Справа № 2а/1570/5033/2011
13 жовтня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.
секретар судового засідання Дудка С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті про стягнення штрафу,суд, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті в якій позивач просить стягнути з Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті 5100 гривень штрафу.
В обґрунтуванні заявленого адміністративного позову вказано, що відповідачем - Дунайською басейновою лікарнею на водному транспорті було порушено законодавство про електроенергетику, у зв'язку з чим на відповідача згідно з п. п. 2, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, накладено штраф у сумі 5100 гривень, що було оформлено постановою №05/12-01-0001 від 28.01.2011 року. На адресу відповідача направлялась постанова №05/12-01-0001 від 28.01.2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, проте вказана сума штрафу відповідачем самостійно не оплачена.
Відповідач надав до суду заперечення на адміністративний позов (а.с.48-49), в яких зазначив, що стаття 27 Закону України «Про електроенергетику»є загальною нормою права, відповідальність за якою настає за умови порушення норм, які регламентують правила користування електричної енергією, електроустановками, тощо. Позовна заява не містить порушених відповідачем норм права, за які наступає відповідальність, а прописані норми, які порушуються суперечать одна одній. З моменту введення в дію Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів не прийнято жодної методики, відповідно до якою діючі електроустановки мають бути приведені у відповідність з новими правилами, а відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не можу бути примушений робити те, що не передбачене законодавством. Будь-які роботи з приведення у відповідність до нових вимог потребують фінансів. Фінансова діяльність відповідача регламентується Бюджетним кодексом України, кошти надходять до відповідача з бюджету і витрачаються у відповідності із кошторисом (бюджетним розписом) на кожний рік. Так ст.ст. 51,78 Бюджетного кодексу України приписують, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. У 2010 році кошторисом відповідача коштів на розроблення схем у будівлях відповідача передбачено не було. Дані дії відповідача повністю відповідають фундаментальній нормі законодавства України -ст. 19 Конституції України. Враховуючі викладені норми та посилання, та аналізуючи вимоги позивача, відповідач вважаю, що в діях відповідача відсутній причинно-наслідковий зв'язок, який є необхідною складовою для застосування штрафних санкцій до відповідача. Крім того, у травні 2010 року відповідача за невиконання тих саме вимог приписів позивача було притягнуто до відповідальності і штраф перераховано до бюджету, що унеможливлює притягнення до відповідальності вдруге за одне і те саме правопорушення.
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги та обґрунтування адміністративного позову у повному обсязі.
Представник відповідача проти адміністративного позову заперечував, посилаючись при цьому на доводи та обґрунтування, викладені в наданих до суду запереченнях.
Суд, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши доводи адміністративного позову та заперечень на нього, матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.
30.09.2010 року Дунайська басейнова лікарня на водному транспорті зареєстрована Ізмаїльською районною державною адміністрацією Одеської області, як юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи 37209966, місцезнаходження: 68663, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Броска, вул. Тиха, 15, корпус Б (а.с.56).
06.01.2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Осикою С.С. у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті, а саме проведено планове обстеження на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймача споживачів, які мають струмоприймачі I категорії та її особливої групи.
Обстеження здійснювалось в присутності заступника головного лікаря з економічних питань Паригіної В.П. та техніка-електрика (відповідальний за електрогосподарство) Андреєнко О.П.
За результатом проведеного заходу з державного енергетичного нагляду державним інспектором з енергетичного нагляду Осикою С.С. складено акт №05/11-0005 від 06.01.2010 року (а.с.13-17).
Відповідно до висновків зазначеного акту виявлено невиконання вимог законодавства: пунктів 1.2.17, 1.2.18 Правил улаштування електроустановок; пункту 1.7 Правил користування електричної енергії; пункту 7.3.9 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Державних будівельних норм України ДБН В.2-23-2003.
З актом обстеження №05/11-0005 від 06.01.2010 року ознайомлено та один примірник даного акту отримано керівником суб'єкта господарювання -Вербою О.І., що підтверджується відповідним підписом на зазначеному акті (а.с.17).
Приписом Південно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/11-0005 від 06.01.2010 року, на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику» та акту від 06.01.2010 року, керівнику Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті -Вербі Олександру Ісаковичу приписано у термін до 06.04.2010 року усунути виявлені порушення чинного законодавства шляхом вжиття заходів, визначених у пунктах 1-8 цього припису та зобов'язано про виконання припису в цілому повідомити до 15.04.2010 року (а.с.11-12зв.).
Один примірник вказаного припису 06.01.2010 року отримано керівником суб'єкта господарювання -Вербою О.І., що підтверджується відповідним підписом на зазначеному приписі (а.с.12зв.).
11.05.2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Осикою С.С.у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та статті 14 Закону України «Про теплопостачання»проведено позапланову перевірку виконання Дунайською басейновою лікарнею вимог приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства виявлених в результаті здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, за результатами якої складено акт від 11.05.2010 року №0511-0312.
На підставі акту від 11.05.2010 року №0511-0312 та керуючись приписами статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та статті 14 Закону України «Про теплопостачання»приписом Південно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, головному лікарю Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті -Вербі Олександру Ісаковичу приписано у термін до 11.06.2010 року усунути виявлені порушення чинного законодавства шляхом вжиття заходів, визначених у пункті 1 цього припису (а.с.53-53зв.).
10.01.2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Осиповим О.В. на підставі наказу від 04.01.2011 року №05/11-0366 (а.с.51) та направлення на проведення заходу від 04.01.2011 року №05/1-0366, у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті, а саме проведено позапланову перевірки виконання вимог припису від 06.01.2010 року №05/11-0005 та припису від 11.05.2010 року №05/11-0312.
Перевірка здійснювалась в присутності заступника головного лікаря з економічних питань Паригіної В.П.
За результатом проведеного заходу з державного енергетичного нагляду державним інспектором з енергетичного нагляду Осиповим О.В. складено акт перевірки (протокол) №05/12-01-0001 від 10.01.2011 року (а.с.10-10зв.).
Відповідно до висновків зазначеного акту встановлено:
1. Вимоги припису №05/11-0005 від 06.01.2010 року не виконанні у повному обсязі, а саме не виконанні вимоги:
- п.1 «В схемі живлення головного корпусу лікарні, у якому розташовано операційну та ліфт встановити пристрій АВР (Державні будівельні норми України В.2.2-10-2001, пункти 1.2.17, 1.2.18 Правила улаштування електроустановок)»;
- п.8 «Привести схеми електропостачання струмоприймачів операційного блоку, відділення анестезіології і реанімації, протипожежних пристроїв, охоронної сигналізації, евакуаційного освітлення, лікарняного ліфту, відділень гемодіалізу у відповідність з вимогами нормативних документів як до струмоприймачів I категорії з надійності електропостачання (Державні будівельні норми України В.2.2-10-2001, п.п. 1.2.11 - 1.2.14, 1.2.17,т 1.2.18 Правила улаштування електроустановок)».
2. Не виконанні вимоги припису 305/11-0312 від 11.05.2010 року у повному обсязі, а саме:
- п. 1 «Внутрішню схему електропостачання операційної привести у відповідність вимогам нормативних документів щодо надійності електропостачання (I категорія) (Державні будівельні норми України В.2.2-10-2001, пункти 1.2.17, 1.2.18 Правила улаштування електроустановок)».
З актом перевірки (протоколом) №05/12-01-0001 від 10.01.2011 року ознайомлено та один примірник даного акту отримано керівником суб'єкта господарювання -Вербою О.І., що підтверджується відповідним підписом на зазначеному акті (а.с.10зв.).
Розглянувши акт перевірки (протокол) №05/12-01-0001 від 10.01.2011 року, старшим державним інспектором Осиповим О.В., за ухилення від виконання припису від 06.01.2010 року №05/11-0005, а саме за не виконання вимог пунктів 1,8 та припису №05/1-0312 від 11.05.2010 року, а саме за не виконання вимог пункту 1, відповідно до приписів статті 27 Закону України «Про електроенергетику»прийнято рішення про накладення на Дунайську басейнову лікарню на водному транспорті штрафу у розмірі 5100 гривень, яке оформлено постановою №05/12-01-0001 від 28.01.2011 року. У постанові вказано, що зазначена сума штрафу має бути протягом 30 днів з дня прийняття постанови сплачена до Державного бюджету України (а.с.5-5зв.).
Згідно супровідного листа Південно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, постанову №05/12-01-0001 від 28.01.2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетику 28.01.2011 року направлено на адресу Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті за вихідним №12/3-21 (а.с.6) та отримано відповідачем 31.01.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.9).
Станом на момент вирішення справи постанову №05/12-01-0001 від 28.01.2011 року про накладення на Дунайську басейнову лікарню на водному транспорті штрафу у розмірі 5100 гривень відповідачем не оскаржено та сума штрафу у розмірі 5100 гривень не сплачено.
Згідно із Указом Президента України «Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади»від 15 грудня 1999 року № 1573/99, з метою вдосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління внесені зміни до структури центральних органів виконавчої влади та затверджена схема організації та взаємодії центральних органів виконавчої влади, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива та енергетики України.
Відповідно до п.п. 1, 2 Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженим Указом Президента України від 14 квітня 2000 року № 598/2000, Міністерство палива та енергетики України (Мінпаливенерго України) є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс), діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України
Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства палива та енергетики «Про державний енергетичний нагляд»від 03.11.2006 року № 422, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 N 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(НЕК «Укренерго»).
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»відповідно Статуту, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.02.2007 № 121, є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики, створене відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 16.04.1998 № 54 на базі державних підприємств «Національний диспетчерський центр електроенергетики «України»та «Державна електрична компанія «Укрелектропередача».
Відповідно до Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», до напрямків його діяльності відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику»та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Нагляд за електричними та тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). (абз. 1 п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929)
Споживачами енергії, відповідно до абз. 17 ст. 1 Закону України «Про електроенергетику», є суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Відповідно до ч.5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Згідно із ч. 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.
Частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»та абз. 3 п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із ч. 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Частиною 7 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.п.7,8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Відповідно до п.9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Пунктом 10 зазначеного Положення передбачено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Згідно з ч.6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що позиція відповідача щодо відсутності в позовній заяві будь-яких посилань на порушені відповідачем норми права, за які наступає відповідальність, а також відсутність методики, відповідно до якої діючі електроустановки мають бути приведені у відповідність з новими правилами - є помилковою, оскільки частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією затверджуються Кабінетом Міністрів України. Крім того зазначені посилання відповідача спростовуються дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, а саме належним чином засвідченою копією договору купівлі-продажу комплекту електрообладнання, з якого вбачається, що відповідачем виконанні вимоги припису від 06.01.2010 року №05/11-0005 та припису №05/1-0312 від 11.05.2010 року.
Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що адміністративний позов, є обґрунтованим, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України суд,
Адміністративний позов державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті про стягнення штрафу -задовольнити.
Стягнути з Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті (юридична адреса: 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Желєзнякова, 182, код ЄДРПОУ 01982146) 5100 (п'ять тисяч сто) гривень штрафу на р/р 311161067000014 назва рахунку м. Ізмаїл 21081100, код ЄДРПОУ 23214695, ГУДКУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 18.10.2011 року.
Суддя С.М.Корой
18 жовтня 2011 року