Постанова від 12.10.2011 по справі 2-а/1970/2610/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/2610/11

"12" жовтня 2011 р.Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Дерех Н.В.

секретаря Ревус О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області до Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області (надалі позивач, Держінспекція) звернулася до адміністративного суду з позовом до Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»(надалі відповідач) про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 3449,37 грн.

В судовому засіданні представники позивача Державно інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області позов підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві, поросили позовні вимоги задовольнити повністю, посилаються на те, що під час проведення планової перевірки Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг, перевіркою встановлено, що відповідачем у період з 01.01.2011 р. по 21.01.2011 р. Тернопільським обласним комунальним підприємством "Тернопільтеплокомуненерго" застосовано вільні тарифи на послуги з централізованого теплопостачання для населення м. Підволочиськ за умови запровадження для них режиму державного регулювання шляхом перевищення рівня затверджених тарифів постановою НКРЕ від 14.12.2010р. № 1759. Отже, у вказаний період підприємством необгрунтовано одержано виручку на суму 1149,79 грн.

Представник відповідача Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго»в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, а прийняте Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області рішення № 000053/4 від 17.06.2011 року вважає протиправним, відповідач не погоджується із висновками Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, оскільки виконавчий комітет Підволочиської селищної ради, беручи до уваги Постанову НКРЕ №1759 від 14 грудня 2010р., керуючись ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»своїм рішенням №3 від 12.01.2011р. встановив тарифи на послуги з централізованого опалення населенню яке надається ОКП «Тернопільтеплокомуненерго»з 1 січня 2011р. Відповідно до ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Щодо двоставкового тарифу, представник відповідача пояснив, що необхідно врахувати експертний висновок №000067/4 від 27.08.2010р. Державної інспекції з контролю за цінами в області в якому говориться, що розрахунок двоставкового тарифу є економічно обґрунтованим, двоставковий тариф був введений в дію виконкомом селищної ради на підставі прийнятого рішення №3 від 12.01.2011р. в газеті «Гомін волі».

Суд заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" та Закону України "Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" проведено планову перевірку Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж "Тернопільтеплокомуненерго" з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг. За результатами перевірки складено акт від 14 червня 2011р. №000381. Перевіркою встановлено, що постановою НКРЕ від 14.12.2010р. №1759 , затверджено тарифи на теплову енергію ТОКП ТМ «Тернопільтеплокомуненерго»у гривнях за 1 Гкал (без ПДВ) у розрізі населених пунктів та трьох категорій споживачів.

Для Підволочиської теплодільниці при розрахунку вартості послуги з централізованого опалення для населення затверджено тариф на теплову енергію у розмірі 272,43 грн./Гкал. (без ПДВ). На основі даного тарифу, з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2006р. №355 «Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», підприємством проведено розрахунок двоставкового тарифу на послуги з централізованого опалення населенню. В результаті чого, у період від 01.01.2011 р. по 20.01.2011 р. застосовано двоставковий тариф на рівні, що перевищує одноставковий тариф затверджений постановою НКРЕ від 14.12.2010р. №1759:

Тарифи, що застосовувалися підприємством з 01.01.2011 року при наданні послуги населенню встановлені рішенням виконавчого комітету Підволочиської міської ради від 12.01.2011р. №3. Дане рішення опубліковане у місцевій газеті "Гомін волі" 21.01.2011р. згідно вимог статті 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Пунктом 1 зазначеного рішення відмічено: «Встановити тарифи на послуги з централізованого опалення населенню з 1 січня 2011 року», чим порушено вимоги пункту 5 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", яким передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо не встановлено більш пізній (але не більш ранній) строк введення цих рішень у дію.

Таким чином судом встановлено, що у період з 01.01.2011 р. по 21.01.2011 р. Тернопільським обласним комунальним підприємством "Тернопільтеплокомуненерго" застосовано вільні тарифи на послуги з централізованого теплопостачання для населення м. Підволочиськ за умови запровадження для них режиму державного регулювання шляхом перевищення рівня затверджених тарифів постановою НКРЕ від 14.12.2010р. № 1759.

Таким чином за вказаний період підприємством необгрунтовано одержано виручку на суму 1149,79 грн.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки за належністю.

Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519 передбачено: «Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є застосування вільних цін (тарифів) на продукцію(послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання".

Держінспекція цін направляла до відповідача письмову претензію від 17.06. 2011р. №000053/4 з пропозицією добровільного виконання рішення. Однак підприємством самостійно не сплачено до Державного бюджету економічних (штрафних) санкцій та не оскаржено дане рішення в судовому порядку.

Крім цього суд враховує, що Рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області № 000053/4 від 17 червня 2011 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін не оскаржене, не скасоване та не визнане нечинним на момент розгляду справи по суті. На виконання даного рішення позивачем винесений припис № 000170 від 17 червня 2011 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, який направлений відповідачу, однак ним не виконаний, не оскаржений, ніким не скасований та не визнаний нечинним на момент розгляду спору.

Суд також приймає до уваги лист відповідача № 1692/04 від 07.09.2011 року Державній інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області, яким проінформовано суб'єкта владних повноважень, що на виконання припису № 000170 адміністрація підприємства-відповідача здійснила перерахунок плати, нарахованої населенню смт. Підволочиськ за період з 21.01.11 року по 01.09.11 року та населенню м. Чортків за період з 01.01.11 року по 01.09.11 року на загальну суму 44902,82 грн.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Тернопільського обласного комунального підприємства теплових мереж «Тернопільтеплокомуненерго» економічні санкції за порушення державної дисципліни цін:

- 1149 ( одна тисяча сто сорок дев'ять) грн. 79 коп. в дохід державного бюджету, шляхом стягнення: код класифікації доходів бюджету 21081100, р/р 31118106700002 УДК у м. Тернополі МФО 838012, ід.код 23588119;

- 2299 ( дві тисячі двісті дев'яносто дев'ять) грн. 58 коп. штрафу в дохід державного бюджету, шляхом стягнення: код класифікації доходів бюджету 21081100 , р/р 31118106700002 УДК у м. Тернополі МФО 838012, ід. код 23588119.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.