Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
11 жовтня 2011 р. № 2-а- 7882/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Білової О.В..
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово-Чорноморська інвестиційна компанія" до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання незаконним та скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Азово-Чорноморська інвестиційна компанія" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Відповідача № 882 від 17.06.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у загальній сумі 1843,18 грн. (тисяча вісімсот сорок три грн. 18 коп.), обґрунтовуючи позовні вимоги наступним.
20.06.2011 року позивачем було отримане рішення №882 від 17.06.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. Підставою для винесення вказаного рішення та нарахування внесків у розмірі 1843,18 грн. за період з 20.12.2010 року по 08.06.2011 року - п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте позивач зазначає, що Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI положення ст.106, якими була передбачена відповідальність за вчинення зазначеного порушення, виключені на час застосування до позивача штрафної санкції та пені.
Представником відповідача через канцелярію суду були надані заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, з наступних підстав. Посилаючись на п.7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, представник відповідача зазначила, що позивач здійснив несвоєчасну сплату за листопад-грудень 2010 року страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того на момент вчинення порушення, а саме у 2010 році діяв Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не визначено таку кваліфікаційну ознаку, як наявність вини в діях для застосування штрафних санкцій та накладення пені. Таким чином, відповідач діяв в межах своїх повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами та не порушив вимоги чинного законодавства України. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Представник позивач - Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово-Чорноморська інвестиційна компанія" Шуть К.І. - в судове засідання не прибула, через канцелярію суду надала клопотання, в якому просила розглянути справу за відсутністю представника позивача.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова Якуша Н.В. - через канцелярію суду 11.10.2011 року надала заяву, в якій вона просить розглядати справу за відсутністю представника відповідача.
Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначені цією статтею, від всіх учасників процесу надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, учасники процесу належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст.41 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Азово-Чорноморська інвестиційна компанія", зареєстроване як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та згідно п.п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, в редакції закону, яка діяла до 01.01.2011 року, зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова винесено рішення №882 від 17.06.2011 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Вказаним рішенням ТОВ "Азово-Чорноморська інвестиційна компанія" за несвоєчасну сплату пенсійних внесків нараховано штраф у сумі 682,66 грн. та пеню у сумі 1160,52 грн. за період з 20.12.2010 року по 08.06.2011 року відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року.
Згідно з ч.6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, одним з основних завдань управління є облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду.
У відповідності до абзацу 34 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, в редакції, яка діє з 01.01.2011 року, страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Щодо правомірності застосування до позивача фінансових санкцій відповідно рішення УПФУ в Київському районі м.Харкова №882 від 17.06.2011 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.30 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI виключено частини першу - дев'яту ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначена редакція Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" почала діяти з 01.01.2011 року.
Проте, відповідно до абз. 5 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, до якого в силу приписів ст.ст.1,4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР віднесено і пенсійне страхування, та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Згідно абз. 6 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України від 09.02.1999 року у справі № 1-7/99 з урахуванням загальних правил дії нормативно-правових актів у часі визначено, що нормативно-правові акти можуть діяти у часі: 1) негайно (безпосередня дія); 2) шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма); 3) шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
Суд зазначає, що ультраактивна (переживаючи) дія старого нормативно-правового акту - це явище, за своїм характером протилежне зворотній силі. В такому випадку старий нормативний акт, скасований новим, продовжує діяти і після втрати ним юридичної сили у обсязі, визначеному законом.
З огляду на викладене, норми абз.5,6 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нормативно закріплюють ультраактивну дію у часі п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на правовідносини щодо сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік та продовжують повноваження на застосування штрафних санкцій та пені органами пенсійного фонду.
Згідно ч.1-9 ст.106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у редакції, що діяла до набуття законної сили Законом України від 8 липня 2010 року № 2464-VI, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважалися простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків та стягувалися із страхувальника із нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про правомірність та обґрунтованість рішення УПФУ в Київському районі м. Харкова №882 від 17.06.2011 року, яким застосовано до позивача фінансові санкції.
У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, відповідачем правомірно та в межах повноважень управління пенсійного фонду виявлені здійснені позивачем порушення вимог законодавства щодо терміну сплати страхових внесків, через що відповідачем обґрунтовано, з дотриманням вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, прийнято рішення про застосування фінансової санкції та нарахування пені №882 від 17.06.2011 року. Оскаржуване рішення є правомірним та не підлягає скасуванню, через що у задоволенні позову належить відмовити у повному обсязі.
Згідно ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати з відповідача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово-Чорноморська інвестиційна компанія" до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Білова О.В.