Постанова від 01.07.2011 по справі 2-а-2003/11

01.07.2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №2-а-2003/11

01 липня 2011 року суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Бойко О.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії та стягнення різниці між знов перерахованою та фактично виплаченою пенсією,

ВСТАНОВИВ:

13 квітня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про перерахунок пенсії та стягнення різниці між знов перерахованою та фактично виплаченою пенсією, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком. 14 лютого 2011 року йому проведено перерахування із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197 гривень 91 копійка, тоді як треба було при перерахунку пенсії застосовувати показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік в розмірі 1650 гривень 43 копійки.

В березні 2011 року він особисто та листом від 14 березня 2011 року він звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок, але йому було відмовлено.

Просить суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області провести з 01 лютого 2011 року перерахунок йому пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, в розмірі 1650 гривень 43 копійки та виплатити різницю між знов перерахованою та фактично виплаченою пенсією з 01 лютого 2011 року по день здійснення перерахунку.

Дана справа розглянута в порядку скороченого провадження у відповідність до ст.183-2 КАС України.

З'ясувавши зміст позовних вимог, дослідивши наявні докази, вважаю, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав:

Як встановлено матеріалами справи позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції на 01.01.2007 року, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

З 01.01.2007 року набув чинності Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік»і п.26 ст.71 Закону була зупинена на 2007 рік ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до положення ст.102 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було встановлено, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»проводиться з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

П.п. 9, 10, 35 Закону Україна «Про державний бюджет України на 2008 рік»були внесені зміни в ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058- IV) і частина була викладена в такій редакції: «у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі №1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35 розділу П «Внесення змін до деяких законодавчих актів У країни».

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»зі змінами, внесеними Постановою KM України № 355 від 14.04.2009 року, визначено підпункт 3 п.П: у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-IV) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058- IV), із застосуванням показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до Закону ( 1058- IV ), враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню, згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, 4096/02-1 вказано, що до законодавчого врегулювання питання показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до пункту 11 Постанови KM України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Тому суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що хоча рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року і визнано неконституційним внесення змін до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(1058- IV), однак рішення щодо відновлення зазначених норм в попередній редакції не приймалося, а оскільки є спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України та в програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕКС-W встановлено показник за 2007 рік, а не за 2009 рік, то для перерахунку пенсії позивачу повинен був застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.), що і було здійснено відповідачем.

Після прийняття Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року знову ж почали діяти положення ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких при здійсненні перерахунку пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону ( 1058- IV ), враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, спільний же лист Міністерства праці та соціального захисту населення і Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 не має юридичної сили.

Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Виходячи із вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо перерахування розміру пенсії позивачу з 01.02.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік є незаконним, тому слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.02.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача відповідають вимогам закону.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,4,6,8,9,19,69,94,102,104,159,160,163 КАС України,- суд

ПОСТАНОВИВ:

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 01 лютого 2011 року, відповідно до поданої ним заяви від 14 лютого 2011 року, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік -1650 гривень 43 копійки та провести відповідні виплати з 01 лютого 2011 року з урахуванням виплачених сум.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.М. Бойко