"24" жовтня 2011 р. Справа № 2/5027/825/2011.
За позовом В.о. прокурора Сокирянського району в інтересах держави в особі Новодністровської міської ради м.Новодністровськ Сокирянського району Чернівецької області
До Відкритого акціонерного товариства «Новодністровський хлібзавод»м.Новодністровськ Сокирянського району Чернівецької області
про стягнення збитків -974834,06 грн.
Суддя С.М. Гушилик
За участю представників:
від позивача -ОСОБА_1 -представник (довіреність №8 від 18.03.2011р.)
від відповідача -ОСОБА_2 -представник (дов. № 1 від 06.09.2011р.)
В засіданні приймав участь прокурор Маріуца Р.А.
Рішення винесено 24.10.2011 року в зв'язку з оголошеною на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України перерви.
СУТЬ СПОРУ: В.о. прокурора Сокирянського району звернувся з позовом в інтересах держави в особі Новодністровської міської ради до Відкритого акціонерного товариства «Новодністровський хлібзавод» про стягнення збитків в сумі 974834,06 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що під час проведення перевірки було встановлено порушення відповідачем Законів України «Про плату за землю»та «Про оренду землі», яке полягало в наступному: між Новодністровською міською радою та ВАТ «Новодністровський хлібзавод»було укладено договори № 41 та № 42 на право користування земельними ділянками площею 0,1900 га та 3,6000 га. Пунктом 1.2 договорів визначено, що земельні ділянки надаються на умовах короткострокового користування строком на 6 місяців до одержання документів, що посвідчують право на її використання. Після закінчення терміну дії договорів відповідач документів, що посвідчують право на її використання не одержав, земельні ділянки не повернув, чим завдав збитків державі в сумі 974834,06 грн.
Ухвалою суду від 05.08.2011 року порушено провадження у справі (суддя Скрипничук І.В.) та призначено судовий розгляд на 22.08.2011 року.
22.08.2011 року розпорядженням заступника керівника апарату господарського суду Чернівецької області призначено повторний автоматичний розподіл справи та відповідно до протоколу розподілу справи між суддями, справу передано для розгляду судді Гушилик С.М.
Ухвалою суду 22.08.2011 року в зв'язку з нез'явленням представника відповідача розгляд справи було відкладено на 07.09.2011 року.
За клопотанням відповідача ухвалою від 07.09.2011 року розгляд справи було відкладено на 22.09.2011 року.
В судових засіданнях, які відбулися 22.09.2011р., 17.10.2011р. та 20.10.2011р. за клопотанням сторін оголошено перерву.
В своєму відзиві на позов відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що позивачем складено акт комісії з порушенням чинного законодавства, а саме: відповідно до п.3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення, припис та акт обстеження земельної ділянки. Крім того відповідач надав копії платіжних доручень та квитанцій про сплату земельного податку в 2007р., 2009р. та 2010р. та акти звірки розрахунків платника складені з органами державної податкової служби про зарахування цих коштів в бюджет.
Позивач надав свої пояснення на відзив в якому просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі та наголошує, що він діє виключно в межах чинного законодавства.
Прокурор підтримав позовні вимоги позивача в повному обсязі.
Заслухавши представників сторін та прокурора, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд -
Пунктом 1 рішення Новодністровської міської ради від 13.06.2006р. №30 зобов'язано всіх суб'єктів підприємницької діяльності міста, що є користувачами земельних ділянок і на яких розміщене майно, врегулювати земельні відносини з власником землі, тобто з міською радою.
Рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 04.07.2007р. № 201/7 надано дозвіл ВАТ «Новодністровський хлібозавод»на виготовлення свідоцтв про право власності на цілісний майновий комплекс, загальною площею 5535,44 кв.м. за адресою: Чернівецька обл., м.Новодністровськ, індексно кадастровий квартал № 19 та на приміщення магазину «Гарячий хліб», загальною площею 522,11 кв.м. за адресою: Чернівецька обл., м.Новодністровськ, економіко-планувальна зона № 4, м-н «Діброва», індексно кадастровий квартал № 4. Площа земельних ділянок складає 36000 кв.м. і 1900 кв.м. Це підтверджується довідками відділу земельних ресурсів № 247 від 03.07.2997р., Державним актом (дія припинена), договорами №№ 41, 42, рішенням міської ради № 141 від 02.08.2007р.
05.07.2007р. Новодністровська міська рада та ВАТ «Новодністровський хлібозавод»уклали договори № 41 і № 42 на право користування земельними ділянками 0,1900 га (під приміщенням магазину «Гарячий хліб») та 3,6000 га (під цілісним майновим комплексом хлібозаводу) відповідно.
Пунктом 1.2. зазначених договорів чітко визначено, що земельні ділянки надаються на умовах короткострокового користування строком на 6 місяців до одержання документів, що посвідчують право на її використання.
Відповідно до п. «в»ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Рішенням від 02.08.2007р. № 141 Новодністровська міська рада, у зв'язку з припиненням діяльності державного підприємства - Новодністровського хлібозаводу і створенням відкритого акціонерного товариства, визнано таким, що втратив чинність Державний акт І-ЧВ № 000680 від 15.04.1996р. на право постійного користування земельними ділянками для розміщення хлібозаводу, під'їзної колії та магазину, які знаходяться в м.Новодністровськ загальною площею 3,7900 га. Дане рішення відповідачем не оскаржувалося.
Після закінчення терміну дії короткострокових договорів на право користування земельними ділянками № 41 і № 42 від 05.07.2007р. відповідач по справі документів, що посвідчують право на її використання не одержав, земельні ділянки не повернув.
Новодністровська міська рада листами від 06.02.2008р. № 149, 02.09.2008р. № 1053, 01.12.2008р. № 1462 попереджала ВАТ «Новодністровський хлібозавод»про порушення земельного законодавства, пропонувала врегулювати земельні відносини, укласти договір оренди та оформити його державну реєстрацію, згідно вимог чинного законодавства.
Листами від 22.04.2011р. № 774 та від 01.06.2011р. № 976 Новодністровська міська рада запропонувала ВАТ «Новодністровський хлібозавод»прийняти участь у засіданні комісії з проводу визначення розміру збитків заподіяних територіальній громаді міста.
07.06.2011р. комісією у складі заступника міського голови, начальника відділу земельних відносин, заступника начальника фінансового управління начальника відділу Держкомзему та інш. склали акт (затверджений рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 06.07.2011р. № 168/7) по визначенню розмірів збитків заподіних ВАТ «Новодністровський хлібозавод»територіальній громаді м.Новодністровськ в особі міської ради внаслідок фактничного користування відповідачем земельними ділянками площею 3,6000 га і 0,1900 га за період з 01.08.2008р. по 01.06.2011р. без правовстановлюючих документів, які складають 974834,06 грн.
Відповідно до ч.3 ст.125 ЗК України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється, а ст.126 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Державний акт, договір оренди у ВАТ «Новодністровський хлібозавод»відсутні, тобто відповідач використовує земельні ділянки без правовстановлюючих документів протягом 4 років.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.
Згідно рішення Новодністровської міської ради від 16.11.2001р. всі землі міста Новодністровськ є землями комунальної власності, крім земель державної форми власності.
Частина 3 ст. 386 ЦК України вказує, що власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та матеріальної шкоди.
Частиною 1 ст. 623 ЦК України визначено, що боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Частина 4 цієї ж статті зазначає, що при визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
а.) визнання прав;
б.) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання і чиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
в.) визнання угоди недійсною;
г.) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
ґ.) відшкодування заподіяних збитків.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після отримання її власником або користувачем документа, що засвідчує право власності або право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації (ч.1 ст.125 Земельного кодексу України).
Статтею 15 Закону України «Про плату за землю»(втратив чинність 01.01.2011р.) визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок або орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
У ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельних ділянок визначено як будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Згідно приписів ч.2 п.2 ст.22 ЦК України збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Частиною 3 даної статті визначено, що збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно ст. 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержаних доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Частиною 2 ст.157 ЗК України зазначено, що порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власниками землі та землекористувачами»збитки, заподіяні тимчасовим зайняттям земельних ділянок, а також обмеження прав власників землі підлягають відшкодуванню відповідачем.
Розмір збитків визначають у повному обсязі до реальної вартості майна на момент їх виникнення, понесених витрат на поліпшення якості земель ( з урахуванням ринкової чи відновної вартості) При цьому Порядок № 284 трактує неодержані доходи як доходи, які власник землі чи землекористувач міг би одержати із земельної ділянки та які він не одержав унаслідок її тимчасового вилучення, обмеження прав, погіршення якості землі.
В даному випадку -це не одержані доходи, а саме доходи, які міг би отримати бюджет в якості орендної плати за користування земельною ділянкою, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Новодністровьк.
Відповідно до п.3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»(далі - Постанова) обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. При цьому слід врахувати, що п.3.4 Постанови визначено, що за змістом статті 377 ЦК України та статті 120 ЗК України до особи, яка набула права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій розміщено відповідне нерухоме майно, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
З огляду на приписи статті 182, частини другої статті 331, статті 657 ЦК України покупець нерухомого майна вправі вимагати оформлення відповідних прав на земельну ділянку, зайняту нерухомістю, з моменту державної реєстрації переходу права власності на нерухоме майно. У разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно за наявності у попереднього власника належно оформленого права на земельну ділянку, на якій воно розміщене, необхідно враховувати, що така особа набула права на відповідну земельну ділянку. З виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.
Пунктом 3.7. Постанови визначено, що власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93р. № 284.
А пунктом 3.8. зазначеної Постанови передбачено, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди, крім спеціальних норм, повинні брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України, частини другої статті 224 ГК України. Крім того, для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини), так і ступінь вини в розумінні статті 1193 ЦК України.
У розгляді таких справ суди мають враховувати обставини вчинення господарюючими суб'єктами дій щодо оформлення відповідного землекористування та факти своєчасного виявлення контролюючими органами користування земельними ділянками без оформлення правовстановлюючих документів, а також вчинення дій щодо спонукання суб'єкта оформити право землекористування.
Своїми листами № 149 від 06.02.2008р., №1053 від 02.09.2008р. та № 1462 від 01.12.2008р. позивач повідомляв відповідача про те, що він порушує вимоги чинного законодавства та просив виготовити технічну документацію на земельні ділянки або ж укласти договір оренди землі, на що останній не відреагував та продовжував користуватися земельними ділянками без будь-яких документів, про що відповідач не заперечує.
Листами від 22.04.2011р. № 774 та від 01.06.2011р. № 976 голові і правління ВАТ «Новодністровський хлібозавод»Попову Г.М. запропоновано прийняти участь у засіданні комісії з приводу визначення розмірів збитків заподіяних територіальній громаді в особі Новодністровської міської ради фактичним використанням земельних ділянок. Проте, голова правління або уповноважений представник ВАТ «Новодністровський хлібозавод»на засідання комісії не з'явились.
Відповідно до акту комісії від 07.06.2011р. завдані міській раді збитки від неодержання орендної плати внаслідок протиправного використання відповідачем земельних ділянок площею 3,6000 га і 0,1900 га за період з 01.08.2008р. по 01.06.2011р. складають 974834,06 грн.
Пунктом 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004р. № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»визначено, що вирішуючи спори про відшкодування власникам землі й землекористувачам шкоди, заподіяної самовільним зайняттям або забрудненням земельних ділянок та іншими порушеннями земельного законодавства суди мають виходити з того, що відповідно до ст. 156 ЗК України, ст. 1166 ЦК України така шкода відшкодовується у повному обсязі.
Судом з достовірністю встановлено, що відповідач фактично використовує земельні ділянки без будь-яких документів з січня 2008 року (до січня 2008 року діяли договори № № 41 та 42) по теперішній час, жодних доказів що ним вживалися заходи по оформленню права користування земельними ділянками він не надав, доводів позивача не спростував.
Таким чином, суд вважає, що позивачем повністю доведені ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог у позовній заяві, додаткових обґрунтуваннях до неї та відповідно до поданих додаткових доказів, а також суд зазначає, що фактичне використання земельної ділянки відповідачем, який її використовував без правових підстав, позбавило міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки дохід в розмірі орендної плати.
Узагальнюючи, суд погоджується з позовними вимогами, а тому позов підлягає задоволенню з урахуванням вище зазначених обставин.
Що ж стосується доводів відповідача про сплату земельного податку, то слід зазначити, що сплата земельного податку проводиться власниками землі та землекористувачами з дня виникнення права власності або права користування, а тому у відповідача не було підстав сплачувати земельний податок. З заявою про зарахування цих коштів (сплату земельного податку) в рахунок сплати збитків відповідач не звертався, а тому у суду відсудні підстави для їх зарахування в погашення збитків.
У зв'язку з вищевикладеним, судові витрати належить покласти на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведений до розгляду у судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Новодністровський хлібзавод»(код 03293310) на користь Новодністровської міської ради (код 05398510) збитки у вигляді неодержаного доходу від орендної плати в розмірі 974834,06 грн. за фактичне використання земельними ділянками.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Новодністровський хлібзавод»(код 03293310) у дохід державного бюджету 9748,34 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Повний текст рішення, оформленого у відповідності до статті 84 ГПК України, підписано 26 жовтня 2011 року.
Суддя С.М.Гушилик