Постанова від 19.10.2011 по справі 11428/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

19 жовтня 2011 р. № 2-а- 11428/11/2070

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом

Заступника прокурора Фрунзенського району м. Харкова в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі міста Харкова

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Образ"

про стягнення заборгованості по орендній платі за землю ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Заступник прокурор Фрунзенського району м. Харкова в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі міста Харкова, звернулся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Образ", в якому просив стягнути з відповідача суму зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі 3 036,50 грн,, пені 55.23 грн, загалом 3091,73 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі міста Харкова перерахувавши кошти на р/р 33219812700010, ВДК у Фрунзенському районі м. Харкова, в ГУДК у Харківській області, МФО 851011.

До суду надійшов конверт з позначкою "за закінченням терміну зберігання" , згідно ст. 35 ч. 11 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Заперечень проти позову або заяву про визнання позову до суду в десятиденний строк з дня одержання ухвали суду відповідач не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «Образ» зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Харківської міської ради 20.02.2003 року за № 14801200000001892.Державна реєстрація проведена за адресою : 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд.30 та взятий на податковий облік до ДПІ у Київському районі м. Харкова з 27.02.2003 року за № 3488 та зареєстровано як платника податкового зобов'язання - орендної плати за землю з юридичних осіб у ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова.

Встановлено, що ТОВ «Образ» було укладено договір оренди земельної ділянки на території Фрунзенського району м. Харкова .

Відповідно до договору оренди землі, укладеного між Харківською міською радою та ТОВ «Образ» в особі директора Білостоцької О.А., від 11.08.2009, зареєстрованого 18.08.2009. за №840966800101 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах». Харківська міська рада передала ТОВ «Образ» в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м.Харків. вул. Другої П'ятирічки, ріг вул.Рибалко загальною площею 0, 0797 га.

Договір укладено строком на період будівництва до 01.12.2010 року (але не пізніше прийняття об'єкта до експлуатації), для будівництва авто мийки, кафе з літнім майданчиком.

Обов'язки, передбачені вказаними договорами орендодавець виконав повністю, що підтверджується актом приймання передачі земельної ділянки від 18.08.2009 за ( реєстраційним номером 527\09 підписаним сторонами угоди.

Відповідно до вказаного договору оренди землі відповідач зобов'язаний сплачувати орендну плату за використання ним вказаної земельної ділянки рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік наданої Товариства з обмеженою відповідальністю "Образ" Державній податковій інспекції у Фрунзенському районі м. Харкова самостійно нарахована орендна плата на 2010 рік згідно з договором оренди, у розмірі 13399,56 грн. з щомісячним платежем з січня по грудень у сумі 1116,63 грн.

ДПІ у Фрунзенському районі м.Харкова була прийнята податкова вимога форми "Ю" від 05.01.2011 року № 1/25

Відповідно до п. 89.2. ст..89 Податкового кодексу України виникнення права податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Також матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача у податковій заставі -витягом з державного реєстру обтяжень рухомого майна № 30022022 від 18.01.2011 року.

Судом встановлено, що фахівцями ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова відповідно до вимог пп.20.1.4 п.20.1 ст.20; ст.54; п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI була проведена невиїзна камеральна перевірка платника орендної плати за землю «ТОВ «Образ» з питання порушення граничних термінів надання податкової звітності . а саме неподання податкової звітності з орендної плати за землю на 2011 рік. За результатами перевірки складено акт № 1227/15-329/32338554/43 від 09.03.2011 року. Згідно акту позивачем встановлено порушення «ТОВ «Образ»- порушення граничних термінів надання податкової звітності по орендній платі за землю протягом граничних строків чим порушено п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI.

На підставі висновків акту № 1227/15-329/32338554/43 від 09.03.2011 року ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення рішення від 09.03.2011 року № 0000651508.

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового Кодексу України (далі -ПК України) джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надмірно сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Згідно із п. 88.1 та п. 88.2 ст. 88 ПК України, метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Матеріалами справи встановлено , що 25.05.2011 року ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова відповідно до вимог пп.20.1.4 п.20.1 ст.20; ст.54; п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI була проведена невиїзна камеральна перевірка платника орендної плати за землю «ТОВ «Образ» з питання порушення граничних термінів надання платіжного доручення до установи банку: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, а саме: своєчасності сплати орендної плати за землю за листопад, грудень 2010 року та січень 2011 року. За результатами перевірки складено № 1970/15-329/32338554/119 від 25.05.2011 року. Згідно акту позивачем встановлено порушення «ТОВ «Образ»- граничних термінів надання платіжного доручення до установи банку:несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, чим порушено вимоги п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI.

На підставі висновків акту № 1970/15-329/32338554/119 від 25.05.2011 року ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова прийняті податкові повідомлення рішення від 25.05.2011 року № 0001461503 та № 0001471503.

Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04 грудня 1990 року №509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про систему оподаткування” контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.

Відповідно до ст.ст. 10, 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій відноситься здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України;

Відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним і плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ст. ст. 3, 22 Закону України «Про плату за землю» плата за землю запроваджується з метою формування джерела коштів для фінансування заходів щодо раціонального використання та охорони земель, підвищення родючості грунтів, відшкодування витрат власників землі і землекористувачів, пов'язаних з господарюванням на землях гіршої якості, ведення земельного кадастру, здійснення землеустрою та моніторингу земель та інше. Порядок здійснення платежів за користування землею передбачений ст. 20 Закону України «Про плату за землю».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 15 вказаного закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 19 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України “Про плату за землю” платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України “Про плату за землю” податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Наявність вказаної заборгованості підтверджується обліковими даними платника, наданими державною податковою інспекцією Московського району м. Харкова.

Відповідно до ст. 27 України «Про плату за землю» контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про плату за землю», ст. 69 Бюджетного кодексу України платежі за землю зараховуються до місцевого бюджету. Тобто кошти повинні бути стягнуті на рахунок Харківської міської ради, на території якої розташована земельна ділянка.

Ухиленням від сплати орендної плати відповідачем завдано істотну шкоду державним інтересам, необхідність їх захисту покладає на прокуратуру обов'язок представництва інтересів держави відповідно до ч. 2 ст. 121 Конституції України.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Заступника прокурора Фрунзенського району м. Харкова в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Фрунзенському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Образ" про стягнення заборгованості по орендній платі за землю - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Образ" (адреса: 61057, Харківська область, м. Харків, вул. Пушкінська,30, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32338554, рр 26001014722, в ХАК «Зембанк», МФО 351652) заборгованість з орендної плати за землю на загальну суму 3091 (три тисячі дев"яносто одну) грн. 73 коп., з яких -сума з орендної плати за землю з юридичних осіб у розмірі -3036,50 грн., пені -55,23 грн. на користь держави та перерахувати на р/р 33219812700010, ВДК у Фрунзенському районі м. Харкова, в ГУДК у Харківській області, МФО 851011.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Панов М.М.