Постанова від 28.10.2011 по справі 2-а-4428/11

28.10.2011 2-а-4428/11

Справа № 2а-4428/2011 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2011 року Новоазовський районний суд Донецької області у складі:

судді Безрук Т.В.,

при секретарі Ясиненко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоазовську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику війни за 2011 рік,

ВСТАНОВИВ:

10.10.2011 року позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом до відповідача, вказуючи, що він є учасником війни, має право на одержання разової грошової допомоги, яка виплачується органами соціального захисту населення щорічно до 5 травня в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Просить визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком за 2011 рік з урахуванням фактично виплачених сум.

В судове засідання позивач не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, надав письмові заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до Бюджетного кодексу виключно Законом України про Державний бюджет України затверджується повноваження на реалізацію у відповідному році державних програм і заходів та здійснення платежів з конкретною метою.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. головними розпорядниками коштів на здійснення заходів з виконання держаних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих держадміністрації, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення.

На підставі ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно п. 2 ст. 51 Бюджетного кодексу України відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету України. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.

Відповідно п. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Також згідно п. 6 ст. 51 Бюджетного кодексу України будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Згідно ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2011 р. № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»виплата разової грошової допомоги як колишнім неповнолітнім (яким на момент ув»язнення не виповнилося 18 років) в»ягням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та її союзниками в період Великої Вітчизняної війни та Другої світової війни, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків у 2011 році виплачується у розмірі 630, 00 грн.

Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідач, як розпорядник коштів, не має повноважень змінювати розмір виплат, тим більше -робити юридичну оцінку співвідношення законодавчим та нормативним актам вищих органів влади.

Також згідно ст. 17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Таким чином, щорічна разова допомога до 5 травня позивачеві була призначена і виплачена відповідно до норм діючого законодавства України і управлінням праці та соціального захисту населення Новоазовської райдержадміністрації не порушено право позивача на призначення і отримання зазначеної допомоги.

Суд визнав можливим розглянути справу за відсутності сторін та на підставі наявних доказів у справі.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є учасником війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1

Судом встановлено, що згідно довідки відповідача позивачу, як учаснику війни, було виплачено щорічну разову грошову допомогу в квітні 2011 року в розмірі 630.00 грн.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (зі змінами та доповненнями станом на час розгляду спірних правовідносин), визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону № 3551-ХІІ до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Розділом 3 цього Закону визначені пільги ветеранам війни та гарантії їх соціального захисту.

Згідно ч.4 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст..28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Абзацом другим преамбули, частиною 3 статті 4, п.16 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, і те, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на час виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно абз.1 ст.171 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків пенсіонерам -за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами -за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Не приймаються до уваги доводи заперечень відповідача стосовно правомірності застосування в 2011 році розміру виплат в сумі 630,00 гривень, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2011 р. № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань», оскільки, виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при вирішенні питання про призначення позивачу допомоги, як учаснику війни, відповідач мав керуватися безпосередньо приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не зазначеною постановою Кабінету Міністрів України.

Суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати позивачеві як учаснику війни щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки в квітні 2011 року відповідачем було фактично нараховано та виплачено позивачеві щорічну грошову допомогу в розмірі 630,00 гривень.

На підставі викладеного, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню із зобов*язаням відповідача провести перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком на час отримання допомоги за 2011 рік, з урахуванням фактично здійснених виплат.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 18, 158-163, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику війни за 2011 рік - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету України щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком на час отримання допомоги за 2011 рік, з урахуванням фактично здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог позивачеві відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новоазовський районний суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя