Справа № 2а/1570/6946/2011
24 жовтня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Іванова Е.А.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Одеській області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, -
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України в Одеській області звернулось до суду з позовом до ФОП ОСОБА_1, в якому просить стягнути з останньої фінансові санкції в розмірі 1700 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 29.06.2011 року державними податковими інспекторами РУ Департаменту САТ ДПА України в Одеській області була проведена перевірка господарської одиниці -кіоску, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Шклярука 6 та належного відповідачу. За результатами перевірки був складений акт, яким встановлений факт реалізації слабоалкогольних напоїв (1 пляшка слабоалкогольного напою «Шейк», міцністю 7%, місткістю 0,33 л. за ціною 8,50 грн.) без відповідних ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями. На підставі вказаного акту начальником Регіонального управління САТ ДПА України в Одеській області було прийняте рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. Проте, відповідач вказану суму не сплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просив стягнути вказану суму штрафної санкцій.
В судовому засіданні представник позивача заявила клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи сповіщена належним чином, про що свідчить конверт, що повернувся з відміткою органу поштового зв'язку, що відповідач за вказаною адресою не проживає.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Одеської області є суб'єктом владних повноважень, а тому, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
Судом встановлено, що 29 червня 2011 року працівниками Регіонального Управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України в Одеській області, на підставі направлення на перевірку № 435 від 29.06.2011 року (а.с.11) була проведена перевірка кіоску, що розташований за адресою м. Одеса, вул. Шклярука 6 та належить ФОП ОСОБА_1
За результатами вказаної перевірки був складений акт від 29.06.2011 року № 427/32-02/НОМЕР_1, яким встановлено, що в кіоску, який належить ФОП ОСОБА_1 здійснюється реалізація алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (а.с.5-8).
На підставі вказаного акту начальником Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Одеській області було винесено рішення від 22.07.2011 року № 151172, яким до відповідача застосована штрафна санкція у розмірі 1700 грн. (а.с.12-13).
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до ст. 15 цього Закону, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання. Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі. У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначається адреса місця торгівлі.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Як вбачається з додатку до акту перевірки від 29.06.2011 року вартість алкогольних напоїв, що зберігається у місці продажу складає 85 грн. (а.с.9).
Згідно розрахунку фінансових санкцій по акту перевірки № 427/32-02/НОМЕР_1 від 01.07.2011 року загальна сума фінансових санкцій, застосована до ФОП ОСОБА_1 складає 1700 грн. (а.с.16).
Відповідно до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
П. 6 Порядку передбачає, що рішення про застосування фінансових санкцій, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Відповідно до п. 9 Порядку рішення про застосування фінансових санкцій складається в трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - у 3-денний строк після його прийняття надсилається суб'єкту підприємницької діяльності або видається його уповноваженому представникові під розписку; третій - надсилається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності як платника податків для контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу.
Згідно п. 10 Порядку у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позивачем процедура по накладенню та стягненню з позивача фінансових санкцій була здійснена у відповідності вимог нормативно-правових актів, але відповідачем -ФОП ОСОБА_1 вчасно не була сплачена сума фінансових санкцій, що змусило позивача звертатися за захистом свого права до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідачем не було надано заперечень проти позовних вимог позивача, а також доказів сплати ним суми застосованої фінансової санкції.
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 КАС України суд, -
Позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Одеській області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_1) до державного бюджету суму фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. на р/р 31111106700008, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код 23213460.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Е.А.Іванов