обставин надати докази щодо виконання зобов'язань, вказаних в п.2-11 договору №526/503 від 29.07.2011 року та докази відповідного фінансування за даним договором та докази про те, в які строки і в яких сумах мали бути виконанні зобов'язання немає можливим в зв'язку з відсутністю самого договору у Головного управління.
Головне управління фінансового управління Вінницької обласної державної адміністрації в листі від 03.11.2011 р. № 03-2-17/3023-08-07 пояснило, що відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 503 „Про затвердження Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування" (із змінами і доповненнями), фінансові управління районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій або структурні підрозділи з питань фінансів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад узагальнюють подані визначені пунктом 8 цього Порядку документи та надсилають щомісяця 5 і 20 числа договори про організацію взаєморозрахунків та їх реєстри Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, головним фінансовим управлінням обласних і Київської міської та фінансовому управлінню Севастопольської міської держадміністрацій для складення зведених реєстрів таких договорів та подання щомісяця 10 і 25 числа Мінфіну зведених реєстрів, а Казначейству і територіальним органам Казначейства, в яких відкриті рахунки учасників розрахунків підписані учасниками розрахунків договори.Тому, виходячи з зазначеного вище, головне фінансове управління Вінницької обласної державної адміністрації надіслало до Міністерства фінансів України листом від 05.08.2011 року № 03-2-6/918 зведений реєстр договорів про організацію взаєморозрахунків № 3. На підставі чого, розпорядженням облдержадміністрації від 23.08.2011 р. № 445 „Про внесення змін до обласного бюджету на 2011 рік" внесено зміни до спеціального фонду обласного бюджету та збільшено міжбюджетний трансферт за КФКВ 250383 „Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування" міському бюджету м. Вінниця на суму 44 187391,0 грн., в тому числі за договором № 526/503 від 29.07.2011 року на суму 20 214 100 грн. 00 коп. Так, пунктом 12 вищезазначеного Порядку передбачено, що Казначейство перевіряє підписані учасниками розрахунків договори про організацію взаєморозрахунків та інформує Мінфін про обсяг заборгованості, що підлягає погашенню відповідно до таких договорів. Мінфін на підставі інформації, що надійшла від Казначейства, та зведених реєстрів договорів про організацію взаєморозрахунків визначає обсяг субвенції з державного бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам мм. Києва та Севастополя для проведення розрахунків і приймає в установленому порядку рішення про перерахування субвенції, яке доводиться до Казначейства.Головне фінансове управляння просить Суд взяти до уваги, що станом на 03.11.2011 року субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування для погашення заборгованості відповідно до таких договорів не надходила.
Департамент фінансів Вінницької міської ради в листі від 04.11.2011 р. №10-00-010-21329 і його представники в судовому засіданні пояснили, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 503 «Про затвердження Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», на підставі протоколу № 2 засідання міської комісії з погашення заборгованості підприємств паливно- енергетичного комплексу від 20.07.2011 р. та акту звіряння заборгованості між КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» та ДК «Газ України», з метою погашення заборгованості бюджету перед КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» з різниці в тарифах на теплову енергію, яка постачалася населенню, підписано два договори про організацію взаєморозрахунків з КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» від 29.07.2011р. ( №526/503 на суму 20 214 100 грн. та № 525/503 на суму 23 973 291 грн.) на загальну суму 44 187 391 грн. Пунктами 2-11 договору про організацію взаєморозрахунків №526/503 від 29.07.2011р. вказується послідовність проведення взаєморозрахунків між сторонами відповідно до Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року № 503.Відповідно до умов договору № 526/503 від 29.07.2011р. останній набирає чинності з моменту його підписання всіма сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань. В міському бюджеті 2011 року за рахунок субвенції з державного бюджету на відшкодування заборгованості перед КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» з різниці в тарифах на теплову енергію, яка постачалася населенню передбачені асигнування в сумі 44 187 391 грн. Станом на 04.11.2011 року кошти субвенції з державного бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» не надійшли. Тому, заборгованість перед КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» з різниці в тарифах на теплову енергію, яка постачалася населенню в сумі 20 214 100 грн. непогашена. В разі надходження коштів субвенції з державного бюджету до міського бюджету в найближчий час буде повністю забезпечено проведення розрахунків з теплопостачальним підприємством з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію відповідно до чинного законодавства та Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року № 503 зі змінами.
Заслухавши пояснення боржника (відповідача), стягувача (позивача), представників фінансових органів в порядку ст. 30 ГПК України, повно, всебічно, об"єктивно і в сукупності дослідивши подані в справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд на підставі ст.1, п.2.2 ст. 2, 2.5, ч.1 ст.3 Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" № 3319-VІ від 12.05.2011 р. (зі змінами), п. 6, 8 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2011 р. № 894, ст.117 ГПК України прийшов до висновку про те, що заява боржника (відповідача) про визнання частково таким, що не підлягає виконанню наказу господарського суду підлягає задоволенню частково - наказ господарського суду Вінницької області від 15.06.2011 р. на виконання рішення суду від 26.05.2011 р. підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення 1911620 грн.39 коп. - пені за прострочення в оплаті за природний газ, поставлений в жовтні - грудні 2009 р., січні - вересні 2010 р., 3723525 грн.75 коп. - суми, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, 1033087 грн. 88 коп. - 3% річних за несвоєчасні розрахунки. Заява боржника про визнання наказу суду від 15.06.2011 р. таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення 20214100 грн. боргу за природний газ поставлений в жовтні - грудні 2009 р., січні - вересні 2010 р. задоволенню не підлягає. До такого висновку суд прийшов з огляду на таке.
Рішенням господарського суду Вінницької області від 26.05.2011 р. в справі № 4/53/2011/5003 з Комунального підприємства Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" було стягнено 20214100 грн. боргу за природний газ поставлений в жовтні - грудні 2009 р., січні - вересні 2010 р. згідно договору поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання від 23.09.2009 р. № 06/09-893 ТЕ-1, 1911620 грн. 39 коп. - пені за прострочення в оплаті цього природного газу, 3723525 грн. 75 коп. - суми, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, 1033087 грн. 88 коп. - 3 % річних за несвоєчасні розрахунки, 25500 грн. - судових витрат на держмито і 236 грн. - на забезпечення судового процесу.
В зв"язку з набранням цим рішенням суду законної сили, 15.06.2011 р. судом було видано і направлено стягувачеві наказ на примусове виконання вказаного рішення.
На підставі вказаного наказу суду і поданої стягувачем в листі від 31.08.2011 р. № 31/10-11049 заяви, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Роєнком Р.В. 16.09.2011 р. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № ВП № 28951189 щодо примусового виконання рішення суду і стягнення сум вказаних в наказі суду.
04.06.2011 р. набрав чинності Закон України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" № 3319 - VI від 12.05.2011 р. (надалі Закон України № 3319). Строк дії цього закону до 31.12.2011 р.
27.08.2011 р. набув чинності Порядок списання заборгованості за природний газ та електричну енергію затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 р. № 894 (надалі Порядок), виданого на виконання п.2.5 ст.2 Закону України № 3319 від 12.05.2011 р. (зі змінами).
Згідно ст. 1, п.2.1, 2.2, 2.5 ч.2 Закону України № 3319 від 12.05.2011р. (зі змінами) для цього закону поширюється на підприємства незалежно від форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію..., суб"єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок". На умовах визначених названим законом підлягають списанню :
- заборгованість за природний газ (у тому числі, реструктеризована) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, суб"єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, НАК "Нафтогаз України" та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз"..., що обліковувалася станом на 01.01.2010 р. і не сплачена станом на дату набрання чинності цим законом;
- заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних, індекс інфляції), які нараховані підприємствам вказаним в ст.1 названого закону на заборгованість за природний газ, спожитий ними в період з 01.01.1997 р. по 01.01.2011 р. і не сплачена станом на дату набрання чинності цим законом. Списання заборгованості згідно цього закону здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Учасники процедури списання, окрім, зазначених в п. 4 Порядку, списують заборгованість за природний газ в узгоджених сумах, що обліковуються в їх бухгалтерському обліку та підтверджуються актом звіряння заборгованості, який включає загальну заборгованість та обсяг заборгованості, яку передбачається списати.
Для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов"язково входить керівник такого учасника, як голова комісії та головний бухгалтер і яка визначає обсяг заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів. Списання заборгованості проводиться на підставі протоколів зазначеної комісії, затверджених її головою. Датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу.
29.07.2011 р. між територіальним органом Казначейства у Вінницькій області (в договорі - "сторона перша"), головним фінансовим управлінням Вінницької обласної державної адміністрації ("сторона друга"), департаментом фінансів Вінницької міської ради ("сторона третя"), головним розпорядником коштів департаменту енергетики, транспорту та зв"язку Вінницької міської ради ("сторона четверта"), комунальним підприємством Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" ("сторона п"ята"), дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" ("сторона шоста"), Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" ("сторона остання") було укладено договір № 526/503 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 р. № 503. Предметом цього договору сторони зазначили організацію проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до ст. 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 р." та постанови КМ України від 11.05.2011 р. № 503 "Про затвердження Порядку перерахування у 2011 р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла в зв"язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування". Сторони договору погодили таку послідовність взаєморозрахунку:
- казначейство перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунка, стороні першій у сумі 20 214 100 грн. 00 коп. на підставі рішення Мінфіну.
- сторона перша перераховує на рахунок сторони другої кошти у сумі 20 214 100 грн. 00 коп. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.
- сторона друга перераховує на рахунок сторони третьої кошти у сумі 20 214 100 грн. 00коп. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.
- сторона третя перераховує на рахунок сторони четвертої кошти у сумі 20 214 100 грн.00 коп. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.
- сторона четверта перераховує на рахунок сторони п'ятої кошти у сумі 20 214 100 грн.00 коп. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.
- сторона п'ята перераховує на рахунок сторони шостої кошти у сумі 20 214 100 грн.00 коп., у тому числі ПДВ 3 369 016 грн. 67 коп., для погашення заборгованості за природний газ згідно з договором від 23.09.2009 р. № 06/09-893-ТЕ-1 за 2010 рік.
- сторона шоста перераховує на рахунок сторони останньої кошти в сумі 20 214 100 грн.00 коп., в тому числі ПДВ 369 016 грн. 67 коп., для погашення заборгованості за природний газ згідно з договором від 31.12.2009 р. № 06/09-2127 за 2010 рік.
- сторона остання перераховує кошти в сумі 20 214 100 грн.00 коп. на рахунки митних органів, відкриті в органах Казначейства, як сплату податку на додану вартість за імпортований природний газ і нарахованих штрафних санкцій та пені для подальшого перерахування цих коштів до спеціального фонду державного бюджету.
- усі учасники розрахунків у графі "Призначення платежу" платіжного доручення додатково зазначають: "Стаття 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", дату і номер договору.
З метою виконання цього договору кожна сторона зобов"язувалася забезпечити подання до органів казначейства належним чином оформлених договорів та платіжних документів згідно з вимогами, встановленими Порядком перерахування у 2011 р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, а також зобов"язувалися до проведення взаєморозрахунку не вчиняти дій щодо погашення заборгованості, яку передбачається погасити відповідно до цього договору. Сторони договору зобов"язувалися перерахувати кошти на рахунок наступної сторони, а сторона остання - на рахунки митних органів, відкриті в органах Казначейства, як сплату податку на додану вартість за імпортований природний газ, не пізніше наступного дня після їх зарахування на рахунок. В п.16, 17 названого договору сторони передбачили, що цей договір є дійсним лише у разі проведення відповідного фінансування і що сторони не матимуть одна до одної жодної претензії стосовно предмету договору лише після виконання цього договору.
Пунктом 3 Протоколу № 1 засідання комісії КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго" по списанню заборгованості за спожитий природний газ від 02.09.2011 р. підписаним комісією у складі: генеральний директор Коваленко С.І - голова комісії; 1-й заступник генерального директора Шикера В.О. - заступник голови комісії, головний бухгалтер ОСОБА_6. - член комісії, начальник ВЗ та ДВ ОСОБА_7 - член комісії, начальник юридичного відділу ОСОБА_1. - член комісії, затверджено до списання суму заборгованості зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій перед ДК "Газ України" за рішенням господарського суду Вінницької області від 26.05.2011 р., справа № 4/53/2011/5003 за договором від 23.09.2009 р. № 06/09-893 ТЕ-1 поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, які підлягають списанню на виконання ЗУ від 12.05.2011 р. № 3319-VI "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" і постанови КМ України від 08.08.2011 р. № 894 "Про затвердження порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" в розмірі 6668234 грн. 02 коп., а саме, 1911620 грн. 39 коп. - пені, 3723525 грн. 75 коп. інфляційних та 1033087 грн. 88 коп. - річних. З листом від 06.09.2011 р. № 06/1072боржник направив стягувачеві (ДК "Газ України") вказаний протокол № 1 від 02.09.2011 р. і повідомив про списання пені, штрафних та фінансових санкцій.
Беручи до уваги суб"єктний склад вказаний в ст. 1 Закону України № 3319 - VI від 12.05.2011 р.(зі змінами) на те, що рішенням суду у справі № 4/53/2011/5003 від 26.05.2011 р. було стягнено заборгованість за природний газ поставлений в жовтні - грудні 2009 р.. січні - вересні 2010 р., про що вказано в мотивувальній частині названого рішення, суд приходить до висновку про те, що на боржника і стягувача і присудженні рішення суду від 26.05.2011 р. № 4/53/2011/5003 розповсюджується застосування закону України № 3319-VI від12.05.2011 р. (зі змінами) і постанови КМ України від 08.08.2011 р. № 894.
Оскільки протокол № 1 засідання комісії КП ВМР "Вінницяміськтеплоенерго" на списання заборгованості за спожитий природний газ від 02.09.2011 р. у складі комісії вказаної п.6 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 08.08.2011 р. № 894 затверджено до списання в сумі 1911620 грн. 39 коп. пені, 3723525, 75 грн. - інфляційних і 1033087 грн. 88 коп. - річних, присуджених до стягнення з боржника на користь стягувача (ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України") рішенням суду від 26.05.2011 р. № 4/53/2011/5003 і про списання цих сум боржник повідомив стягувача листом від 06.09.2011 р., то суд на підставі Закону України № 3319-VI від 12.05.2011 р. (зі змінами), п.6 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 08.08.2011 р. № 894 прийшов до висновку про те, що з 02.09.2011 р. пеня в сумі 1911620 грн.39 коп., інфляційні в сумі 3723525 грн. 75 коп., три відсотки річних в сумі 1033087 грн.88 коп. є списаними в порядку визначеному законом, а відтак не підлягають з боржника на користь стягувача стягненню за рішенням суду від 26.05.2011 р., наказом суду від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003.
Згідно ч.4 ст. 117 ГПК України господарський суд ухвалою вносить виправлення до наказу, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов"язок боржника відсутній повністю або частково у зв"язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, господарський суд визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково.
Оскільки суми пені, інфляційних, річних вказані в рішенні суду від 26.05.2011 р. № 4/53/2011/5003 і наказі від 15.06.2011 р. в установленому законом порядку списані і обов"язок боржника перед стягувачем щодо їх оплати відсутній, то наказ господарського суду від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 в частині стягнення пені в сумі 1911620 грн.39 коп., 3723525 грн.75 коп. - інфляційних, 1033087 грн. 88 коп. - три відсотки річгних підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню.
Суд не бере до уваги заперечення стягувача, які полягають в посиланні на відсутність акту звіряння, вказаного в п.5 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 08.08.2011 р. № 894, оскільки зі змісту норми на яку посилається стягувач вбачається, що метою складання такого акту є узгодження сум заборгованості, під якою Закон України № 3319- VI (п.2.2 ст. 2) розуміє пеню, штрафні та фінансові санкціїї (три відсотки річних, індекс інфляції). Оскільки суми пені, інфляції, річних встановлено рішенням суду від 26.05.2011 р. № 4/53/2011/5003, то необхідності узгодження їх і підтвердження актом звіряння, в даному конкретному випадку, немає.
Заява боржника про визнання таким що не підлягає виконанню наказу суду від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 в частині стягнення 20214100 грн. боргу за природний газ, з підстав вказаних в заяві № 02/3128 від 19.10.2011 р., а саме посилання на укладення договору № 526/503 від 29.07.2011 р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМ України від 11.05.2011 р. № 503, задоволенню не підлягає, оскільки згідно ч.4 ст.117 ГПК України необхідною умовою визнання наказу суду таким, що не підлягає виконанню частково або повністю, в законі передбачено відсутність обов"язку боржника щодо сплати сум вказаних в наказі суду. Саме лише укладення договору № 526/503 від 29.07.2011 р. не призвело до припинення зобов"язань боржника перед стягувачем щодо сплати 20214100 грн. боргу за природний газ, а відтак не призвело до відсутності обов"язку боржника сплатити стягувачеві вказану суму заборгованості згідно наказу суду від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003. Зміст вступної частини і п. 8 розділу "Порядок проведення взаєморозрахунків" договору № 526/503 від 29.07.2011 р. свідчать про те, що у боржника перед стягувачем і після укладення названого договору так і залишилися зобов"язання щодо сплати 20214100 грн. боргу за природний газ згідно з договором від 23.09.2009 р. № 06/09-893-ТЕ-1 і щодо якої (суми боргу) суд прийняв рішення № 4/53/2011/5003 від 26.05.2011 р. і наказ до нього від 15.06.2011 р.
Пояснення представників в судовому засіданні, письмові пояснення фінансових органів і подані в обгрунтування них докази, свідчать про те, що сума субвенції з державного бюджету для погашення боргу за природний газ не надходила. Сплата 20214100 грн. боргу за природний газ в зв"язку з цим, ні за договором № 526/503 від 29.07.2011 р., ні за наказом суду від 15.06.2011 р., ні за будь - якими іншими документами не проведена, а відтак станом на 07.11.2011 р. у боржника є і не перестав бути відсутній обов"язок щодо сплати стягувачеві 20214100 грн. боргу за природний газ, що не дає підстав суду застосувати ч.4 ст.117 ГПК України і визнати наказ суду від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення 20214100 грн. боргу за природний газ.
Згідно п.16, 17 договору № 526/503 від 29.07.2011 р. тільки після проведення відповідного фінансування і виконання цього договору сторонами можна говорити про відсутність у боржника обов"язку щодо сплати 20214100 грн. боргу за природний газ згідно наказу суду від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 і лише після цього виникне підстава пов"язана з договором № 526/503 від 29.07.2011 р. для визнання вказаного наказу суду таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення 20214100 грн. боргу за природний газ.
Задоволення судом заяви боржника в цій частині, за відсутності виконання договору № 526/503 від 29.07.2011 р., призвело б до порушення прав стягувача і неможливості стягнення 20214100 грн. боргу за природний газ за наказом суду.
Тому відмова судом боржникові у задоволенні заяви про визнання таким, що не підлягає виконанню наказу суду від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 в частині стягнення 20214100 грн. боргу за природний газ, з підстав вказаних в заяві від 19.10.2011 р. № 02/3128 не позбавляє боржника в майбутньому на звернення до суду із заявою про визнання наказу суду у названій частині, з інших підстав, ніж ті, що були вказані в заяві від 19.10.2011 р.
В зв"язку із закінченням розгляду заяви боржника від 19.10.2011 р. № 02/3128 і згідно повноважень вказаних в ч.3 ст. 117 ГПК України, встановлене ухвалою від 26.10.2011 р. зупинення стягнення за наказом господарського суду Вінницької області від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 підлягає скасуванню.
Керуючись викладеним, ст. 4-5, 86, 117 ГПК України, -
1.Заяву Комунального підприємства Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" від 19.10.2011 р. № 02/3128 про визнання наказу господарського суду Вінницької області від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 таким, що частково не підлягає задоволенню задоволити частково.
2. Визнати наказ господарського суду Вінницької області від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003, в частині стягнення з Комунального підприємства Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго", м. Вінниця, код ЄДРПОУ 33126849 на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", м. Київ (вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 31301827) 1911620 грн. 39 коп. пені, 3723525 грн.75 коп. - суми на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, 1033087 грн. 88 коп. - трьох відсотків річних таким що не підлягає виконанню.
3. В задоволенні заяви Комунального підприємства Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго" від 19.10.2011 р. № 02/3128 в частині вимог про визнання наказу господарського суду Вінницької області від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003 таким, що не підлягає виконанню в частині стягнення 20214100 грн. боргу за природний газ відмовити.
4. Скасувати встановлене ухвалою від 26.10.2011 р. зупинення стягнення за наказом господарського суду Вінницької області від 15.06.2011 р. № 4/53/2011/5003.
5. Копії даної ухвали рекомендованими листами направити стягувачеві, боржникові.
Суддя Білоус В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116)
3 - відповідачу (вул.600-річчя, 13, м. Вінниця, 21100)