Справа № 2-а-74/11
24 січня 2011 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого - судді Браги А.В.
при секретарі - Воробйові .О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради про перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У жовтні 2010 року позивачка звернулася з вищезазначеним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради в якому просила суд:
- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради по призначенню та відмові у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради 8910,00 грн. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не лягають задоволенню, з наступних підстав. Судом встановлені наступні факти:
ОСОБА_1, є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис в Книзі реєстрації народжень № 1458 від 25 листопада 2008 року.
Судом встановлено, що згідно поданої позивачкою до Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Сума соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно довідки про отримання допомоги від 16.07.2010 у за № 1509/08-48-08 складала:
- за листопад 2008 року - 4800,00грн.;
- за грудень 2008 року - 620,00грн.;
- з січня 2009 року по листопад 2009 року - 750,00 грн.
- з грудня 2009 року по червень 2010 року - 130,00грн.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(із змінами, внесеними згідно із Законом № 107-VІ від 28.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00 грн.
Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по день досягнення дитиною трьох років.
Судом встановлено, що 14.07.2010 року позивачкою було направлено до відповідача заяву у вона просила здійснити перерахунок та доплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей і до 6 років.
Судом встановлено, що 20.07.2010 року відповідачем було надано відповідь, у якій позивачці відмовлено у здійсненні перерахунку та в доплаті соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Суд критично відноситься до вимог позивачки щодо визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради по призначенню та відмові у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з наступних підстав:
У спірному періоді питання виплати державної допомоги на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку були врегульовані положеннями Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки з 01 січня 2008 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», п. 23 розділу II якого були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», якими визначений порядок виплати допомоги поширений на всіх осіб, в тому числі на осіб застрахованих у системі державного соціального страхування.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(із змінами, внесеними згідно із Законом № 107-VІ від 28.12.2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Такий порядок був чинним на протязі всього 2008 - 2009 років, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 скасований не був.
Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Відповідно до ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну у незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан.
Судом встановлено, що за призначенням допомоги з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців позивачка до управління не зверталась або враховуючи середньомісячний сукупний доход сім'ї, не мала законних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, суд вважає можливим відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними щодо призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відмови в перерахунку та виплаті в повному обсязі допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. ст. 6 - 11, 71, КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального населення Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними щодо призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відмови в перерахунку та виплаті в повному обсязі допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржено протягом десяти днів шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя А.В. Брага