Постанова від 27.09.2011 по справі 2-а/1970/2507/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/2507/11

"27" вересня 2011 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Саадулаєва А.І. при секретарі Ліщинській М.М.,

за участю представників сторін:

від позивача: Кріль О.А., Бібік Г.С.;

від відповідача: Банасевич І.М.;

від третьої особи: Хапчур О.М.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Тернополі адміністративну справу за

позовною заявою Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області;

до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий комплекс «Західний»;

третя особа, без самостійних вимог на стороні відповідача: комунальне підприємство «Тернопільводоканал»;

про стягнення економічних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області (далі -позивач, ДІКЦ в Тернопільській області) звернулася у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий комплекс «Західний»(далі -відповідач, ТОВ «Торговий комплекс «Західний») за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору виступає на стороні відповідача: комунальне підприємство «Тернопільводоканал»про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ДІКЦ в Тернопільській області проведено позапланову перевірку дотримання порядку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги, що надаються ТОВ «Торговий комплекс «Західний». Перевіркою встановлено застосування вільних тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за умови запровадження для них режиму державного регулювання, внаслідок чого, за період 15.05.2010р. по 01.05.2011р., відповідачем необґрунтовано одержано виручку в сумі 2910,90 грн., чим порушено вимоги Закону України «Про ціни і ціноутворення»№507-ХІІ від 03.12.1990р. Позивачем 16.05.2011р. прийнято рішення №000041 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 2910,90 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 5821,80 грн. штрафних санкцій. В добровільному порядку відповідачем заборгованість невідшкодована, у зв'язку з чим, позивач просить стягнути її в судовому порядку

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.09.2011 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.

В судовому засіданні, яке відбулося 27.09.2011 року, представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні, заперечила проти задоволення позову.

Заслухавши у судовому засіданні доводи представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

ТОВ «Торговий комплекс «Західний»зареєстровано як юридична особа 11.11.1996 року (ід.к. 23595071). ТОВ «Торговий комплекс «Західний»надає послуги з оренди для суб'єктів господарювання, що здійснюють роздрібну та оптову торгівлю промисловими та будівельними матеріалами та надає житлово-комунальні послуги. Споживачами житлово-комунальних послуг ТОВ «Торговий комплекс «Західний»є розташовані на його території суб'єкти господарської діяльності та населення, що є власниками 24 квартирного будинку, і останніми утворене об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Західний -2»(далі - ОСББ «Західний -2»).

Відповідно до договору від 01.01.2010 року та договору від 01.01.2011 року ТОВ «Торговий комплекс «Західний»надавав ОСББ «Західний - 2»житлово-комунальні послуги з водопостачання та водовідведення, електропостачання та обслуговування будинку і при будинкової території.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 19 Господарського кодексу України держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у сфері цін і ціноутворення - з питань додержання суб'єктами господарювання державних цін на продукцію і послуги.

Згідно з ч. 4 ст. 19 Господарського кодексу України органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007р. №877-V (далі - Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Відповідно до Положення про Державну інспекцією з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 (далі по тексту - Положення) є Державна інспекція з контролю за цінами, яка є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства економіки України і підпорядковується йому.

За змістом абзацу 2 пункту 4 Положення Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Як вбачається із матеріалів справи, 11 травня 2011 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області проведено перевірку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги для населення, що надаються ТОВ «Торговий комплекс «Західний», за результатом якої складено акт №000353 від 11.05.2011 року.

Згідно даного акта встановлено, що ТОВ «Торговий комплекс «Західний», в порушення вимог рішень виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 285 від 25 лютого 2010р «Про впорядкування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, які надає КП «Тернопільводоканал»та №2691 від 30 грудня 2008р «Про впорядкування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, які надає КП «Тернопільводоканал», застосовував вільні тарифи на послуги за умови запровадження для них режиму державного регулювання, а саме: для ОСББ «Західний-2»тариф на водопостачання та водовідведення застосовувався у розмірі 8,0 грн. з ПДВ за 1 куб. м. замість 4,90 грн. з ПДВ за 1 куб. м., внаслідок чого за період з 01.01.2010р. по 01.05.2011р. необґрунтовано нарахована плата становить 3622,60 грн., в т.ч. за період з 15.05.2010р по 01.05.2011р. необґрунтовано одержана виручка становить 2910,90 грн.

16 травня 2011 року ДІКЦ в Тернопільській області прийняло рішення №000041 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким зобов'язано вилучити у відповідача в дохід державного бюджету 2910,90 грн. необґрунтовано одержану виручку та 5821,80 грн. штрафних санкцій. Також, 16.05.2011р. позивачем на адресу відповідача було надіслано претензію №000041 про зобов'язання виконати зазначене вище рішення. Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем дії ДІКЦ в Тернопільській області при складенні акту перевірки та їхнє рішення №000041 відповідачем не оскаржувалися, а вимоги позивача в добровільному порядку не виконані.

У відповідності до положень ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2004р. №1875-ІV та ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997р. №280/97-ВР рішеннями органів місцевого самоврядування затверджується вартість житлово-комунальних послуг.

Відповідно до вимог п. 35 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення»тарифи формуються для трьох категорій споживачів - населення, бюджетних установ, інших споживачів. Кожна категорія споживачів визначається на підставі економічно обґрунтованого розподілу витрат, пов'язаних з наданням послуг.

Згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №2691 від 30.12.2008р. «Про впорядкування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, які надає КП «Тернопільводоканал»тарифи становили (з врах. ПДВ у грн /1 м.куб.): при розрахунках з ОСББ при умові укладення тристороннього договору 3,90 грн., при розрахунках з населенням - 4,0 грн.

З 1 березня 2010р. рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №285 від 25.02.2010р. «Про впорядкування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, які надає КП «Тернопільводоканал»затверджено нові тарифи у розмірі: для населення будинків, які є на балансі ОСББ тариф на водопостачання та водовідведення становить: 4,50 грн. з ПДВ за 1 куб.м. ( при умові укладення двостороннього договору); 4,90 грн. з ПДВ за 1 куб.м. (при умові укладення тристороннього договору).

З 1 лютого 2011 року для населення тарифи КП «Тернопільводоканал»застосовуються у розмірі, встановленому згідно постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 20.01.2011р. № 64 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Тернопільводоканал», прийнятої у відповідності до Закону України «Про національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України».

З 1 лютого 2011 року для населення тарифи КП «Тернопільводоканал»зросли з 5,0 грн. до 5,18 грн. за 1 куб.м. води та стоків. Тарифи для ОСББ, бюджетних та інших споживачів залишились без змін.

Отже, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №285 від 25.02.2010р. для населення будинків, які є на балансі ОСББ, тариф на водопостачання та водовідведення становить: 4,50 грн з ПДВ за 1 куб.м. ( при умові укладення двостороннього договору); 4,90 грн з ПДВ за 1 куб.м. (при умові укладення тристороннього договору).

Проте, матеріалами справи підтверджується, що населенням житлового будинку ОСББ «Західний - 2»плата за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП «Тернопільводоканал», вносилися за вільним тарифом у розмірі 8,0 грн. за 1 куб.м. з ПДВ, замість тарифу 4,90 грн. з ПДВ за 1 куб.м., який запроваджений рішенням виконкому Тернопільської міської ради, що досліджено та встановлено актом перевірки №000353 від 11.05.2011 року.

Як вбачається з матеріалів справи, між КП «Тернопільводоканал»та ТОВ «Торговий комплекс «Західний»облік використаної води здійснювався за показниками 2-х лічильників, розташованих на воді. Облік води, спожитої населенням будинку, що знаходиться на балансі ОСББ, здійснювався за показниками квартирних лічильників та загально будинкового лічильника. Щомісяця, ТОВ «Торговий комплекс «Західний»виписувалися рахунки для ОСББ «Західний-2»на загальну суму наданих послуг з водопостачання та водовідведення, виходячи із тарифу 8,0 грн. та загальної кількості спожитої води та виведених стоків за відповідний період всіма абонентами за обліком загально-будинкового лічильника.

Розрахунки між ОСББ «Західний - 2»та ТОВ «Торговий комплекс «Західний»здійснювалися на підставі укладених між ними договорів від 01 січня 2010 року та від 01 січня 2011 року.

Мешканцями ОСББ «Західний -2»плата за житлово-комунальні послуги вносилася на рахунок ОСББ, в подальшому сума перераховувалася на рахунок ТОВ «Торговий комплекс «Західний».

Обставини встановлені актом перевірки щодо порушення ТОВ «Торговий комплекс «Західний»державної дисципліни цін в частині застосування вільних тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, за умови запровадження на них режиму державного регулювання, підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п. 2, 3 ст. 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення»Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій, електроенергетики, централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про ціни і ціноутворення»в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про ціни і ціноутворення»вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення»державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. При цьому, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку (ч. 1 ст. 9 Закону № 507). Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Відповідно до п. 1 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Частина 1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»визначає, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Отже, враховуючи те, що рішеннями органів місцевого самоврядування затверджується вартість на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, суд приходить до переконання, що ТОВ «Торговий комплекс «Західний»неправомірно виставлялися ОСББ «Західний»тарифи на дані послуги у розмірі 8,0 грн. за 1 куб.м. з ПДВ, замість тарифу 4,90 грн. з ПДВ за 1 куб.м.

Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем при наданні послуг ОСББ «Західний»було порушено вимоги Закону України «Про ціни і ціноутворення», рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №285 від 25.02.2010р. «Про впорядкування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, які надає КП «Тернопільводоканал», прийнятого у відповідності до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а тому Рішення позивача про застосування заходів впливу за порушення державної дисципліни цін №00041 від 16.05.2011р. є обґрунтованим, а позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Під час розгляду справи, представник відповідача зазначав, що ціни які підприємство виставляло для оплати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення були узгоджені з ОСББ «Західний -2»і є договірними. Крім того, ТОВ «Торговий комплекс «Західний»надавало послуги ОСББ «Західний -2»за цінами, які виставляло для них комунальне підприємство «Тернопільводоканал».

З приводу даних доводів суд зазначає, що у відповідності до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»та ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рішеннями органів місцевого самоврядування затверджується вартість житлово-комунальних послуг, а тому, на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення не можуть бути встановлені вільні тарифи. З приводу того, що ТОВ «Торговий комплекс «Західний»виставляло такі ціни, які були виставлені йому комунальним підприємством «Тернопільводоканал», суд зазначає, що вина самого ТОВ «Торговий комплекс «Західний», який своєчасно не уклав трьохсторонній договір з комунальним підприємством «Тернопільводоканал»та ОСББ «Західний -2»для застосування до нього пільгових тарифів встановлених рішенням виконкому Тернопільської міської ради.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 67 Господарського кодексу України підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 205 Господарського кодексу України господарське зобов'язання припиняється неможливістю виконання у разі виникнення обставин, за які жодна з його сторін не відповідає, якщо інше не передбачено законом. У разі неможливості виконання зобов'язання повністю або частково зобов'язана сторона з метою запобігання невигідним для сторін майновим та іншим наслідкам повинна негайно повідомити про це управнену сторону, яка має вжити необхідних заходів щодо зменшення зазначених наслідків. Таке повідомлення не звільняє зобов'язану сторону від відповідальності за невиконання зобов'язання відповідно до вимог закону. Отже, якщо ТОВ «Торговий комплекс «Західний»було невигідно надати послуги ОСББ «Західний -2», воно було не позбавлено права відмовитись від надання таких послуг.

Посилання представника відповідача на акт КРУ у Тернопільській області від 17.08.2011 року не приймаються судом, оскільки, належним органом яким здійснюється перевірка додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування є Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції.

Посилання представника відповідача на постанову про закриття кримінальної справи від 17 серпня 2011 року не приймаються судом, оскільки, дана постанова не спростовує факт порушень у сфері застосування цін на житлово-комунальні послуги ТОВ «Торговий комплекс «Західний». Даною постановою, лише встановлено, що в діях директора ТОВ «Торговий комплекс «Західний»відсутній склад злочину передбачений ст. 190 Кримінального кодексу України.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а, отже, підлягають повному задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий комплекс «Західний»економічні санкції за порушення державної дисципліни цін: в дохід державного бюджету, код класифікації доходів бюджету 21081100 -2910(дві тисячі дев'ятсот десять грн.) 90 коп. на р/р 31113106700513 УДК у Тернопільському районі, МФО 838012, і.к. 23589225, та у дохід державного бюджету код класифікації доходів бюджету 21081100 -штраф у сумі 5 821(п'ять тисяч вісімсот двадцять одну)грн. 80 коп. на р/р 31113106700513 УДК у Тернопільському районі, МФО 838012, і.к. 23589225.

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Саадулаєв А.І.

копія вірна

Суддя Саадулаєв А.І.