Рішення від 12.10.2011 по справі 12/17-3083-2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Підлягає публікації в ЄДРСР

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" жовтня 2011 р.Справа № 12/17-3083-2011

За позовом: Прокурора Київського району м.Одеси; в інтересах держави, в особі, якою є Одеська міська рада;

до відповідача: Громадської організації "Причал №136 "Золоті піски";

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області;

про знесення самовільно збудованого об'єкту нерухомості та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан

Суддя Цісельський О.В.

За участю представників сторін:

від прокуратури: Кащенко В.А. -за посвідченням №266.

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 16.12.2010р.;

від відповідача: ОСОБА_2 -за довіреністю від 23.07.2011р.;

від треьої особи: ОСОБА_3 - за довіреністю №9 від 07.09.2011р.;

В порядку ст. 77 ГПК України, оголошувалася перерва в судовому засіданні до 16.09.2011р. о 11:30 год.

Суть спору: Прокурор Київського району м.Одеси (надалі Прокурор) в інтересах держави в особі Одеської міської ради (надалі ОМР) звернувся до господарського суд Одеської області з позовом до громадської організації "Причал №136 "Золоті піски" (надалі -ГО "Причал №136 "Золоті піски") про зобов'язання ГО "Причал №136 "Золоті піски" повернути ОМР самовільно зайняту земельну ділянку, розташовану під самочинно збудованим об'єктом нерухомості - одноповерховою нежитловою будівлею розмірами 3,1м х 2,0м, розташовану у прибережній зоні Чорного моря (вул. Дача Ковалевського), поблизу земельної ділянки № 152-А Садового товариства „Зелений мис", та привести земельну ділянку у придатний для використання стан, в тому числі шляхом знесення, за власний рахунок, збудованої на ній вищезазначеній будівлі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.08.2011р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, їй присвоєно № 12/17-3083-2011 та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.09.2011р. було залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області

16.09.2011р. суд отримав від Прокурора уточнення позовних вимог від 16.09.2011р., відповідно до яких Прокурор просить зобов'язати ГО "Причал №136 "Золоті піски" знести об'єкт самовільного будівництва розмірами 3,1м х 2,0м, розташовану у прибережній зоні Чорного моря (вул. Дача Ковалевського), поблизу земельної ділянки № 152-А Садового товариства „Зелений мис" на користь ОМР; зобов'язати ГО "Причал №136 "Золоті піски" звільнити незаконно зайняту земельну ділянку, на якій розташовано об'єкт самовільного будівництва, розташовану у прибережній зоні Чорного моря (вул. Дача Ковалевського), поблизу земельної ділянки № 152-А Садового товариства „Зелений мис" на користь ОМР; зобов'язати ГО "Причал №136 "Золоті піски" привести земельну ділянку №152-А Садового товариства „Зелений мис" у придатний для використання стан на користь ОМР.

Представник прокуратури позовні вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача позовні вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити в повному обсязі, 09.09.2011р. надав суду письмові пояснення по справі.

Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у запереченнях від 07.09.2011р., доповненнях до відгуку-заперечень до позовної заяви від 11.10.2011р.

Представником відповідача в судовому засіданні було надано клопотання про витребування документів та пояснень від 12.10.2010р., в задоволенні якого судом відмовлено з підстав його необґрунтованості та безпідставності.

Представник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області позовні вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити в повному обсязі, надав суду письмові пояснення.

Відповідно до ст.85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив:

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги Прокурор посилається на те, що Прокуратурою Київського району м. Одеси встановлено, що ГО „ Причал № 136 „ Золоті піски " за відсутності відповідних дозвільних документів здійснила будівництво одноповерхової нежитлової будівлі розмірами 3,1м х 2,0м. на земельній ділянці, розташованій у прибережній зоні Чорного моря (вул. Дача Ковалевського), поблизу земельної ділянки № 152-А Садового товариства „Зелений мис".

Зазначений факт зафіксовано відповідно до вимог Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. N 553, та підтверджується:

- актом перевірки додержання вимог містобудівного законодавства від 01.06.2011р., приписом від 01.06.2011р, протоколом про адміністративне правопорушення від 16.06.2011р., постановою №1426 у справі про адміністративне правопорушення від 17.06.2011р., передбачене ст. 97 КУпАП, якою керівника ГО "Причал №136 "Золоті піски" Мішакіна В.Ф. притягнуто до адміністративної відповідальності за здійснення самовільного будівництва зазначеної споруди.

Прокурор зазначає, що у громадської організації „Причал № 136 «Золоті піски»право власності на земельну ділянку відсутнє, та договір оренди землі не оформлено. Зазначене підтверджується листом Одеської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»від 28.07.2011р. №08-02\15493 та листом Одеського міського управління земельних ресурсів ОМР від 29.07.2011р. №01-19X1193-04.

Крім того, прокурор вказує на те, що ГО "Причал № 136 "Золоті піски" було здійснено будівництво об'єкту на спірній земельній ділянці без оформлення документів, необхідних для одержання права на виконання будівельних робіт.

Оскільки неправомірними діями ГО "Причал № 136 "Золоті піски" порушені права і інтереси ОМР, Прокурор був вимушений звернутись до господарського суду Одеської області з відповідним позовом.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

В силу статей 5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених чинним законодавством України.

Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Стаття 116 Земельного кодексу України встановлює, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціон.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж натурі, одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації цього документа забороняється.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно п. 3.2. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року № 43 - державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.

Згідно ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” самовільне зайняття земельних ділянок -це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

З матеріалів справи вбачається, що Відповідачем земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів, в зв'язку з тим, що Відповідач не оформляв документів, які надають право на володіння, користування та розпоряджання земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними; приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель та споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки; повернення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням суду.

Згідно ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Згідно ч.1 ст. 34 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності замовник має право виконувати будівельні роботи після:

- направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

- реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІП категорій складності;

- видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Відповідно до ст. 36 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Проте, в порушення вищевказаних норм, будівельні роботи проведено ГО "Причал № 136 "Золоті піски" без оформлення документів, необхідних для одержання права на виконання будівельних робіт.

Виходячи зі змісту норми, яка закріплена частиною 1 статті 376 Цивільного Кодексу України, житловий будинок, будинок, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони: збудовані, або будуються без належного дозволу; без належно затвердженого проекту; з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Частиною 7 цієї ж статті встановлено, що у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим, або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати втрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Приймаючи до уваги, що будівництво нового об'єкту нерухомості здійснено ГО "Причал № 136 "Золоті піски" без оформлення відповідної дозвільної документації, самовільно збудований об'єкт підлягає знесенню.

Згідно ст. 41 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1, 2 ст.83 Земельного Кодексу України визначено, що Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також: земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 12 Закону України "Про основи містобудування" передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудівельної діяльності на їх території належить право затвердження місцевих правил забудови, внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно до законодавства.

Пунктом 34 ч.1 Ст.26 Закону України "Про основи містобудування"віднесено до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;

У відповідності до п. 1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і ст.144 Конституції України акти органів місцевого самоврядування, прийнятті в межах, наданих їм повноважень є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями, громадянами, підприємствами, установами й організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, за викладених обставин справи, ігнорується встановлений законодавством порядок будівництва об'єктів містобудування чим порушуються правові, економічні, соціальні та організаційні засади містобудівної діяльності в Україні спрямовані на формування повноцінного життєвого середовища; порушуються правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій спрямовані на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів.

Згідно з вимогами ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

В свою чергу, відповідачем жодних доказів правомірності використання спірної земельної ділянки або правомірного здійснення будівництва на спірній земельній ділянці з дотриманням вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, суду представлено не було.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач користується спірною земельною ділянкою з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, оскільки у нього відсутнє відведення землі в натурі, ним не одержано документа, що засвідчує право на землю та відсутня державна реєстрація зазначеного документа.

Згідно ст. 212 земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки може відбуватись у тому числі шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Згідно п. 12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Наведенні позивачем докази у встановленому законом порядку Відповідачем не спростовані.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок Відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати громадську організацію "Причал №136 "Золоті піски" (65031, м. Одеса, вул. Промислова, 39, кв. 1, код 26471205) знести об'єкт самовільного будівництва розмірами 3,1м х 2,0м, розташовану у прибережній зоні Чорного моря (вул. Дача Ковалевського), поблизу земельної ділянки № 152-А Садового товариства „Зелений мис" на користь Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська, 1, код 04056919).

3. Зобов'язати громадську організацію "Причал №136 "Золоті піски" (65031, м. Одеса, вул. Промислова, 39, кв. 1, код 26471205) звільнити незаконно зайняту земельну ділянку, на якій розташовано об'єкт самовільного будівництва, розташовану у прибережній зоні Чорного моря (вул. Дача Ковалевського), поблизу земельної ділянки № 152-А Садового товариства „Зелений мис" на користь Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська, 1, код 04056919).

4. Зобов'язати громадську організацію "Причал №136 "Золоті піски" (65031, м. Одеса, вул. Промислова, 39, кв. 1, код 26471205) привести земельну ділянку №152-А Садового товариства „Зелений мис" у придатний для використання стан на користь Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська, 1, код 04056919).

5. Стягнути з громадської організації "Причал №136 "Золоті піски" (65031, м. Одеса, вул. Промислова, 39, кв. 1, код 26471205) на користь державного бюджету України (р/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22090200) державне мито у сумі 85 грн.

6. Стягнути з громадської організації "Причал №136 "Золоті піски" (65031, м. Одеса, вул. Промислова, 39, кв. 1, код 26471205) на користь державного бюджету (р/р 31213264700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 236 грн.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.

Рішення підписане 17.10.2011р.

Суддя Цісельський О.В.