м. Харків
"17" жовтня 2011 р. Справа № 2-а-11654/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Супрун Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Підгорному М.І.,
за участю:
представника позивача - Хабусевої Е.Р.,
представника відповідача - Липитинської О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова, в якому просить суд:
- визнати дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови в видачі свідоцтва про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" як платника податку на додану вартість неправомірними;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Харкова видати свідоцтво платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс".
В обґрунтування позову вказано, що 18.08.2011 року Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Харкова на адресу позивача був направлений лист про відмову в реєстрації платником ПДВ, оскільки існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із п.п. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового Кодексу України, а саме: до єдиного реєстру платників направлено повідомлення за формою 18-ООП, яке свідчить про відсутність підприємства за місцем реєстрації.
Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обґрунтування адміністративного позову.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, щодо задоволення позову заперечував у повному обсязі, зазначив, що дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова відповідають вимогам податкового законодавства.
Судом встановлено, що 08.08.2011 року позивачем було подано до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова реєстраційну заяву платника податку на додану вартість про видачу свідоцтва платника податку на додану вартість за формою № 1-ПДВ.
18.08.2011 року Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Харкова на адресу позивача направила лист про відмову в реєстрації платником ПДВ виходячи з того, що існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із п.п. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового Кодексу України, а саме: до єдиного реєстру платників направлено повідомлення за формою 18-ООП, яке свідчить про відсутність підприємства за місцем реєстрації.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 183.1 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Згідно ст. 183.8 Податкового кодексу орган державної податкової служби відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього розділу.
Відповідно до п.п. «ж»п. 184.1 ст. 184 Податкового Кодексу України, зазначається, що анулювання реєстрації платника податку здійснюється якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно з частинами 11, 12, 13 та 14 статті 19 Закону України N 755-ІV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”, для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі передбачена відповідна процедура:
- юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу;
- у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки;
- у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки;
- Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті;
- у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Як було встановлено судом під час розгляду справи, що згідно Довідки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців місцезнаходженням позивача є Харківська обл., місто Харків, Жовтневий район, провулок Метизний, будинок 5, вказаний запис був внесений державним реєстратором 16.05.2011 року.
Отже, аналізуючи зміст вище зазначеної довідки, суд приходить до висновку, що вона не містить запису про відсутність позивача за місцем реєстрації.
Що стосується посилання представника відповідача, що вони при відмові видати свідоцтво про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" як платника податку на додану вартість керувалися тим, що до Єдиного реєстру платників податку було направлено повідомлення за формою 18-ООП, яке свідчить про відсутність підприємства за місцем реєстрації, що і стало підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість згідно із п.п. "ж" п. 184.1. ст. 184 Податкового кодексу, то вказане посилання представника відповідача є необґрунтованим, оскільки підставою для внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців згідно вимог чинного законодавства України є запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
В судовому засідання представник відповідача визнав, що у Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова не було підстав для відмови у видачі свідоцтва про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" як платника податку на додану вартість, чим було порушено права позивача.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі, заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Судові витрати необхідно розподілити згідно вимог статті 94 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 11, 69-72, 160-163,167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови в видачі свідоцтва про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" як платника податку на додану вартість.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Харкова видати свідоцтво платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс".
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Техно-Спецресурс" (61020, м. Харків, пров. Метизний, 5, код ЄДРПОУ 37658628) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) гривень 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 21.10.2011 року.
Суддя Супрун Ю.О.