Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"10" жовтня 2011 р. Справа № 2а-2601/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Міщенко А.П.,
представника відповідача - Середенко Т.М.,
представника відповідача - Ізмайлова В.О.,
представника позивача - Ковальової О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Харківського апеляційного господарського суду до Головного управління Державного казначейства України в Харківській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Харківський апеляційний господарський суд, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державного казначейства України в Харківській області (далі - ГУДК України в Харківській області або відповідач), в якому просить суд:
- визнати незаконними дії Головного управління Державного казначейства України в Харківській області по поверненню звіту за 2010 рік форми 7д “Звіт про заборгованість за бюджетними коштами” та місячного звіту за січень 2011р. форми 7д “Звіт про заборгованість за бюджетними коштами”;
- зобов'язати Головне управління Державного казначейства України в Харківській області прийняти та завізувати:
звіт Харківського апеляційного господарського суду про заборгованість за бюджетними коштами по формі 7д за 2010 рік;
звіт Харківського апеляційного господарського суду про заборгованість за бюджетними коштами по формі 7д за січень 2011р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає помилковим та таким, що не відповідає приписам чинного законодавства, твердження відповідача про необхідність відображення кредиторської заборгованості за спеціальним фондом бюджету у розмірі 5 000 000,00 грн. у фінансовій звітності як небюджетної заборгованості; а також вважає незаконними дії відповідача по поверненню звітів форми 7д «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами».
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
У судовому засіданні та наданих до суду запереченнях представники відповідача проти позову заперечували, посилаючись на наступне.
Головне управління Державного казначейства України у Харківській області вважає свої дії законними стосовно повернення Харківському апеляційному господарському суду річного звіту за 2010 рік по формі 7 «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» та місячного звіту за січень 2011 року по формі 7 «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» по спеціальному фонду державного бюджету по КПК 0501210 «Завершення реконструкції приміщення Харківського апеляційного господарського суду», оскільки розпорядником коштів державного бюджету Харківським апеляційним господарським судом у річному звіті за 2010 рік по формі 7 «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» було допущено не вірне віднесення кредиторської заборгованості в сумі 5 000 000,00 грн. до бюджетної.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.
За визначенням п.8 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин,), бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
З аналізу положень ч.2 ст.51 Бюджетного кодексу України слідує, що підставами для взяття розпорядником бюджетних коштів бюджетних зобов'язань є наступні обставини: встановлення бюджетного призначення розпоряднику бюджетних коштів у законі про державний бюджет на відповідних рік, встановлення бюджетного призначення розпоряднику бюджетних коштів у розписі державного бюджету; отримання розпорядником коштів Державного бюджету України бюджетного асигнування відповідно до затвердженого розпису, що є підставою для затвердження кошторису.
Відповідно до паспорта бюджетної програми на 2010 рік, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України та Міністерства фінансів України, на завершення реконструкції приміщення Харківського апеляційного господарського суду обсяг бюджетного призначення зі спеціального фонду складає 5000,0тис.грн.
Згідно зі ст.74 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2010 №421 «Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для реалізації інвестиційних проектів соціально-економічного розвитку регіонів, у тому числі погашення кредиторської заборгованості, зареєстрованими органами Державного казначейства як фінансові зобов'язання станом на 1 січня 2010 року» (п.п.11 п.3 Порядку) Харківському апеляційному господарському суду передбачені кошти на завершення реконструкції приміщення суду у сумі 5000,00тис.грн.
Державною судовою адміністрацією України затверджений кошторис по спеціальному фонду по КПКВ 501210 «Завершення реконструкції приміщення Харківського апеляційного господарського суду» за кодом 2143 «Реконструкція інших об'єктів» на загальну суму 5 000 000, 00 грн.
Таким чином, Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2010 №421 «Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для реалізації інвестиційних проектів соціально-економічного розвитку регіонів, у тому числі погашення кредиторської заборгованості, зареєстрованими органами Державного казначейства як фінансові зобов'язання станом на 1 січня 2010 року» Харківському апеляційному господарському суду надано повноваження на одержання бюджетних асигнувань на завершення реконструкції приміщення Харківського апеляційного господарського суду на суму 5000,0тис.грн. та на затвердження відповідних видатків у кошторисі такого розпорядника.
З наведеного слідує, що Харківський апеляційний господарський суд мав право брати бюджетні зобов'язання відповідно до встановленого бюджетного асигнування.
Між Харківським апеляційним господарським судом (замовник) та ТОВ «Стальконструкція» (генпідрядник) 17.06.2010 укладено договір підряду на виконання робіт №25/10, відповідно до п.п.1.1 якого генпідрядник зобов'язується виконати роботи з реконструкції адмінбудівлі, а замовник - прийняти виконані роботи та оплатити їх.
Сторонами договору складено та підписано довідки про вартість виконаних будівельних робіт (та витрати), акти приймання виконаних будівельних робіт, копії яких містяться у матеріалах справи.
Зобов'язання Харківського апеляційного господарського суду за договором від 17.06.2010 №25/10 в сумі 5000000,00грн. зареєстровано та взято на облік у ГУДК України в Харківській області 30.12.2010, про що свідчить штамп ГУДК України в Харківській області на Реєстрі зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 29 грудня 2010 року №1.
Відповідно до ч.7 ст.51 Бюджетного кодексу України, після отримання товарів, робіт та послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання розпорядник бюджетних коштів приймає рішення про їх оплату та подає доручення на здійснення платежу органу Державного казначейства України, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами. Однак, як свідчать надані до суду документи, бюджетне зобов'язання Харківського апеляційного господарського суду станом на 1 лютого 2011 року не виконано.
При недостатньому фінансуванні видатків за зареєстрованими бюджетними зобов'язаннями, проведення яких передбачалося у межах затверджених показників кошторису, у розпорядників бюджетних коштів виникає кредиторська бюджетна заборгованість.
Відповідно до ч.2 ст.58 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів відповідно до єдиної методики звітності складають та подають детальні звіти, що містять бухгалтерські баланси, дані про виконання кошторисів, результати діяльності та іншу інформацію за формами, встановленими законодавством України.
На виконання приписів ч.2 ст.58 Бюджетного кодексу України та Наказу Державного казначейства України від 20.05.2010р. №164 «Про затвердження Порядку складання фінансової звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів» Харківським апеляційним господарським судом було складено та подано до ГУДК України у Харківській області звіти про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д) на 1 січня 2011 року та на 1 лютого 2011 року КПК 0501210 «Завершення реконструкції приміщення Харківського апеляційного господарського суду», у яких відображено бюджетну кредиторську заборгованість за спеціальним фондом в сумі 5000000,00грн. за КЕКВ 2143 «Реконструкція інших об'єктів».
Листами від 28.01.2011 №11-49/33-874 та від 24.02.2011 №11-49/74-1832 Головним управлінням Державного казначейства України в Харківській області вказані звіти повернуто у зв'язку з порушенням бюджетного законодавства.
Проаналізувавши наведені положення законодавства та встановлені обставини справи, суд прийшов до висновку про неправомірність дій Головного управління Державного казначейства України в Харківській області по поверненню звіту за 2010 рік форми 7д “Звіт про заборгованість за бюджетними коштами” та місячного звіту за січень 2011р. форми 7д “Звіт про заборгованість за бюджетними коштами”, оскільки Харківським апеляційним господарським судом дотримано вимоги бюджетного законодавства України щодо взяття бюджетних зобов'язань відповідно до встановленого бюджетного асигнування та відображення у звітності бюджетної кредиторської заборгованості, що виникла за спеціальним фондом в сумі 5000000,00грн.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача належить стягнути витрати в сумі 03,40грн., сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Харківського апеляційного господарського суду до Головного управління Державного казначейства України в Харківській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати незаконними дії Головного управління Державного казначейства України в Харківській області по поверненню звіту за 2010 рік форми 7д «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами»та місячного звіту за січень 2011р. форми 7д «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами».
Зобов'язати Головне управління Державного казначейства України в Харківській області прийняти та завізувати: звіт Харківського апеляційного господарського суду про заборгованість за бюджетними коштами по формі 7д за 2010 рік; звіт Харківського апеляційного господарського суду про заборгованість за бюджетними коштами по формі 7д за січень 2011р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Харківського апеляційного господарського суду (61022, м.Харків, просп.Леніна, 5; ЄДРПОУ 26018612) витрати зі сплати судового збору в сумі 03,40грн. (три гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 17 жовтня 2011 року.
Суддя (підпис)< > Р.В. Мельников
З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< > Р.В. Мельников< >