Справа № 2«а»-384/09
28 вересня 2009 року м.Димитров
Димитровський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Редько Ж.Є.
при секретарі Ченченко І.С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Димитров справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Димитров
Донецької області про зобов, язання вчинити певні дії
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області (далі за текстом Фонд) про зобов.язання нарахувати недоплачену їй щомісячну доплату до пенсії як дитині війни, в обґрунтування якого вказала, що вона народилася у 1932 році і відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни. Згідно за ст.6 зазначеного Закону, рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року виплачувана їй пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте таке підвищення їй не проводилось через обмеження її права законами України про Державний бюджет України на поточні роки. Тому позивач просить зобов.язати відповідача нарахувати їй цю доплату до пенсії за 2008 та 2009 роки в сумі 2139 грн. згідно зазначеному у позов розрахунку з урахуванням сплачених їй у цих роках сум спірної доплати у розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком.
У судовому засіданні позивач повністю підтримала заявлені вимоги.
Відповідач до суду не з, явився, письмово сповістив суд про розгляд справи у відсутності представника, у своєму письмовому заперечення зазначив, що позивач ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку відповідача і отримує пенсію за віком з 07.01.1987 року, не є інвалідом. Позов не визнає через те, що порядок надання пільг, передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у 2006 році Кабінетом Міністрів України, на який Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було покладено його визначення, не було впроваджено. Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законодавче не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком дітям війни, яке виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладена у новій редакції, за якою підвищення вперше виплачувалося у 2008 році, а потім і у 2009 році у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, а саме 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тому вимоги позивача вважає незаконними, наполягає на застосуванні строку звернення до адміністративного суду, який позивачем пропущено без поважної причини.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-1У (далі за текстом Закон № 2195-1У) до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесена до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в УПФУ в м.Димитров Донецької області та отримує пенсію за віком, що підтверджується паспортом громадянина України, пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.6, 7), не є інвалідом.
Відповідно до ст.6 Закону № 2195-1У, який набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення зазначених соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до п.41 розділу П Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України " від 28.12.2007 року № 107-У1 текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в новій редакції, за якою розмір спірного підвищення дорівнює розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
На підставі цієї правової норми позивачу у 2008 році було сплачено відповідачем спірне підвищення у розмірі:
з 01.01.2008 року - 47, 00 грн.,
з 01.04.2008 року-48, 10 грн.,
з 22.05.2008 року - 48, 10 грн.,
з 01.07.2008 року - 48, 20 грн.,
з 01.10.2008 року - 49, 80 грн.
Зазначена норма Закону визнана неконституційною за рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.
Згідно за ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» та абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у 2008 році діяли наступні розміри мінімальної пенсії за віком: з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
Рішення Конституційного Суду України набрало чинності 22.05.2007 року, тому суд вважає, що за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року позивач мала право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст.6 Закону № 2195-1У у розмірі 715, 23 грн. ((481 грн. х 30 % / 31 х 10 дн. + 481 грн. х 30 % + 482 грн. х 3 місяці х 30 % + 498 грн. х З місяці х 30 %) - (48, 10 грн. х 30 % / 31 х 10 + 48, 10 грн. + 48, 20 грн. х 3 місяці + 49, 80 грн. х 3 місяці).
Згідно за ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 звернулася до Димитровського міського суду з даним позовом 04.08.2009 року (а.с.З), тобто, позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період з 22.05.2008 року до 04.08.2008 року.
Згідно за ч.1 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Відповідач наполягає на цьому.
Позивач, заявляючи щодо поновлення строку звернення до суду, в обгрунтування причин його пропуску послалась на юридичну необізнаність.
Суд вважає, що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, оскільки, відповідно до ст.57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов'язків громадян обов'язково підлягають оприлюдненню. Тобто закони та інші нормативно-правові акти є доступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання самої людини.
Таким чином, суд вважає, що позивачем без поважної причини пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення до пенсії як дитині війни у 2008 році, тому відповідач зобовязаний нарахувати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 04 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року у розмірі 482, 28 грн., із розрахунку: (482 грн.: 31 день х 28 день х 30 % + 482грн. х 30 % + 498 грн. х 3 місяці х 30 %) - (48, 10 грн.: 31 день х 28 днів + 48, 20 грн. + 49, 80 грн. х 3 місяці).
Частково задовольняючи позов з підстав пропуску річного строку звернення до суду, суд зауважує, що в даному випадку не підлягають застосуванню вимоги ст.46 Закону України «Про загапьнообов*язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної підтримки дітей війни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соціальна підтримка не може розцінюватись як пенсія або її складова частина. Тобто, йдеться про різні види правовідносин в системі соціального забезпечення та державної соціальної підтримки.
Згідно за ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009» від 26.12.2009 року № 835-У1 розміри соціальних державних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Оскільки норми статті 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та розміри виплат спірного підвищення, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2008 року № 530, на цей час є чинними, суд вважає дії відповідача правомірними, а вимоги позивача про зобов, язання відповідача перерахувати у 2009 році спірне підвищення із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, Конституції України, Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України", Закону України «Про Державний бюджет України на 2009», рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Димитров Донецької області зобов.язання вчинити певні дії щодо щомісячної державної допомоги дітям війни задовольнити частково.
Зобов.язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Димитров Донецької області здійснити нарахування щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 04 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року у сумі 482 (чотириста вісімдесят дві) грн. 28 коп. за рахунок коштів Державного бюджету.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складання у повному обсязі, з подачею апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст рішення виготовлено 02 жовтня 2009 року.