"13" жовтня 2011 р. м.Чернівці Справа № 11/185
11 год. 15 хв.
Господарський суд Чернівецької області у складі головуючого судді Гушилик С.М. при секретарі судового засідання Єршовій А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
Суть спору: прокурор м.Чернівці звернувся з позовом в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті від імені якої діє територіальне управління Головавтотрансінспекції у Чернівецькій області до приватного підприємця ОСОБА_1, м.Чернівці про стягнення штрафних санкцій в сумі 510 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що в результаті рейдової перевірки транспортного засобу, що використовувався приватним підприємцем ОСОБА_1 для пасажирських перевезень, було виявлено порушення вимог ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: перевезення пасажирів без наявності ліцензійної картки, та складено акт перевірки № 065479 від 05.06.2008р. На підставі вказаного акту було винесено постанову про застосування фінансових санкцій за № 219 від 14.07.2008р. в розмірі 510 грн. Вказана постанова відповідачем на момент звернення позивача з позовом, оскаржена не булла, а також не була виконана.
Ухвалою суду від 09.10.2008 року відкрито провадження у справі та судове засідання призначено на 05.11.2008 року.
Ухвалами суду розгляд справи неодноразово було перенесено.
Ухвалою суду від 22.12.2008 року за клопотанням відповідача провадження у справі було зупинено до закінчення провадження у справі № 5/99, в зв'язку з тим, що ухвалою суду від 16.12.2008 року відкрито провадження в адміністративній справі № 5/99 про визнання нечинною та скасування постанови про застосування фінансової санкції № 219 від 16.07.2008р.
11.02.2009 року від представника відповідача надійшло пояснення щодо розгляду справи № 5/99, в якому останній посилається на те, що ухвалою господарського суду Чернівецької області від 29.01.2009 року провадження у справі № 5/99 за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до територіального управління Головавтотрансінспекції на автомобільному транспорті в Чернівецькій області про визнання нечинним та скасуванням постанови про застосування фінансової санкції було закрито, в зв'язку з тим, що відповідач не є юридичною особою.
В свою чергу, приватний підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України про визнання нечинним та скасування постанови про застосування фінансової санкції № 219 від 14.07.2008 року. Ухвалою суду від 03.02.2009 року було відкрито провадження у справі №1/8 за цим позовом, а тому обставини, які зумовили зупинення справи № 11/185 продовжували існувати до вирішення по суті справи №1/8.
Постановою господарського суду Чернівецької області по справі № 1/8 від 02.04.2009 року було відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2011 року постанову господарського суду Чернівецької області залишено без змін.
Ухвалою суду від 03.10.2011 року провадження у справі поновлено, розгляд справи призначено на 13.10.2011 року.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача зазначили, що позовні вимоги щодо стягнення з приватного підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій в сумі 510 грн. підтримують в повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав викладених у письмовому поясненні на позов.
Заслухавши представника сторін та прокурора, розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд -
Згідно ст. 6 Закону України “Про автомобільний транспорт”, у складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.06р. за № 789, Мінтрансзв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі автомобільного транспорту.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.04р. за № 1190, передбачено, що Головавтотрансінспекція, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Відповідно до ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.06 за № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що одним із органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція та її територіальне управління в Чернівецькій області.
Згідно вимог статті 6 Закону України “Про автомобільний транспорт” та пункту 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, державний контроль за дотриманням автомобільними перевізниками законодавства про автомобільний транспорт здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Так, 06 червня 2008 року посадовими особами територіального управління було здійснено рейдову перевірку транспортного засобу, що використовується приватним підприємцем ОСОБА_1 для регулярних пасажирських перевезень, в ході якої виявлено порушення п.4 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, яке полягало в наступному: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів (перевезення пасажирів без наявності ліцензійної картки), про що складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 065479, підписаний представником відповідача без застережень.
На підставі вказаної перевірки керівником органу державного контролю - територіального управління Головавтотрансінспекції в Чернівецькій області - 14.07.2008 року винесено постанову № 219 про застосування фінансових санкцій, передбачених абзацом 4 частини 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” до ПП ОСОБА_1 в сумі 510,00 грн., копію якої направлено останньому рекомендованим листом з повідомленням.
На момент звернення прокурора з позовом до господарського суду Чернівецької області, винесена постанова про застосування фінансових санкцій не була оскаржена.
Однак, приватний підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту і зв'язку України про визнання нечинним та скасування постанови про застосування фінансової санкції № 219 від 14.07.2008 року. Постановою господарського суду Чернівецької області № 1/8 від 02.04.2009 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду постанову від 02.04.2009 року по справі №1/8 було залишено без змін, а апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1 - без задоволення.
Отже, постанова про застосування фінансової санкції № 219 від 14.07.2008 року на момент прийняття рішення у справі є чинною, а тому підлягає виконанню.
Згідно пункту 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
На день розгляду справи, за відповідачем, який отримав вищевказану постанову №219 від 14.07.2008 року, але не виконав її, рахується заборгованість в сумі 510 грн.
Оскільки судом з достовірністю встановлено наявність з боку відповідача порушень вимог Закону України “Про автомобільний транспорт”, а останнім не надано жодних доказів в їх спростування, суд прийшов до висновку про можливість задоволення позову.
Судові витрати, у частині державного мита, покласти на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.
Керуючись статтями 71, 87, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 167, пунктами 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1) на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті від імені якої діє територіальне управління Головавтотрансінспекції у Чернівецькій області, м.Чернівці, вул. М.Тереза, 64-а, (код 23246436, ГУДКУ в Чернівецькій області, МФО 856135, р/р 31111106700002, код платежу 21081100) 510 грн. фінансових санкцій.
3. Стягнути з ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1) у дохід державного бюджету 5,10 грн. державного мита.
Відповідно до ч. 1 ст. 185, ч. 1-2 ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі надання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Гушилик