Справа № 2-а-3761/10/1970
"10" грудня 2010 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Баб'юка П.М. при секретарі Михайловській Н.В.,
за участю:
представник позивача - не з'явився;
представника відповідача - Гриніва А.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бережанському та Підгаєцькому районах
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі звернулося до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бережанському та Підгаєцькому районах про визнання неправомірними дій відповідача щодо не включення в акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання витрат на щомісячну державну адресну допомогу та витрат на доставку та виплату пенсій, які збільшились у зв'язку з виплатою щомісячної державної адресної допомоги за період з березня 2009р. по травень 2010р. та зобов'язання включити в акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з березня 2009р. по травень 2010р. витрати на виплату пенсіонерам щомісячної державної адресної допомоги та витрати на доставку та виплату пенсій, які збільшились у зв'язку з виплатою щомісячної державної адресної допомоги на загальну суму 165897,50 грн.
Позовні вимоги обгрунтовуються наступним чином. Позивач вважає, що відповідач діє всупереч вимог ст. 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 р. №5-4/4, а також Постанові КМУ від 26 березня 2008 року №265 «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян».
Зокрема позивач зазначає, що відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у в Бережанському та Підгаєцькому районах (далі по тексту -ФССНВВ) не включає в акт щомісячної звірки витрати на щомісячну державну адресну допомогу та витрати на доставку та виплату пенсій, які збільшились у зв'язку з виплатою щомісячної державної адресної допомоги, у зв'язку з чим, станом на 30.06.2010 р. заборгованість ФССНВВ перед УПФУ за період з березня 2009р. по травень 2010р. становить 165897,50 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за відсутності їх представника в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити посилаючись на обставини викладені в заяві та докази наявні в матеріалах справи.
Представник Відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просив у задоволенні позову відмовити.
Зокрема, в письмових запереченнях, наданих суду Відповідач зазначив, що надання ФССНВВ щомісячної адресної допомоги до пенсії у випадках та в розмірі, передбаченому Постановою КМУ від 26 березня 2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»не передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Відповідач вважає, що позивачем помилково ототожнена щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, відшкодування якої ФССНВВ передбачено «Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року № 5-4/4 (далі -Порядок відшкодування витрат) та щомісячна державна адресна допомога до пенсії, відшкодування якої не передбачено Порядком відшкодування витрат. Також зазначив, що з представлених позивачем доказів не можливо повністю встановити, кому конкретно з інвалідів була виплачена державна адресна допомога, підвищення до пенсії, в якому розмірі виплачувались вказані види допомоги, які понесені витрати з їх доставки.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Згідно ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, зокрема, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Надання Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щомісячної державної адресної допомоги до пенсії та підвищення до пенсії у випадках, визначених постановою КМ України № 265 від 26.03.2008р. «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», постановою КМ України №198 від 11.03.2009р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», чинним законодавством не передбачено.
Разом з тим, вказані допомоги відшкодовується Пенсійному фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України (п.10 ст.34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Бюджет Пенсійного фонду України на 2009 рік затверджений постановою КМ України №235 від 11.03.2009р., п. 10 ст. 33 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»). Вказаними нормативними актами визначено, що кошти на виплату надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами перераховуються з Державного бюджету України як дотація, яка відповідно до п.п. 18, 25 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, надається на безоплатній та безповоротній основі.
Також Державним бюджетом України не передбачено фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України виплаченої пенсійними органами щомісячної державної адресної допомоги до пенсії та підвищення до пенсії.
Окрім цього, ч. 3 ст.25 Основ передбачено, що доповнення переліку матеріального забезпечення та соціальних послуг, які надаються особам за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, можуть здійснюватись законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, вищевказаними постановами КМ України № 265 від 26.03.2008р. та №198 від 11.03.2009р. не може встановлюватися додатковий вид матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, оскільки таке доповнення може здійснюватися лише законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»та ч. 2 ст. 7 ЗУ «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві», до передачі особових справ пенсіонерів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Зазначені вище постанови Кабінету Міністрів України не містять норм, стосовно відшкодування Пенсійному фонду витрат з виплат передбачених ними допомоги, а визначають джерело їх виплати безпосередньо пенсіонерам, оскільки інше їх тлумачення суперечитиме положенням ч. 3 ст. 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо встановлення переліку страхових виплат виключно Законом.
Згідно п. 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 року за № 376/7697, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій. Вказаний перелік витрат є вичерпним.
Розмір щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття та випадки за яких вона надається, визначений п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2003р. № 544 «Про підвищення розмірів трудових пенсій».
Випадки за яких надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії і підвищення до пенсії непрацюючим особам та їх розмір визначені іншими нормативними актами - постановами Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»та від 11 березня 2009р. № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, відшкодування якої Фондом соціального страхування від нещасних випадків передбачає Порядок відшкодування витрат помилково ототожнена позивачем з щомісячною державною адресною допомогою до пенсії і підвищенням до пенсії непрацюючим особам, які передбачені іншим нормативно-правовими актами, і які згідно Порядку відшкодування витрат не відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Також матеріалами справи підтверджується й та обставина, що сума виплаченої позивачем щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття прийнята відповідачем до відшкодування.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що правові підстави для відшкодування виплаченої позивачем щомісячної державної адресної допомоги, підвищення до пенсії та витрат з їх доставки за період з березня 2009р. по травень 2010р. відсутні.
Що стосується вимог позивача про включення до акту щомісячної звірки витрат сум доплат до пенсій, передбачених постановою КМ України від 26.11.2009р. №1252 «Про недопущення зменшення розмірів пенсій та соціальних виплат, врегулювання окремих питань у зв'язку із прийняттям Закону України від 06 листопада 2009р. «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», із змінами і доповненнями, внесеними постановами КМ України №1375 від 23.12.2009р. та №331 від 05.05.2010р., то, окрім вказаного вище, суд вважає, що оскільки п. 8 зазначеної постанови (в редакції яка діяла до 05.05.2010р.) прямо передбачено, що Пенсійний фонд України забезпечує фінансування доплат після перерахунку пенсій, надбавок та підвищень, які виплачуються з державного бюджету, за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою 3513050 "Покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій" -такі вимоги також не можуть бути задоволені.
Також, суд вважає, що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права не відповідає змісту прав УПФУ в Бережанському районі щодо відшкодування понесених ним витрат.
«Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», затверджений спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №5-4/4 від 04.03.2003р., не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірок розраховане на відсутність спору.
У разі незгоди щодо підписання актів або включення до них певних сум витрат з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції повинні вирішуватись вимоги про стягнення зазначених сум витрат, а не шляхом пред'явлення вимог про включення зазначених сум витрат до щомісячних актів звірок.
Отже суд приходить до висновку, що дія Постанови КМУ від 26.03.2008 року «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян»не розповсюджується на відповідача та на правовідносини між органами Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в частині відшкодування витрат з виплати адресної допомоги, оскільки такі додаткові державні гарантії громадянам передбачені лише Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд приходить до переконання, що позивачем не доведено правомірності обставин викладених в позовній заяві, а надані докази в повній мірі не підтверджують заявлених позовних вимог, а відтак, в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 86, 122, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Законом України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 р. №5-4/4, суд, -
У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Бережанському та Підгаєцькому районах про визнання дій неправомірними та зобов'язання включити в акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з березня 2009р. по травень 2010р. витрати на виплату пенсіонерам щомісячної державної адресної допомоги та витрати на доставку та виплату пенсій, які збільшились у зв'язку з виплатою щомісячної державної адресної допомоги та відшкодувати зазначені витрати на загальну суму 165897,50 грн. -відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст.185-187 КАС України.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.