13.10.2011 року Справа № 5005/3419/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,
суддів: Лотоцької Л.О., Бахмат Р.М.
при секретарі: Соловйовій О.І.
за участю представників, які були присутні у судовому засіданні 04.10.2011 року:
прокурора: не явився
позивача: ОСОБА_1- предст., дов.№12/2-4 від 04.01.2011 року
відповідача: ОСОБА_2- предст., дов.№7 від 21.01.2011 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю „Стройпрогрес” (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) і Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2011р. у справі №5005/3419/2011
за позовом: прокурора м. Орджонікідзе Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області)
до: товариства з обмеженою відповідальністю „Стройпрогрес” (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області)
про: внесення змін до договору оренди земельної ділянки і стягнення 425379,27 грн.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 07 липня 2011 року (підписано 11.07.2011р.) у справі №5005/3419/2011 (суддя Манько Г.В.) частково задоволений позов прокурора м. Орджонікідзе Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) до товариства з обмеженою відповідальністю „Стройпрогрес” (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки і стягнення 425379,27 грн. та внесені зміни до п. 8 договору оренди землі від 19.12.2006р. (державна реєстрація №040611200012 від 19.12.2006р.), укладеного між Орджонікідзевською міською радою і товариством з обмеженою відповідальністю "Стройпрогрес" шляхом викладення його в наступній редакції: "п.8 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 477177, 6 грн./рік без ПДВ, що становить 39764 грн. 80 коп. в місяць без ПДВ і вноситься на рахунок місцевого бюджету”. В іншій частині позовних вимог було відмовлено. Судові витрати по справі стягнені пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Відповідач -товариство з обмеженою відповідальністю „Стройпрогрес” (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області), не погодившись із рішенням суду подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області по справі №5005/3419/2011 в частині задоволення позовних вимог щодо внесення змін до п.8 договору оренди землі №040611200012 від 19.12.2006 року, а в іншій частині -судове рішення залишити без зміни. Відповідач вважає, що рішення суду в цій частині є незаконним і необґрунтованим. Так, відповідач вже звертався до господарського суду за аналогічним позовом, який був розглянутий місцевим господарським судом (справа №38/35-09) і було відмовлено в позові. Факт неможливості внесення змін до п.8 договору встановлений саме рішенням суду по тій справі і не підлягає доведенню в силу ст.35 ГПК України. Крім того, позивач не звертався до відповідача з пропозицією про зміну умов договору, хоча орендна плата встановлюється за погодженням сторін по договору. Суд також помилково встановив розмір орендної плати, хоча трикратний земельний податок від нормативної грошової оцінки землі складає іншу суму -103458,35 грн. Судом також не був застосований Закон України „Про оцінку земель”. Так технічна документація на земельну ділянку до договору оренди землі не складалася, а тому визначення судом іншої нормативної оцінки землі є прийняттям рішення по припущенням.
Орджонікідзевська міська рада Дніпропетровської області (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) -позивач -також не погодилася із судовим рішенням і подала апеляційну скаргу, у якій просила скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2011 року по справі №5005/3419/2011 і прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги. У скарзі позивач посилається, що судом неправильно застосовані норми матеріального права і має місце невідповідність висновків суду обставинам справи. Суд не врахував, що рішенням Орджонікідзевської міської ради №11 від 26.12.2006 року були встановлені ставки орендної плати в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі. На виконання цього рішення сторонами був узгоджений розрахунок розміру орендної плати з 01.01.2007 року в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі, який є невід'ємною частиною договору. Рішенням Орджонікідзевської міської ради №15 від 28.02.2007 року встановлені ставки орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі і сторонами був узгоджений розрахунок розміру орендної плати з 01.01.2007 року в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, який є невід'ємною частиною договору. За рішенням ради №29 від 28.09.2007 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку використовує відповідач, складає 12774861,60 грн. У зв'язку з прийняттям цього рішення рішенням міської ради №19 від 29.11.2007 року були встановлені тимчасові ставки орендної плати за користування земельними ділянками в розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки землі і 10.12.2007 року сторонами були внесені зміни і доповнення до договору оренди, згідно яких невід'ємною частиною договору є довідка про нормативну грошову оцінку землі, встановлена за рішенням ради №29 від 28.09.2007 року та розрахунок орендної плати. За рішенням сесії Орджонікідзевської міської ради №39 від 29.11.2007 року площа земельної ділянки відповідача зменшилася до 84644 м2. у зв'язку з вилученням частини земельної ділянки. Рішенням №1 сесії Орджонікідзевської міської ради від 28.03.2008 року встановлені ставки орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі і на виконання цього рішення та п.8 договору сторонами узгоджено розрахунок розміру орендної плати з 01.04.2008 року в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, який є невід'ємною частиною договору. Внаслідок цього у відповідача за період з 01.04.2009 року по 01.02.2011 року виникла заборгованість по сплаті орендної плати в розмір 425379,27 грн. у зв'язку з односторонньою відмовою від виконання умов договору та вимог законодавства.
Ухвалю Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.09.2011 року розгляд справи було відкладено на 04.10.2011 року для надання додаткових пояснень і доказів по справі.
Прокурор м. Орджонікідзе Дніпропетровської області у судові засідання двічі не явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання (повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень №02711120, 03014997). Беручи до уваги, що неявка прокурора не перешкоджає розгляду справи, матеріали справи є достатніми для її перегляду, справа переглядалася без участі прокурора за наявними у справі матеріалами.
Розпорядженням секретаря судової палати №1233 від 14.09.2011 року у зв'язку з виходом з відпустки судді постійної колегії Лотоцької Л.О. та на підставі наказів голови суду №№ 5 і 7 від 17.01.2011 року справа була передана на розгляд колегії суддів у складі: головуючого судді Євстигнеєва О.С., суддів Лотоцької Л.О. і Бахмат Р.М.
У судовому засіданні була оголошена перерва до 10.25 13 жовтня 2011 року.
Вислухавши представників сторін, переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що між Орджонікідзевською міською радою (орендодавець) і товариством з обмеженою відповідальністю „Стройпрогрес” (орендар) 19.12.2006 року був укладений договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення -землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, площею 85258,0 м2 (8,5258 га) -кадастровий номер 1212100000:01:114:0014, що знаходиться за адресою: вул. Партизанська у м. Орджонікідзе Дніпропетровської області. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення УІІІ сесії п'ятого скликання Орджонікідзевської міської ради від 31.07.2006 р. №9 (пункти 1, 2 договору). Вартість нормативної грошової оцінки земельної ділянки на момент укладення договору становила 3448611,68 грн. (п.4 договору). Договір зареєстрований 19.12.2006р. за №040611200012.
Відповідно до п.7 договір укладений на п'ять років.
Пунктом 8 договору сторони встановили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі, передбаченому згідно „Методики розрахунку ставок оплати за користування земельними ділянками на умовах оренди” та згідно додатку, який є невід'ємною частиною цього договору.
Сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати щорічно переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни індексу інфляції (щорічно); тощо (п.13).
За п.31 договору зміна його умов здійснюється у письмовій формі та за взаємною згодою сторін.
19.12.2006 року між сторонами був підписаний акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв у користування земельну ділянку згідно умов укладеного договору.
Сторонами також був підписаний додаток до договору (про що зазначено безпосередньо у підписаному документі): дані земельного кадастру та інформація для розрахунку земельного податку та нарахування орендної плати за користування земельною ділянкою.
Як правильно зазначив позивач і що підтверджується матеріалами справи рішенням Орджонікідзевської міської ради №11 від 26.12.2006 року були встановлені ставки орендної плати в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі. На виконання цього рішення сторонами був підписаний розрахунок розміру орендної плати з 01.01.2007 року за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 31.08.2001 року, у якому зазначено, що прийнятий для розрахунку розміру орендної плати відсоток нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає 5%, розмір земельного податку -34486,12 грн., розмір орендної плати -172430,58 грн. У підписаному документі взагалі не зазначено, до якого договору він підписаний і яких земельних ділянок стосується. В іншому розрахунку зазначено, що це земельна ділянка по вул. Заводська, 4, площа земельної ділянки -7000 м2, орендар -ТОВ „Стройпрогрес”, тоді як договір, за яким прокурор просив стягнути орендну плату, укладений на земельну ділянку, розташовану по вул. Партизанській, тобто зовсім іншу земельну ділянку.
Рішенням Орджонікідзевської міської ради №15 від 28.02.2007 року встановлені ставки орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі (для ТОВ „Стройпрогрес” -п.2 рішення ради) і сторонами був підписаний розрахунок розміру орендної плати з 01.01.2007 року в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі. Підписаний документ також не містить посилання на договір оренди землі, частиною якого він є.
За рішенням ХХІІ сесії У скликання №29 від 28.09.2007 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку використовує відповідач, складає 12774861,60 грн. У зв'язку з прийняттям цього рішення рішенням міської ради №19 від 29.11.2007 року були встановлені тимчасові ставки орендної плати за користування земельними ділянками в розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки землі і 10.12.2007 року сторонами були підписані зміни та доповнення до договору оренди землі №040611200012 від 19.12.2006 року, згідно яких невід'ємною частиною договору є довідка про нормативну грошову оцінку землі і розрахунок розміру орендної плати. Крім того, сторони змінили п.8 договору оренди. Зазначені зміни та доповнення підписані сторонами та скріплені печатками, але державна реєстрація зазначених змін не проводилася.
Сторонами також був підписаний розрахунок, як додаток до договору розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 03.10.2007 року.
Відмовляючи в задоволенні позову про стягнення заборгованості місцевий господарський суд, зокрема, зазначив, що „позовні вимоги у частині стягнення 425379 грн. 27 коп. як заборгованості по сплаті за оренду земельної ділянки є необґрунтованими оскільки у спірному періоді відповідач повністю розрахувався з позивачем згідно умов укладеного Договору. Стягнення орендної плати у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України на теперішній час є необґрунтованим оскільки до теперішнього часу п. 8 Договору сторонами не змінено, тобто у встановленому законом порядку не внесено відповідних змін до Договору”.
З такими доводами місцевого господарського суду можна погодитися, виходячи із наступного:
Як встановлено судами при розгляді справ №8/2-10 та №5005/2011/2011 зміни та доповнення до договору оренди землі №040611200012 є неукладеними, тому підстави стягувати оренду плату саме за цими змінами відсутні.
Жодна зміна умов договору не була зареєстрована у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, а в силу ст. 20 цього закону укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Законом також встановлено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст.18 Закону України „Про оренду землі”). Згідно ст.654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Отже, якщо первинний правочин в силу закону підлягав державній реєстрації, то зміни і доповнення до нього в силу наведених правових норм також підлягають державній реєстрації. Така державна реєстрація проведена не була. За таких обставин місцевий господарський правомірно зазначив, що у відповідача відсутня будь-яка заборгованість з орендної плати за спірним договором та відмовив в позові в цій частині заявлених вимог.
В той же час місцевий господарський суд помилково задовольнив позовні вимоги щодо внесення змін до п.8 договору шляхом викладення його в наступній редакції: п.8 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 477177, 6 грн./рік без ПДВ, що становить 39764 грн. 80 коп. в місяць без ПДВ і вноситься на рахунок місцевого бюджету.
Цей висновок апеляційного господарського суду грунтується на наступному: законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування -з 04.06.2008 року.
В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI), Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки ( ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Отже, Податковий кодекс України не встановлює розмір орендної плати, а лише зазначає, що він не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку. Розмір такої плати повинен встановлюватися відповідним рішенням міської ради. Зазначене рішення станом на день прийняття судового рішення Орджонікідзевською міською радою прийнято не було (доказів його прийняття не надано).
За таких обставин у місцевого господарського суду були відсутні підстави самостійно встановлювати орендну плату, оскільки це є виключною компетенцією відповідної ради в силу ст.ст.13, 19, 144 Конституції України та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”.
Виходячи із зазначеного, апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, а доводи апеляційної скарги відповідача є обґрунтованими. Судове рішення підлягає зміні -у позовних вимогах повинно бути відмовлено у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю „Стройпрогрес” (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) задовольнити.
Апеляційну скаргу Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (м. Орджонікідзе Дніпропетровської області) залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 07 липня 2011 року у справі №5005/3419/2011 змінити, виклавши резолютивну частину рішення в наступній редакції:„У позовних вимогах відмовити”.
Стягнути з Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області (53300 Дніпропетровська область, м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 48, код ЄДРПОУ 04052212) на користь товариства з обмеженою відповідальністю товариства з обмеженою відповідальністю "Стройпрогрес" (53300, Дніпропетровська область, м. Орджонікідзе, вул.. Партизанська, 1/4, ідентифікаційний код 31277192) 42 грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита за перегляд судового рішення в апеляційному порядку.
Зобов'язати господарський суд Дніпропетровської області видати наказ відповідно до вимог ст.ст.116, 117 ГПК України.
Головуючий суддя: О.С.Євстигнеєв
Судді: Л.О.Лотоцька
Р.М.Бахмат