Категорія №10.1
Іменем України
16 серпня 2011 року Справа № 2а-6346/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Ігнатович О.А.
та
представників сторін:
від прокурора - прокурор відділу представництва інтересів громадян
та держави в судах прокуратури області
Сайтарли І.М. (посвідчення від 15.04.2010 № 972)
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
Прокурора м. Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі
Лисичанського міського центру зайнятості
до відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля»
про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 205710,09 грн.,
22 липня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м. Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Лисичанського міського центру зайнятості до відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Привільнянська» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 208010,09 грн.
Ухвалою суду від 16 серпня 2011 року у справі № 2а-6346/11/1270 прийнято та приєднано до справи заяву Лисичанського міського центру зайнятості про зменшення розміру позовних вимог від 02 серпня 2011 року за № 8/08-1518 (арк. справи 31).
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що відокремлений підрозділ «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» зареєстрований у Лисичанському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, у зв'язку з чим прийняв на себе зобов'язання по своєчасній та в повному обсязі сплаті страхових внесків до Фонду, але свої зобов'язання належним чином не виконує.
Станом на 01 липня 2011 року за відокремленим підрозділом «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» значиться заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмка) у сумі 198723,29 грн. та пеня у сумі 6986,80 грн.
Враховуючи вищевикладене, прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь Лисичанського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття недоїмку по страхових внесках у розмірі 205710,09 грн.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позов.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином (арк. справи 18), заявою від 02 серпня 2011 року № 8/08-1519 Лисичанський міський центр зайнятості просить суд розглянути справу за відсутністю його представника (арк. справи 20).
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином (арк. справи 25). Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що відокремлений підрозділ «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і зареєстрований в Лисичанському міському центрі зайнятості, про що свідчать відомості про реєстрацію від 14 жовтня 1997 року № 85 (арк. справи 11).
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Розрахунковою відомістю про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік підтверджується, що станом на 18 січня 2011 року за відокремленим підрозділом «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» рахується заборгованість по страхових внесках у розмірі 515170,09 грн. та пеня у розмірі 10679,69 грн., про що також свідчить акт звірки взаємних розрахунків станом на 01 січня 2011 року б/н (арк. справи 28-29, 30).
Згідно акта звірки взаємних розрахунків, проведеної між Лисичанським міським центром зайнятості та відокремленим підрозділом «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», станом на 01 червня 2011 року звіркою встановлена заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 514348,06 грн., з яких недоїмка - 503668,37 грн., пеня - 10679,69 грн. (арк. справи 12).
Акт звірки підписаний посадовими особами відокремленого підрозділу «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» без заперечень та зауважень.
З вказаної суми заборгованості (недоїмка - 503668,37 грн., пеня - 10679,69 грн.) постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2010 року № 2а-28088/09/1270 з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на користь Лисичанського міського центру зайнятості стягнуто заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 304037,97 грн., у тому числі недоїмка - 300345,08 грн., пеня - 3692,89 грн. (арк. справи 13).
Згідно копії платіжного доручення від 22 червня 2011 року № 717 відокремленим підрозділом «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» погашено суму недоїмки до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 2300,00 грн. (арк. справи 14).
Згідно реєстру документів від 28 липня 2011 року по рахунку 37177971900051 відокремленим підрозділом «Шахта «Привільнянська» відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» погашено суму недоїмки до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 2300,00 грн. (арк. справи 22).
Таким чином, станом на дату розгляду та вирішення справи заборгованість відповідача перед позивачем складає 205710,09 грн., з яких 198723,29 грн. - недоїмка, 6986,80 грн. - пеня.
Згідно зі статтею 19 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Лисичанський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та виконує покладені на нього функції, серед яких є здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судових органах та інших органах.
Згідно зі статтею 34 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобов'язаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.
Відповідно до статті 35 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пунктів 5.1, 5.2, 5.6, 5.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/5221, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України, встановлений частиною 2 статті 1 Закону України від 11 січня 2001 року № 2213-ІІІ «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
Абзацом 2 частини 1 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/5221, затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка визначає порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Абзацом 2 частини 2 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Сума недоїмки зі сплати страхових внесків, що заявлена до стягнення, обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що прокурор та позивач відповідно до пунктів 30 та 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнені, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 16 серпня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 22 серпня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», статтями 35, 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-111 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Розділом 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/5221, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Прокурора м. Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Лисичанського міського центру зайнятості до відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 205710,09 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (ідентифікаційний код 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 1) на користь Лисичанського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код 13391634, місцезнаходження: 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, проспект Леніна, буд. 177) заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмку) у сумі 198723,29 грн. (сто дев'яносто вісім тисяч сімсот двадцять три гривні двадцять дев'ять копійок) та пеню у сумі 6986,80 грн. (шість тисяч дев'ятсот вісімдесят шість гривень вісімдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 22 серпня 2011 року.
СуддяТ.І. Чернявська