Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
08 серпня 2011 р. № 2-а- 5331/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Зоркіна Ю.В.,
при секретарі -Смоляр Є.А.,
за участі представника позивача - Єрісової Н.М.,
представників відповідача Кузнецової Л.Л., Гадяцької Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток-Агро" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення від 06.04.2011 р. № 0000197700/0 та № 0000200700/0; зобов'язати відповідача надати органу державного казначейства висновок про суми відшкодування податку на додану вартість у заявленому ТОВ "Восток - Агро" розмірі.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ТОВ "Восток - Агро" надало до ДПІ у Московському районі м. Харкова податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2011 року, якою заявило до відшкодування на розрахунковий рахунок платника податків податок на додану вартість в розмірі 98461,00 грн. та за лютий поточного року, якою заявило до відшкодування на розрахунковий рахунок платника податків податок на додану вартість в розмірі 88628,00 грн. Актом перевірки № 712/07-013/30589815 від 21.03.2011 року відповідачем безпідставно встановлено завищення суми бюджетного відшкодування, внаслідок чого прийняті оскаржувані податкові повідомлення рішення.
Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов не визнав проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи суд встановив наступні обставини.
Позивачем до ДПІ у Московському районі м.Харкова надано податкові декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року, якою заявлено до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок платника податку податок на додану вартість у розмірі 98461, 00 грн. та за лютий поточного року, якою заявлено до відшкодування на розрахунковий рахунок платника податків податок на додану вартість в розмірі 88628,00 грн.
На підставі п.п. 75.1.1 п.75.1 ст.75, ст..76., п.200.100 ст.200 ПК України фахівцями ДПІ у Московському районі м.Харкова проведено камеральну перевірку поданих декларацій з питань достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. За результатами перевірки складено акт від 21.03.2011 року № 712/07-013/30589815, яким встановлено порушення п.п.195.1.1. п.195.1 ст.195, п.200.1-200.4, п.200.6-200.8 ст.200 ПК України, внаслідок чого позивачем завищено суму бюджетного відшкодування за січень-лютий поточного року на 187089,00 грн., в тому числі:
за січень 2011 року на суму 98461,00 грн.: вересень 2010 року - 75628,00 грн. та жовтень 2010 року - 22833,00 грн.
за лютий 2011 року на суму 88628, 00 грн., в тому числі за жовтень 2010 року - 88628,00 грн.
Порушення встановлені актом перевірки стали підставою для винесення податкових повідомлень-рішень від 06.04.2011 року № 0000200700/0, яким встановлено завищення бюджетного відшкодування на суму 98461,00 грн. та нараховані штрафні санкції у розмірі 74 056,00 грн. та № 0000190700/0, яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 88628,00 грн. та визначені штрафні санкції у розмірі 66471, 00 грн.
Не погодившись із висновками акту перевірки та прийнятими на його підставі рішеннями позивач скористався правом адміністративного оскарження, за результатами якого оскаржувані рішення залишені без змін, а скарги без задоволення.
Перевіривши оскаржувані рішення на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Бюджетне відшкодування врегулювань приписами пп. 14.1.18 ПК України та відповідно до яких бюджетне відшкодування -відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, у позивача сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в січні-лютому 2011 року виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ сплаченого ТОВ “Восток-Агро” постачальникам товарів (послуг) в попередніх податкових періодах, а саме вересень-жовтень 2010 року, за рахунок придбання с/г запчастин до сільськогосподарської техніки на митній території України та за її межами і застосування нульової ставки ПДВ при секторі с/г запчастини до сільськогосподарської техніки за межі митної території України.
Згідно акту перевірки підставами відмови у здійсненні бюджетного відшкодування по підприємству стало не підтвердження суми бюджетного відшкодування, яке виникло внаслідок:
по податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року (від 17.01.2011 року № 9000408126) відсутності документального підтвердження сплати постачальникам товарів, неврахування результатів позапланової виїзної перевірки з питань достовірності відображення залишку від'ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за період з липня по вересень 2010 року.
по податкові декларації з податку на додану вартість за лютий 2011 року (від 12.03.2011 року № 9000866222) ненадання оригіналів митних декларацій що підтверджують вивезення товарів (супутних послуг) за межі митної території України за лютий 2011 року, порушення позивачем порядку заповнення заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166.
Проте суд не погоджується з висновками податкової інспекції, виходячи із наступного.
Відповідно до п.п.200.1.-200.4 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.
Порядок визначення та здійснення бюджетного відшкодування визначений п.п. 200.6-200.9 ст.200 ПК України, згідно яких платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
У судове засідання позивачем надані докази, що підтверджують факт сплати ПДВ, а саме до матеріалів справи долучені відповідні виписки банку, якими підтверджується факт сплати податку на додану вартість.
Стосовно твердження податкової інспекції про ненадання позивачем при проведенні камеральної перевірки оригіналів митних декларацій, що підтверджують вивезення товарів (супутних послуг) за межі митної території України за лютий 2011 року,суд зауважує, що судовим розглядом було встановлено, що вказані документи були надані податковій інспекції 29.03.2011 року, тобто до винесення оскаржуваного рішення.
Суд зауважує на тому, що відповідно до п.56.18 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили. Судовим розглядом встановлено, що у податковій декларації з ПДВ за грудень 2010 року позивач задекларував до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 93500,00 грн. 26.02.2011 року позивачем отримано податкове повідомлення-рішення від 24.02.2011 року № 0000070700/0, яким встановлено суму завищення задекларованої підприємством у грудні 2010 року до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на рахунок платника податку у розмірі 93500,00 грн. Вказане рішення податкового органу позивачем оскаржено в судовому порядку до Харківського окружного адміністративного суду.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про те, що застосування висновків актів перевірок попередніх періодів по яким неузгоджені податкові зобов'язання до наступних податкових періодів та винесення на їх підставі відповідних висновків є необґрунтованими.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача надати органу державного казначейства України висновок про суми відшкодування податку на додану вартість у заявленому TOB “Восток-Агро” розмірі, суд вважає за потрібне зазначити, що відповідно до приписів п. 200.12 -200.15 ст. 200 Податкового кодексу України податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Отже, формування відповідного висновку можливо тільки після закінчення перевірки, а в разі оскарження платником податків прийнятих за такою перевіркою податкових повідомлень-рішень по закінченню адміністративного або судового розгляду скарг (позовів).
Таким чином, вказана вимога позивачем була заявлена передчасно, а тому відсутні підстави для заявлених вимог в цій частині, оскільки право позивача щодо формування відповідачем та направлення органу Державного Казначейства висновку на час звернення з позовом не порушено.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування податкових повідомлень -рішень Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова за № 0000197700/0 та № 0000200700/0 від 06.04.2011 p.
Розподіл судових витрат по справі належить провести за правилами ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток-Агро" до Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення -задовольнити частково.
Скасувати податкові повідомлення-рішення від 06.04.2011 року №0000197700/0 та № 0000200700/0, винесені ДПІ у Московському районі м. Харкова.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток-Агро" ( код 30589815) 1.70 грн. (одна гривня 70 копійок) сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
У повному обсязі постанова виготовлена та підписана 12.08.2011 року
Суддя Зоркіна Ю.В.