Постанова від 20.10.2011 по справі 2а/1570/8306/2011

Справа № 2а/1570/8306/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Самойлюк Г.П.

за участю секретаря: Бжассо В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за поданням державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси, боржник -товариство з обмеженою відповідальністю “Союз” про зупинення видаткових операцій ТОВ “Союз” на банківських рахунках, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло подання державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси, боржник -товариство з обмеженою відповідальністю “Союз”, в якому заявник просить зупинити видаткові операції ТОВ «Союз»на банківських рахунках у ПАТ «МАРФІН БАНК», р/р 26009240431 МФО 328168, Акціонерному банку «Південний»р/р 6008310936201 МФО 328209.

Заявник в обґрунтування подання посилається на те, що у зв'язку з наявністю у ТОВ «Союз»податкового боргу у сумі 65 652,94 грн., який станом на 17.10.2011 року у добровільному порядку погашений не був, заявником були вжиті заходи щодо опису майна у податкову заставу. 17.10.2011 року податковим керуючим Афанасьєвим Ю.Б. на підставі рішення ДПІ у Київському районі міста Одеси №27/24-0038 від 03.10.2011р. про опис майна у податкову заставу, надіслано на адресу відповідача лист №24850/10/24-006 від 06.10.2011 року (отриманий підприємством 10.10.2011р) з проханням надати у п'ятиденний строк перелік майна, яке перебуває у власності підприємства. Проте, відповідь на зазначений лист від підприємства не надійшла, про що 17.10.2011 року податковим керуючим складно акт № 1/24-0037 відмови платника податків від опису майна в податкову заставу. Посилаючись на п.п.20.1.16 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України заявник просить зупинити видаткові операції на банківських рахунках ТОВ «Союз».

В судовому засіданні представник позивача подання підтримав повністю з підстав викладених у поданні та наданих в судовому засіданні поясненнях та просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення подання заперечував, зазначивши, що податкову вимогу №468 від 07.09.2011 року та лист №24850/10/24-006 від 06.10.2011 року відповідач не отримував, тому підстави для звернення з зазначеним поданням, передбачені Податковим кодексом України, у позивача відсутні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступні обставини та факти.

ТОВ «Союз»(код ЄДРПОУ 23871789) перебуває на обліку ДПІ у Київському районі міста Одеси як платник окремого земельного податку.

Відповідно до довідки про розрахункові рахунки платника податків, відповідач має відкриті рахунки в наступних банківських установах: ПАТ «МАРФІН БАНК», р/р 26009240431 МФО 328168; Акціонерному банку «Південний»р/р 6008310936201 МФО 328209.

Згідно довідки ДПІ у Київському районі міста Одеси від 17.10.2011р. та облікової картки платника податків сума податкового боргу з орендної плати за землю ТОВ «Союз»станом на 17.10.2011 року складає 65 652, 94 грн. Дана заборгованість виникла 30.08.2011 року у зв'язку з несплатою орендної плати за земельну ділянку.

Враховуючи, що відповідачем у добровільному порядку заборгованість не погашено, позивач звернувся до суду з відповідним поданням.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення подання, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До 31.12.2010 року виключно спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків та зборів (обов'язкових платежів), нарахування та сплати пені та штрафних санкцій, що застосовувалися до платників податків контролюючими органами та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно п.15.1 ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 16.1.3.,16.1.4. п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п.20.11.1 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовується для провадження господарської діяльності, та/або є об'єктами оподаткування або використовується для отримання доходів (прибутку) чи пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як встановлено п. 56.11 ст. 56. ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно пп. 88.1. ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Відповідно до пп.89.1., 89.2, 89.3 ст. 88 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу. З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Відповідно до п.89.4 ст. 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Відповідно до пп. 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Судом встановлено, що 28.01.2011 року ТОВ «Союз»подано до ДПІ у Київському районі міста Одеси податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за №1863, відповідно до якої загальна сума орендної плати за 2011 рік складає 274 645,08 грн.

З метою погашення податкового боргу, керуючись ст.ст. 89, 91, 92, 94, 95 розділу II ПК України, Порядком призначення та звільнення, а також функцій та повноважень податкового керуючого, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.201р. року №1035, на підставі наказу ДПІ у Київському районі міста Одеси №154 від 11.07.2011р. завідувача сектору організації погашення податкового боргу відділу погашення прострочених податкових зобов'язань ДПІ у Київському районі міста Одеси Афанасьєва Юрія Борисовича призначено податковим керуючим юридичних осіб-боржників, код ЄДРПОУ яких закінчується цифрами «2», «3», «9», тобто товариства з обмеженою відповідальністю «Союз»(код ЄДРПОУ 23871789).

Відповідно п. п. 59.1, 59.3, 59.4, 59.5. ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що 07.09.2011 року було сформовано податкову вимогу №468, згідно якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 07.09.2011 року становить 32 800 грн., у т.ч. основний платіж 32 800 грн. (а.с.7).

Відповідно до приписів ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійне визначеної платником податків у податковій декларації з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

03.10.2011 р. начальником ДПІ у Київському районі міста Одеси прийнято рішення №27/24-0038 про опис майна у податкову заставу.

Листом №24850/10/24-006 від 06.10.2011р. боржнику запропоновано самостійно виділити майно яке перебуває у його власності. Зазначеним листом відповідачу надіслано податкову вимогу №468 від 07.09.2011 року та рішення про опис майна у податкову заставу, які, як зазначив позивач отримане відповідачем поштою 10.10.2011р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а/с. 31-32).

Відповідно до ст. 91 ПК України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку, стан збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених законом.

У зв'язку з тим, що підприємством не надано документів, необхідних для опису майна у податкову заставу та переліку майна, яке перебуває у власності підприємства, 17.10.2011 року податковим керуючим Афанасьєвим Ю.Б. складений акт відмови платника податків від опису майна в податкову заставу № 2/24-0037.

Відповідно ч.1,2 п. 91.4 ст. 91 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.

Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що ані податкової вимоги №468 від 07.09.2011 року, ані листа №24850/10/24-006 від 06.10.2011 року з проханням надати у п'ятиденний строк переліку майна, яке перебуває у власності підприємства не отримував та повідомив, що особа, яка підписала повідомлення про вручення поштового відправлення не є посадовою особою ТОВ «Союз».

Окрім того, з зазначеного повідомлення про вручення поштового відправлення не вбачається, які саме документи були отримані 10.10.2011 року Дзиговською та опису вкладення документів до листа №24850/10/24-006 від 06.10.2011 року відповідачем не надано.(а.с.8).

З урахуванням того, що заявником не доведено з посиланням на відповідні докази отримання відповідачем податкової вимоги №468 від 07.09.2011 року та листа з вимогою податкового керуючого надати документи, необхідні для опису майна платника податків у податкову заставу, суд вважає, що підстави для задоволення подання щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, відсутні.

Відповідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини 7 статті 183-3 КАС України, у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи наявні матеріали справи та встановлені у судовому засіданні факти, суд дійшов висновку, що подання державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167, 183-3, 254 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання державної податкової інспекції у Київському районі міста Одеси, - відмовити у повному обсязі.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.

Суддя/підпис/:

З оригіналом згідно:

Суддя:

20 жовтня 2011 року