Копія
Іменем України
Справа № 2а-1137/11/10/0170
25.08.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Щепанської О.А.,
суддів Іщенко Г.М. , Дугаренко О.В.
секретар судового засідання Шкурлатов Д.Г.
за участю сторін:
прокурор Чорноморського району Автономної Республіки Крим, - не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив ,
представник позивача, Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим- не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив ,
представник відповідача, Чорноморської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим- не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
третя особа, ОСОБА_1- не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
третя особа, ОСОБА_2- не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник третьої особи, ОСОБА_3- ОСОБА_4, довіреність № 3800 від 29.06.11
третя особа, ОСОБА_5- не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
третя особа, ОСОБА_6- не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
третя особа, ОСОБА_7- не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив ,
третя особа, - ОСОБА_4, паспорт серія НОМЕР_1, виданий Сквирським РВ Сквирським РО ГУ МВС України в Київській області 21.06.1996 ,
представник третьої особи, ОСОБА_4- ОСОБА_8, довіреність № 124 від 09.03.11
представник третьої особи, ОСОБА_9- ОСОБА_4, довіреність № 1332 від 20.06.11
представник третьої особи, ОСОБА_10- ОСОБА_4, довіреність № 3482 від 29.06.11
представник третьої особи, ОСОБА_11- ОСОБА_4, довіреність № 122 від 04.03.11
розглянувши апеляційні скарги Прокуратури Автономної Республіки Крим та Прокуратури Чорноморського району Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кудряшова А.М.) від 26.04.11 у справі № 2а-1137/11/0/0170
за позовом Прокурора Чорноморського району Автономної Республіки Крим (вул. Кірова 6-а, смт.Чорноморське, Чорноморський район, Автономна Республіка Крим, 96400)
в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська 114, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95022)
до Чорноморської районної державної адміністрації Автономної Республіки Крим (вул. Кірова, 16, смт.Чорноморське, Чорноморський район, Автономна Республіка Крим, 96400)
треті особи: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 03083)
ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 08132)
ОСОБА_12 (АДРЕСА_3, 01015)
ОСОБА_5 (АДРЕСА_4, 96400)
ОСОБА_6 (АДРЕСА_5, 01000)
ОСОБА_7 (АДРЕСА_6, 01001)
ОСОБА_4 (АДРЕСА_6, 01001)
ОСОБА_9 (АДРЕСА_7, 01001)
ОСОБА_10 (АДРЕСА_2, 08132)
за участю Прокуратури Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 21, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95015)
про визнання недійсним та скасування розпорядження
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.04.2011 у справі № 2а-1137/11/0/0170 Прокурору Чорноморського району Автономної Республіки Крим у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, Прокурор Автономної Республіки Крим та Прокурор Чорноморського району Автономної Республіки Крим звернулися з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.04.2011 у справі № 2а-1137/11/0/0170 та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Ухвалами Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2011 відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Прокуратури Автономної Республіки Крим та Прокуратури Чорноморського району Автономної Республіки Крим.
Представники третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 в судовому засіданні заперечували проти задоволення апеляційних скарг, просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Інші сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду сповіщені належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомили.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представників неявившихся сторін.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, встановила наступне.
Прокурор Чорноморського району Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Чорноморської районної державної адміністрації в АР Крим про визнання недійсним та скасування розпорядження.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Судова колегія, вислухавши пояснення представників третіх осіб, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, земельні ділянки, відносно яких вирішено Чорноморською районною державною адміністрацією АР Крим щодо зміни їх цільового призначення, раніше переданих у приватну власність ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 для ведення особистого селянського господарства на цільове призначення рекреація та видано їм державні акти про право власності на земельні ділянки для цілей рекреації (будівництво та обслуговування курортно-рекреаційних комплексів - готелів), пов'язаних з обслуговуванням мешканців територіальних громад Чорноморського району загальною площею 18,9344 га знаходяться у межах адміністративної території села Оленівка Чорноморського району АР Крим, поза межами відповідного населеного пункту, що не заперечується сторонами та іншими учасниками процесу.
16 жовтня 2008 року рішеннями 20 сесії 5 скликання Оленівська сільська рада Чорноморського району АР Крим на підставі ст.ст. 17, 20, 50, 122 Земельного кодексу України, п.п.34 п.1) ст.26, п.п.2 п.а) ст.27 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", дала згоду на зміну цільового призначення земельних ділянок, що знаходяться на адміністративній території Оленівської сільської ради, перебувають у приватній власності та використовуються для ведення особистого селянського господарства на цільове призначення - землі рекреації та визначила земельні ділянки об'єктами, пов'язаними з обслуговуванням жителів територіальної громади Чорноморського району АР Крим, за умови зміни її первинного цільового призначення на землі рекреації в порядку, визначеному законодавством.
Як свідчать матеріали справи розпорядженнями Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим від 25 листопада 2008 року №№1315-р, 1390-р, 1384-р, 1383-р, 1387-р, 1381-р, 1382-р, 1388-р, 1386-р, 1389-р відповідно до заяв власників земельних ділянок -ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, враховуючи згоду, надану Оленівською сільською радою Чорноморського району, на підставі ст.ст. 17, 20. 118. п. в) ч.3 ст.122 Земельного кодексу України, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року №502, було надано дозволи на складання проекту землеустрою зі зміни цільового призначення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на цільове призначення - землі рекреації (будівництво та обслуговування курортно-рекреаційного комплексу), пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальних громад Чорноморського району, резервного запасу Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим.
З матеріалів справи вбачається, що відповідний проект землеустрою земельних ділянок розроблений ТОВ «Центр проектування землеустрою оцінки»(ліцензія державної служби геодезії, картографії та кадастру серії АВ №189438 від 06.04.2007 року, ліцензія державного комітету України по земельних ресурсах серії АВ №305483 від 30.04.2007 року) та отримав погодження Чорноморської СЕС, Чорноморського районного відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства, Державної екологічної інспекції, Республіканського комітету з охорони культурної спадщини, як того вимагає Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року №502. Також на зміну цільового призначення земельних ділянок були отримані погоджувальні висновки Республіканського комітету земельних ресурсів АР Крим (т.1 а.с. 215), Державної геологічної служби Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (т.1 а.с. 210), Республіканського комітету охорони навколишнього природного середовища АР Крим Мінприроди України (т.1 а.с. 211), копії які наявні у матеріалах справи.
Таким чином, як свідчать матеріали справи цільове призначення земельних ділянок було змінено на призначення - для цілей рекреації, з огляду на умову пункту 2 рішення 20 сесії 5 скликання Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим від 16 жовтня 2008 року, яким Оленівська сільська рада на підставі ст.ст. 17, 20, 50, 122 Земельного кодексу України, п.п.34 п.1) ст.26, п.п.2 п.а) ст.27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»дала згоду на зміну цільового призначення земельних ділянок, що знаходяться на адміністративній території Оленівської сільської ради, перебувають у приватній власності та використовуються для ведення особистого селянського господарства на цільове призначення - землі рекреації та визначила земельні ділянки об'єктами, пов'язаними з обслуговуванням жителів територіальної громади Чорноморського району, за умови зміни її первинного цільового призначення на землі рекреації в порядку, визначеному законодавством.
02.06.2011 рішенням 7-ї сесії 6-го скликання Оленівської селищної ради, рішення 20-ї сесії 5-го скликання «О согласии на смену целевого назначения земельных участков»гражданам ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_13, ОСОБА_1, ОСОБА_14, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_2»було залишено без змін як таке, що відповідає вимогам діючого законодавства.
На час прийняття Чорноморською районною державною адміністрацією АР Крим розпорядження №47-р від 07.02.2009, третіми особами був в повному обсязі дотриманий встановлений у Земельному кодексі України порядок зміни цільового призначення земельних ділянок, отримані всі необхідні позитивні висновки, після вивчення яких відповідачем і було прийнято зазначене розпорядження.
В ході судового розгляду було встановлено, що третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, отримані державні акти на право власності на земельні ділянки загальною площею 18, 9344 га.
Всі державні акти зареєстровано у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
У лютому 2009 року було змінено правовий титул земельних ділянок та зміні цільового призначення земельних ділянок були зареєстровані у порядку, встановленому чинним законодавством.
Розпорядження Чорноморської районної державної адміністрації в АР Крим від 07 лютого 2009 року № 47-р «Про затвердження проекту землеустрою про зміну цільового призначення земельної ділянки для цілей рекреації ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11»було потрібно для зміни цільового призначення, цільове призначення на час розгляду справи в суді виконано, третіми особами отримані державні акти зі зміненим цільовим призначенням земельних ділянок, а розпорядження Чорноморської районної державної адміністрації в АР Крим від 07 лютого 2009 року № 47-р вичерпало свою дію.
На правовідносини сторін, що виникли поширюються положення Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України “Про місцеві державні адміністрації”№586-ХІV від 09.04.1999, Закону України "Про планування і забудову територій" від 20.04.2000 №1699-III, Закону України "Про основи містобудування" від 16.11.1992 № 2780-XII, Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 №502 (далі -Порядок №502).
Суд першої інстанції дослідив вищезазначене діюче законодавство України та дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Статтею 118 Конституції України передбачено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Статтею 19 Земельного кодексу України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, зокрема, землі сільськогосподарського призначення та землі рекреаційного призначення.
Відповідно до частини другої статті 18 Земельного кодексу України категорії земель України мають особливий правовий режим (тобто повинні використовуватися відповідно до свого цільового призначення).
Відповідно до статті 23 Земельного кодексу України землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання.
Для будівництва промислових підприємств, об'єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості.
Статтею 20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію частини третьої статті 20 Земельного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 №502 затверджено Порядок зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, який визначає механізм щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у власності громадянина або юридичної особи.
Пунктами 2, 3, 4, 5 Порядку №502 визначено, що зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням заяви (клопотання) її власника до сільської, селищної, міської ради, якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, або районної держадміністрації, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.
До заяви (клопотання) додаються: копія державного акта на право власності на земельну ділянку, копія паспорта (серія, номер паспорта, коли і ким виданий та місце проживання), документи щодо встановлених обмежень (обтяжень) та земельних сервітутів на використання земельної ділянки; обґрунтування необхідності зміни цільового призначення земельної ділянки із зазначенням її розміру .
Сільська, селищна, міська рада або районна держадміністрація розглядає заяву (клопотання) і в разі згоди на зміну цільового призначення земельної ділянки дає дозвіл на підготовку проекту її відведення:
- складання проекту відведення земельної ділянки, якщо зміні цільового призначення підлягає її частина;
- перепогодження проекту відведення земельної ділянки з відповідними органами виконавчої влади, якщо зміні цільового призначення підлягає вся земельна ділянка.
Проект відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, складається державною або іншою землевпорядною організацією на замовлення власника земельної ділянки, який погоджується або перепогоджується з органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, а також підлягає державній землевпорядній експертизі, після якої замовник подає проектні матеріали відповідно до сільської, селищної, міської ради або до районної держадміністрації для прийняття рішення.
Таким чином, діючим законодавством передбачено право районної державної адміністрації розглядати заяви (клопотання) власників земельних ділянок про зміну цільового призначення земельної ділянки і додані документу та у разі згоди райдержадміністрації на зміну цільового призначення земельної ділянки давати дозвіл на підготовку проекту її відведення у двох формах: при зміні цільового призначення частини земельної ділянки -дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки та у разі зміні цільового призначення всієї земельної ділянки -дозвіл на перепогодження проекту відведення такої земельної ділянки з відповідними органами виконавчої влади.
Законодавець наділив Чорноморську райдержадміністрацію АР Крим правом розглядати заяви (клопотання) власників земельних ділянок про зміну цільового призначення земельної ділянки із доданим переліком документів, передбачених п.2 Постанови № 502, та приймати рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту, якщо така зміна пов'язана з наступним використанням цієї ділянки для сільськогосподарських потреб, ведення лісового і водного господарства, будівництва об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дослідив всі матеріали справи, правильно перевірив обставини справи, дослідив діюче законодавство України та дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно Рішення Конституційного суду України по справі №7-рп/2009 від 16.04.2009 року органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти зміни чи припинення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Враховуючи вищенаведене Рішення Конституційного суду України суд вважає за необхідне зазначити, що «гарантією стабільності суспільних відносин»є неможливість скасування актів одноразового застосування, які вичерпують свою дію фактом їхнього виконання.
Враховуючі, що згідно частини 3 статті 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»від 09 квітня 1999 року № 586-ХІУ акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.
Відповідно до правової позиції Європейського суду, зокрема по справі «Стретч проти Сполученого Королівства»(рішення від 24 червня 2003 рою,), власність в значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист; драв людини та основоположних свобод вважається законне та обґрунтоване очікування придбання майна чи майнового права за договором, укладеним з органом публічної влади. Самі по собі допущені органами публічної влади порушення не можуть бути безумною підставою для визнання їх рішень недійсними, якщо вони не допущені внаслідок винної, протиправною поведінки самої фізичної особи.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія Севастопольського апеляційного адміністративного суду вважає, що суд першої інстанції повно з'ясував обставини, що мають значення для справи, викладені в судовому рішенні висновки відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а отже, підстави для його скасування та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Апеляційні скарги Прокуратури Автономної Республіки Крим та Прокуратури Чорноморського району Автономної Республіки Крим -залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.04.2011 у справі № 2а-1137/11/0/0170 -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 30 серпня 2011 р.
Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська
Судді підпис Г.М. Іщенко підпис О.В.Дугаренко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.А.Щепанська