Постанова від 22.08.2011 по справі 2а-6900/11/1270

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2011 року Справа № 2а-6900/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Смішливої Т.В.

при секретарі: Любімовій Г.Ю.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1 (дов. № 8707/100 від 29.12.2010)

ОСОБА_2 (дов. № 3887/100 від 23.06.2011)

представника відповідача: не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Ровеньки Луганської області до Комунального підприємства «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» Ровеньківської міської ради про стягнення податкового боргу у сумі 29057,88 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

10 серпня 2011 року позивач звернувся з позовом до Комунального підприємства «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» Ровеньківської міської ради в якому просив стягнути податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 27873,55 грн., з яких 27718,67 грн. - недоїмка, 154,88 грн. - пеня, та зі збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 1184,33 грн., а всього у розмірі 29057,88 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив. Відповідач - Комунального підприємства «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» є комунальною власністю Ровеньківської міської ради Луганської області, зареєстроване 20 липня 1991 року № 13891050009000061, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, є платником податку на додану вартість, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Ровеньки Луганської області від 27.06.1997.

На даний час, згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 068355 державну реєстрацію Відповідача не скасовано.

На час подання позовної заяви відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 27873,55 грн., з яких 27718,67 грн. - недоїмка, 154,88 грн. - пеня, та зі збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 1184,33 грн., а всього у розмірі 29057,88 грн. Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань зі вказаного податку, що підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість, розрахунком зі збору за забруднення навколишнього середовища, пеня підтверджена обліковою карткою платника податків. ДПІ у м. Ровеньки Луганської області з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи, передбачені Законом № 2181, а саме - згідно п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 на адресу відповідача направлено першу податкову вимогу від 30.12.2009 № 1/217; у зв'язку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків направлено другу податкову вимогу від 29.01.2010 № 2/9.

Також, відповідно до статті 8 Закону № 2181 активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 08.06.2007 № 31719779 та від 22.01.2010 № 25990912, термін дії 22.01.2015.

Актом опису майна №16 від 01.04.2011 підтверджено проведення опису майна відповідача, а саме гаражі (інв.1013) загальною площею 419,8 м2, знос - 51,4% у кількості 14 одиниць.

На підставі викладено позивач просить стягнути з Комунального підприємства «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» Ровеньківської міської ради суму податкового боргу у розмірі 29057,88 грн.

Представники позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що Комунальне підприємство «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» є комунальною власністю Ровеньківської міської ради Луганської області, зареєстроване 20 липня 1991 року за № 13891050009000061, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (а.с.12-14), є платником податку на додану вартість, що підтверджено свідоцтвом № 16523161 від 21.09.2006 (а.с.16), перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Ровеньки Луганської області від 27.06.1997. (а.с.15).

На даний час, згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 068355 державну реєстрацію Відповідача не скасовано. (а.с.13).

Рішенням Ровеньківської міської ради від 31.08.2010 № 58/2738 затверджена процедура припинення юридичної особи - Комунального підприємства «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» Ровеньківської міської ради, та створено ліквідаційну комісію (а.с.22).

На час подання позовної заяви відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 27873,55 грн., з яких 27718,67 грн. - недоїмка, 154,88 грн. - пеня, та зі збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 1184,33 грн., а всього у розмірі 29057,88 грн. Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань зі вказаного податку.

Сума податкового боргу з податку на додану вартість підтверджується податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2010 року № 9003398613 від 18.08.2010 на суму 15622,00 грн. (залишок 12595,67грн.) з терміном сплати до 30.08.2010 (а.с.23-24); податковою декларацією з податку на додану вартість за серпень 2010 року № 9003888576 від 18.09.2010 на суму 9014,00 грн. з терміном сплати до 30.09.2010(а.с.25-26); податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2010 року № 9004573697 від 20.10.2010 на суму 2934,00 грн. з терміном сплати до 01.11.2010(а.с.27-30); податковою декларацією з податку на додану вартість за грудень 2010 року № 9005207683 від 19.01.2010 на суму 395,00 грн. з терміном сплати до 30.11.2010(а.с.31-33); податковою декларацією з податку на додану вартість за листопад 2010 року № 9005679789 від 17.12.2010 на суму 2780,00 грн. з терміном сплати до 30.12.2009(а.с.34-35);

Тобто, загальна сума недоїмки складає 27718,67 грн.

Також, згідно п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ від. та відповідно до Інструкції "Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби", затвердженої Наказом ДПА України №290 від 11.06.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за №522/7843, Наказу Державної податкової адміністрації України №953 від 17.12.2010 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.12.2010 за № 1350/18645 «Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» за несвоєчасне погашення узгоджених податкових зобов'язань боржнику нараховується пеня, яка станом на 01.08.2011 складає 154,88 грн. та підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків (а.с.40-43).

Тобто сума заборгованості з податку на додану вартість складає 27873,55 грн.

Сума податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього середовища підтверджується розрахунком № 9006973641 від 09.02.2011 на суму 1941,00 грн. (залишок 1184,33 грн.) (а.с.36).

З вищевикладеного вбачається, що розмір податкової заборгованості, що підлягає стягненню становить 29057,88 грн.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.

Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини, щодо нарахування та визначення податкового зобов'язання із застосування штрафних санкцій та направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. (далі - ПКУ) зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, а саме: на адресу Комунального підприємства «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» Ровеньківської міської ради направлено першу податкову вимогу від 30.12.2009 № 1/217; у зв'язку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків направлено другу податкову вимогу від 29.01.2010 № 2/9, які отримано уповноваженою особою відповідача 30.12.2009 та 29.01.2010 відповідно та у встановленому законом порядку не оскаржувалися (а.с.17). З вищевикладеного впливає, що сума податкового боргу є узгодженою.

Також відповідно до статті 8 Закону № 2181 активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 08.06.2007 № 31719779 та від 22.01.2010 № 25990912, термін дії 22.01.2015 (а.с.18-19).

Актом опису майна №16 від 01.04.2011 підтверджено проведення опису майна відповідача, а саме гаражі (інв.1013) загальною площею 419,8 м2, знос - 51,4% у кількості 14 одиниць (а.с.20).

Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Законом України «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.п. 20.1.18 Податкового кодексу Ураїни, органи Державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі - Закон № 2181) визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі -Закон 2181) (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу.

Абзацом 1 пункту 5.1. ст. 5 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно до підпункту 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу.

Згідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181(який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Факт наявності у відповідача несплаченого податкового боргу підтверджено матеріалами справи.

Пунктом 38.1 Податкового кодексу України встановлено, що виконаннм податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Ровеньки Луганської області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з розрахункових рахунків Комунального підприємства «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» Ровеньківської міської ради Луганської області (ід. код 20161053) відкритих у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Спеціалізоване комунальне підприємство «Ровеньківська ритуальна служба» Ровеньківської міської ради Луганської області до Державного бюджету України р/р31119029700059, код платежу 14010100, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, отримувач ВДК у м. Ровеньки Луганської області, код 24046930 податковий борг з податку на додану вартість у сумі 27873,55 грн. (двадцять сім тисяч вісімсот сімдесят три грн. 55 коп.) та заборгованість зі збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 1184,33 грн. (одна тисяча сто вісімдесят чотири грн. 33 коп.) на р/р 33118329700059, код платежу 19050200, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, отримувач ВДК у м. Ровеньки, код 24046930.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

СуддяТ.В. Смішлива