79014, м.Львів, вул.Личаківська, 128
05.10.11 Справа№ 5015/5829/11
Суддя Рим Т.Я.
За позовом:
товариства з обмеженою відповідальністю "Стелком", м. Львів,
до відповідача:
державного підприємства Міністерства оборони України готелю "Власта", м. Львів,
про:
стягнення 14 392,00 грн.
Суддя Т. Рим
Представники сторін не викликалися.
На розгляд господарського суду Львівської області подано позов заступника військового прокурора львівського гарнізону Львова в інтересах держави -Міністерства оборони України в особі державного підприємства Міністерства оборони України готелю "Власта" до товариства з обмеженою відповідальністю "Стелком" про стягнення 14 392,00 грн. Ухвалою від 07.09.2011 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 19.09.2011 р.
До суду надійшла зустрічна позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Стелком" до державного підприємства Міністерства оборони України готелю "Власта" про стягнення 52 195,20 грн.
Відповідно до частини 1 статті 60 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право до початку розгляду господарським судом справи по суті подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним.
Тобто подання зустрічного позову можливе лише до початку розгляду господарським судом справи по суті. Початок розгляду справи по суті співпадає з початком розгляду безпосередньо позовних вимог, тобто після відкриття судового засідання, роз'яснення сторонам їх прав та обов'язків, з'ясування наявності відводів складу суду тощо.
Як убачається із матеріалів справи, 19.09.2011 р. було розпочато розгляд справи по суті, оскільки у цьому судовому засіданні суд розпочав дослідження матеріалів справи та доказів, поданих позивачем, а також з'ясування обставин справи. Оскільки відповідач не з'явився в судове засідання, проти позову у встановленому порядку не заперечив, судом було відкладено розгляд справи на 05.10.2011 року.
У той же час відповідачем подано зустрічну позовну заяву 04 жовтня 2011 року, після проведення судового засідання
За таких обставин, оскільки зустрічний позову було подано після початку розгляду господарським судом справи по суті, суд вважає за необхідне повернути зустрічну позовну заяву без розгляду. Суд звертає увагу відповідача, що він не позбавлений права подати окрему позовну заяву в загальному порядку.
Крім того, у відповідності з частиною 2 статті 60 Господарського процесуального кодексу України подання зустрічного позову провадиться за загальними правилами подання позовів.
Проте, подана позовна заява не була оформлена належним чином, як це встановлено нормами статей 54 та 57 Господарського процесуального кодексу України, про що свідчить наступне:
- форма і зміст документів, які подаються до господарського суду, повинні відповідати вимогам, установленим чинним законодавством для цих документів. Якщо законодавством установлено вимоги до певних документів, то документи повинні відповідати цим вимогам. Зокрема, відповідно до частини 2 статті 36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів”(ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, при цьому засвідчуватись повинна кожна сторінка документа з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи. Проте позивачем у порушення зазначених вище правових норм не було засвідчено належним чином жодного додатку, долученого до позову.
- відповідно до ч. 1 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України державне мито сплачується чи стягується в доход державного бюджету України в порядку і розмірі, встановлених законодавством України. Позовні заяви, що ностять майновий характер оплачуються державним митом за ставками, встановленими для розгляду позовних заяв з майнових спорів. У відповідності до вимог ст. 3 Декрету Кабінету міністрів України "Про державне мито" від 21.01.1993 №7-93 (з наступиними змінами і доповненнями) із позовних заяв майнового характеру, що подаються до господарських судів сплачується державне мито в розмірі 1 % ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи, що позов містить вимогу майнового характеру, державне мито з позовної заяви належить обчислювати та сплачувати до державного бюджету з врахуванням вимог наведених норм. Проте до позову долучено лише платіжне доручення №104 від 29.09.2011 р. на оплату 55,00 грн. державного мита. Таким чином, позивачем сплачено державне мито не у повному обсязі.
- відповідно до частини 1 статті 56 Господарського процесуального кодексу України (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 19.05.2011 р. №3382-VI) позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 57 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів. Подана позовна заява та додані матеріали не містять належних доказів надіслання відповідачу позовної заяви. Таким чином позивач не виконав покладений на нього ч. 1 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України процесуальний обов'язок.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 46, 54, 56, 57, 60, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Повернути без розгляду зустрічну позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Стелком" до державного підприємства Міністерства оборони України готелю "Власта" про стягнення 52 195,20 грн.
Додаток: - зустрічна позовна заява та додані до неї документи - на 13 аркушах.
Суддя Рим Т.Я.