Справа № 8846/10/1570
25 жовтня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Федусик А.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн., -
Позивач (далі прокурор) звернувся до суду в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті з адміністративним позовом мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач ОСОБА_1 має заборгованість перед бюджетом по сплаті нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1700 грн., яка виникла на підставі акту від 03.09.2009 року №115895, щодо контролю за додержанням законодавства про автомобільний транспорт, яким встановлено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», що виразилося в наданні послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, а саме ліцензійної картки. На підставі цього акту постановою від 07.10.2009 року №089583 до відповідача застосовано фінансову санкцію в розмірі 1700 грн., яка до цього часу не сплачена. У зв'язку з зазначеним позивач просить на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт»стягнути з відповідача зазначені нараховані штрафні санкції, виходячи з вимог Закону.
Представник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті надав суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідач та прокурор до судового засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином та своєчасно. Причини не явки суду не повідомили.
Суд, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, ухвалив про розгляд справи у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
Відповідно до п.2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
03 вересня 2009 року в ході проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було виявлено порушення відповідачем вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», що виразилося в наданні послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, а саме без оформлення ліцензійної картки.
За результатами цієї перевірки було складено акт 03.09.2009 року №115895.
Відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт»та на підставі акту 03.09.2009 року №115895, постановою від 07.10.2009 року №089583 до відповідача застосовано фінансову санкцію в розмірі 1700 грн.
Відповідно до п.28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.
На момент розгляду справи заборгованість по сплаті штрафних санкцій у відповідача складає 1700 грн.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З аналізу вказаної правової норми випливає, що дії та рішення державного органу, органу місцевого самоврядування чи їх посадової особи повинні бути прийняті в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі зазначених норм, з урахуванням встановлених в судовому засіданні фактів, суд приходить до висновку, що приймаючи рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій, управління діяло на підставі та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, та у межах наданих їй повноважень, у зв'язку з чим заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій в розмірі 1700 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт”, Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року „Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті”, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 128, 159-164 КАС України, суд -
Адміністративний позов Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь державного бюджету в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті суму штрафу в розмірі 1700 грн. на р/р 1116106700111 м.Біляївка, Банк УДК в Одеській області, код платежу: 23214732, МФО 828011.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя А.Г.Федусик