Постанова від 31.08.2011 по справі 2а-13612/11/0518

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2011 року справа №2а-13612/11/0518

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Сухарька М.Г.

суддів Білак С. В. , Гаврищук Т.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2011 року по справі № 2а-13612/11/0518 за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання протиправною бездіяльності, зобов*язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2011 року по справі № 2а-13612/11/0518 позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську задоволений.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. були визнані неконституційними зміни, внесені до ст. 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому з 22.05.2008р. перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати( доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, а тому згідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду справи встановлено, що позивач отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Краматорську.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку з тим, що після призначення пенсії продовжує працювати, що підтверджується трудовою книжкою.

Відповідачем перерахунок пенсії був зроблений із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007рік в розмірі 1197,91 грн.

Частиною 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”(з урахуванням змін, внесених Законом України N 107-VI від 28.12.2007р.) було встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 наведену зміну було визнано неконституційною. Отже, з 22.05.2008р. частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”діє в редакції станом на 09.07.2007 р., згідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України “Про пенсійне забезпечення”від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№ 1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2011 року по справі № 2а-13612/11/0518 за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання протиправною бездіяльності, зобов*язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Скасувати постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2011 року по справі № 2а-13612/11/0518.

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання протиправною бездіяльності, зобов*язання вчинити певні дії.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: М.Г. Сухарьок

Судді: С.В. Білак

Т.Г. Гаврищук