Справа № 2 “а”- 3116
2011 рік
13 липня 2011 року суддя Ленінського районного суду м. Луганська Бугера О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання незаконними дій ГУ ПФУ в Луганській області під час нарахування та перерахунку пенсії військовослужбовця в заниженому розмірі, призначенні та перерахунку пенсії інваліду 3 групи, що постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС, -
Позивач звернувся до Ленінського районного суду м. Луганска із відповідним позовом, в обгрунтування якого зазначив наступне.
Він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, з 06.12.2005 року є інвалідом 3 групи в наслідок ліквідації зазначеної аварії. Перебуває на обліку у відповідача. Відповідно до вимог ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна сплачуватись державна пенсія як інваліду 3 групи, що не повинна бути нижчої ніж 6 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду завдану здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року мінімальний розмір пенсії за віком встановлений та передбачений ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»складає з 01.01.2011 року -750 гривень, з 01.04.2011 року -764 гривень, з 01.07.2011 року -709 гривень, з 01.10.2011 року -784 гривні, з 01.12.2011 року -800 гривень. Посилався на вимоги ст.22 Конституції України згідно до якої конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані, під час прийняття нових законів або внесення змін до діючих законів не може бути звужено зміст та обсяг існуючих прав та свобод. Зазначав, що при обчисленні пенсії за основу береться мінімальна пенсія за віком, яка визначається за правилами передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та є однією з основних гарантій.
Відповідно до вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено, що в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що стратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений згідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду здоров'ю, особам віднесеним до категорії 1,2,3,4, при цьому перерахунок проводиться з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
На 01.03.2011 року розмір загальної суми державної пенсії позивача за вислугу років відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»складав 1597 гривень. Вважав, що такий розмір пенсії значно занижений, оскільки згідно до вказаних норм права пенсія для постраждалих повинна становити з 01.03.2011 року -4875 гривень. Посилався на те, що звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, але йому відмовили, вважав, такі дії відповідача незаконними.
Також посилався на те, що відповідно до вимог ст.7 Закону України»Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військом служби, та деяких інших осіб»від 09.04.1992 року військовослужбовцям, особам які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, а умови, норми та порядок визначається Законом України «Про статус та соціальних захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто вважав, що відмова в призначенні та перерахунку пенсії як інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії за інвалідністю є незаконною. Просив визнати незаконною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області, що виразилось у письмовій відмові в призначенні, перерахунку та виплаті державної пенсії військовослужбовцю, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду 3 групи у відповідності до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року №796-ХІІ.
Визнати за ним право на утримання державної пенсії військовослужбовця по 3 групі інвалідності у відповідності з положеннями ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року №796-ХІІ та ст.ст. 1, 7, 10, 11, 18 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області починаючи з 01.03.2011 року провести перерахунок та призначити виплату державної пенсії військовослужбовця по 3 групі інвалідності з надбавками в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, рівних прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, а також додаткової пенсії за шкоду завдану здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність з урахуванням положень ст.ст. 50, 54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст.ст. 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІУ.
В судове засідання позивач та його представник не з'явились, до початку розгляду справи подали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності та підтримали позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заперечення проти позову, просив розглядати справу за його відсутності. Письмові заперечення долучені до справи, просив в позові відмовити.
З урахуванням поданих сторонами заяв суд ухвалив провести письмовий розгляд справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач у справі є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням НОМЕР_1 виданого 12.12.2005 року та відповідно до вкладки до посвідчення НОМЕР_2 діє безстроково/а.с.9/.
Згідно до посвідчення НОМЕР_3 від 29.07.1998 року отримує пенсію згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ з 01.10.1996 року /а.с.10/
Згідно до довідки МСЕК №0033258 позивачу з 07.11.2005 року встановлено третю групу інвалідності безстроково /а.с.12/.
24.01.2011 року, 15.03.2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку /а.с.13,15/. 08.02.2011 року №243/К-14, 29.03.2011 року №885/К-14 позивачу було надано відповідь згідно до якої відмовлено в проведенні перерахунку /а.с.14, 16/.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина четверта статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі -6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ч. 3 ст. 67 спеціального Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум»від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Тому, судом не приймаються до уваги положення частини третьої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 2 ч.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Відповідно до ст. 53 цього Закону додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю виплачується в повному обсязі незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу. Відповідно до ч.3 ст. 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 ЗУ №796-7, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Позивачу виплачувалася пенсія по інвалідності 3 групи та щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 15% від прожиткового мінімуму, розмір яких відповідач визначав не виходячи з мінімальної пенсії встановленої законом.
Верховна Рада України своїм п. 28 розділу 2 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів від 28.12.2007 року №107-6 внесла зміни до ст. 50, ч.4 ст. 54 та ст. 67 Закону, а саме ч. 4 ст. 54 викладено в такій редакції “у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС у 1986 році по 2 групі інвалідності 200 відсотків прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, а ч.3 ст. 67 в такій “максимальний розмір пенсій призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій встановлених законодавством) не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсій за віком встановленої абз.1 ч.1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Конституційний Суд України своїм рішенням №10-рп/2008 від 22.05.2008 року по справі №1-28/2008 року керуючись ст. 147, 150, 152 Конституції України та ст. ст. 45, 51, 61, 63, 65 ЗУ “Про Конституційний Суд України”, вирішив п.2 визнати таким, що не відповідають Конституції України і є неконституційним положення п.28 розділу 2 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів яким внесено зміни до ст. 50, 54, 67 ЗУ №796-7.
Пункт 6 Рішення Конституційного Суду України в цих справах має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Пункт 7 Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України остаточним і не може бути оскарженим.
Відповідач всупереч ст. 50 та 67 ЗУ “Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не проводив та не проводить перерахунок додаткової пенсії за заподіяну шкоду здоров'ю встановлену в ст. 50 вищезазначеного закону.
Також слід звернути увагу, на оглядовий лист Вищого адміністративного суду України від 14.08.2008 року №1406/100/13-08 про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку) яким встановлено, що виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру додаткової пенсії учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягає ч.1 ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Таким чином відмова Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області, щодо перерахунку додаткової пенсії позивача по справі з врахуванням ст. 50 та ст. 67 Закону №796-7 є протиправною такою, що порушує права позивача та суперечить Конституції та законам України.
Відповідно до ст. 52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить з 1 березня 2011 року становить -750 грн..
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що зокрема зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 1-21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що вимоги позову підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 71, 94, 158-163 КАС України, ст. ст. 8, 22, 55, 95 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 50, 54 ч.3 ст. 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд -,
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області про визнання незаконними дій та стягнення недоотриманої пенсії - задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області, що виразилось у письмовій відмові в призначенні, перерахунку та виплаті додаткової пенсії військовослужбовцю, учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду 3 групи у відповідності до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року №796-ХІІ.
Визнати за ОСОБА_1 право на утримання державної пенсії військовослужбовця по 3 групі інвалідності у відповідності з положеннями ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року №796-ХІІ та ст.ст. 1, 7, 10, 11, 18 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області починаючи з 01.03.2011 року провести перерахунок та призначити ОСОБА_1 виплату державної пенсії військовослужбовця по 3 групі інвалідності з надбавками в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, рівних прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, а також додаткової пенсії за шкоду завдану здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність з урахуванням положень ст.ст. 50, 54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст.ст. 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІУ.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Бугера О.В.