Постанова від 19.08.2011 по справі 2а-6345/11/1270

Категорія №11.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 серпня 2011 року Справа № 2а-6345/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі: Любімовій Г.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Луганська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Артемівського районного суду м. Луганська про скасування наказу голови суду, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Артемівського районного суду м. Луганська, в якому зазначив, що 22.06.2011 о 15 годині 45 хвилин він звернувся до канцелярії Артемівського районного суду м. Луганська з проханням прийняти та зареєструвати апеляційну скаргу, однак, працівник канцелярії відмовив у прийняття апеляційної скарги, посилаючись на те, що наказом голови суду встановлено час прийому апеляційних скарг, який вже скінчився. Позивач вважає такі дії протиправними посилаючись на те, що п. 8 ст. 149 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено, що в апараті суду загальної юрисдикції утворюється канцелярія, яка щоденно протягом робочого часу суду забезпечує прийняття та реєстрацію документів, що подаються до відповідного суду. Таким чином, позивач вважав дії щодо обмеження в прийому апеляційних скарг грубим порушенням його права на доступ до правосуддя, а також такими, що вчинені з перевищенням повноважень, встановлених ст.. 24 Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ голови Артемівського районного суду м. Луганська, яким встановлено обмеження у часі прийому документів канцелярією суду, зобов'язати Артемівського районного суду м. Луганська забезпечити прийняття та реєстрацію у громадян та представників юридичних осіб документів, що подаються до канцелярії суду, на протязі усього робочого часу суду.

У судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, а також додаткові письмові пояснення, у яких зазначив, що п. 8 ст. 149 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено функції канцелярії суду, як підрозділу суду, на який покладено повноваження щодо прийняття документів та відсутні обмеження відносно певних видів документів у конкретний проміжок часу. Вважав, що збори суддів уповноважені вирішувати питання щодо окремих працівників суду та приймати відносно них акти індивідуальної дії. Будь-яких повноважень щодо встановлення режиму роботи канцелярії суду вказана норма не містить.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, а також надав письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що рішеннями зборів суддів Артемівського районного суду м. Луганська встановлено режим роботи канцелярії суду, зокрема визначено часи прийому конкретних процесуальних документів, час реєстрації та обробки цих документів, прийом громадян здійснюється на протязі робочого часу канцелярії суду. На виконання рішення зборів суддів головою суду видано накази, якими встановлено режим роботи канцелярії суду щодо прийняття процесуальних документів. Вказаний режим роботи неодноразово змінювався на прохання громадян. Звернення ОСОБА_1 з питань вдосконалення режиму роботи канцелярії суду не надходили. У зв'язку з тим, що оскаржуваний наказ винесено головою Артемівського районного суду м. Луганська на виконання рішення зборів суддів, які мають право приймати рішення щодо внутрішньої діяльності суду, вважав позовні вимоги необґрунтованими та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до постанови Президії Верховної Ради України «Про мережу районних (міських) народних судів України та число народних суддів» від 19 листопада 1992 року № 2799-XII в м. Луганську діє Артемівський районний суд м. Луганська, який є самостійною юридичною особою.

З матеріалів справи вбачається, що питання роботи канцелярії суду щодо прийому та реєстрації документів, що подаються до суду неодноразово обговорювались на зборах суддів Артемівського районного суду м. Луганська. Так, зазначені питання обговорювались на зборах суддів Артемівського районного суду м. Луганська 30 грудня 2010 року, 17 лютого 2011 року та 12 травня 2011 року (а.с. 15-16, 20-21, 25)

За результатами обговорення питання роботи канцелярії суду щодо прийому та реєстрації документів, що подаються до суду зборами суддів Артемівського районного суду м. Луганська прийнято рішення встановити наступний порядок прийому громадян та представників юридичних осіб протягом робочого часу: прийом нових позовних заяв здійснювати з 9-00 до 12-00, прийом апеляційних скарг здійснювати з 8-30 до 9-00 та з 13-00 до 13-30, прийом заяв від громадян зі статусом «Дитина війни» та видача копій рішень, ухвал, постанов, видачу виконавчих листів та інш. здійснювати з 13-30 до 15-00, прийом заяв від громадян (крім громадян зі статусом «Дитина війни») про видачу копій рішень, ухвал, постанов, вироків, видачу виконавчих листів та інш. здійснювати з 15-00 до 16-00, прийом кореспонденції підприємств та юридичних осіб, відділу зв'язку здійснюється з 16-00 до 17-00, з 17-00 до 17-30 здійснюється обробка кореспонденції та заповнення реєстрів розподілу справ. Крім того, зборами суддів Артемівського районного суду м. Луганська зобов'язано голову Артемівського районного суду м. Луганська видати наказ згідно з рішенням зборів суддів, яким встановити відповідальних осіб за прийом документів від громадян та юридичних осіб, довести цей наказ до відома працівників суду та розмістити на дошці оголошень Артемівського районного суду м. Луганська.

На виконання вищевказаних рішень зборів суддів Артемівського районного суду м. Луганська головою Артемівського районного суду м. Луганська видавались накази № 4-А-Г-П від 17 січня 2011 року (а.с. 17-19), № 8-А-Г-П від 11 березня 2011 року (а.с. 22-24) та № 12-А-Г-П від 17 травня 2011 року «про призначення відповідальних осіб, розподілу матеріалів та справ, що надійшли до суду» (а.с. 26-28)

Вказаними наказами голови Артемівського районного суду м. Луганська встановлено графік прийому громадян протягом робочого часу, а прийом заяв та інших процесуальних документів від громадян та юридичних осіб відповідно до графіку, затвердженого зборами суддів Артемівського районного суду м. Луганська.

Таким чином, судом встановлено, що накази голови Артемівського районного суду м. Луганська, якими встановлено графік прийому від громадян та юридичних осіб процесуальних документів, видано на виконання рішення зборів суддів.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Повноваження зборів суддів загального суду встановлені статтею 115 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», відповідно до якої збори суддів - це зібрання суддів відповідного суду, на якому вони обговорюють питання внутрішньої діяльності цього суду та приймають колективні рішення з обговорюваних питань. Збори суддів місцевих та апеляційних судів обговорюють питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів або працівників апарату суду та приймають з цих питань рішення, які є обов'язковими для суддів та працівників даного суду.

Статтею 117 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» передбачено, що виконання рішень зборів суддів за дорученням зборів покладається на голову відповідного суду або його заступника.

Аналогічні положення закріплено у статті 24 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено повноваження голови місцевого суду, та відповідно до якої голова місцевого суду забезпечує виконання рішень зборів суддів місцевого суду.

Таким чином, накази голови Артемівського районного суду м. Луганська з питань прийому та реєстрації документів, що подаються до суду, видано в межах повноважень, встановлених законом та на виконання рішення колегіального органу - зборів суддів Артемівського районного суду м. Луганська.

Відповідно до п. 8 ст. 149 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в апараті суду загальної юрисдикції утворюється канцелярія, яка щоденно протягом робочого часу суду забезпечує прийняття та реєстрацію документів, що подаються до відповідного суду.

Зі змісту вказаної загальної норми Закону вбачається, що прийняття та реєстрація документів повинна забезпечуватись протягом робочого часу. При цьому, Законом не надано поняття «реєстрація» та «прийом» документів. Порядок прийняття та реєстрації встановлюється у підзаконних нормативних актах, зокрема в Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 27.06.2006 № 68, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 липня 2006 року за № 860/12734. (далі - Інструкція)

Так, відповідно до п. 1.9 Інструкції приймання громадян у суді здійснюється згідно з законодавством України про звернення громадян та відповідними Правилами внутрішнього розпорядку суду, які затверджуються наказом голови суду. Ознайомлення з матеріалами судових справ здійснюється протягом усього робочого дня апарату суду. Графік приймання громадян (крім осіб, зазначених у пункті 23.2 Інструкції) і Правила внутрішнього розпорядку суду вивішуються в суді на спеціально пристосованому стенді (дошці оголошень суду).

Крім того, з наказів голови Артемівського районного суду м. Луганська вбачається, що прийом громадян забезпечується протягом робочого часу, прийом заяв та процесуальних документів від громадян та юридичних осіб також здійснюється протягом робочого часу, однак, графіком встановлено години прийому різних за своїм процесуальним значенням документів.

Зі змісту протоколів зборів суддів Артемівського районного суду м. Луганська, досліджених під час розгляду справи, вбачається, що питання вдосконалення роботи канцелярії суду неодноразово обговорювалось зборами суддів саме у зв'язку з надходженням звернень громадян, зокрема, щодо упорядкування прийому документів від громадян та юридичних осіб у зв'язку з великою кількістю надходження до суду громадян з позовними заявами зі статусом «Дитина війни». Тобто, встановлення графіку прийому документів від громадян та юридичних осіб спрямовано на упорядкування роботи канцелярії суду з метою забезпечення безперешкодного доступу до правосуддя.

Що стосується посилання позивача на те, що 22.06.2011 працівники канцелярії відмовили у прийнятті апеляційної скарги від позивача, то суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 9 ст. 103 Кодексу адміністративного судочинства України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

Тобто, на законодавчому рівні встановлено порядок подання процесуальних документів або безпосередньо до суду, або надіслання засобами зв'язку.

Аналогічні положення закріплено й іншими процесуальними кодексами України.

Крім того, з листа голови Артемівського районного суду м. Луганська від 12.07.2011 вбачається, що апеляційна скарга позивача зареєстрована канцелярією суду, справа направлена до суду апеляційної інстанції.

Таким чином, встановлення графіку прийому певного виду процесуальних документів у конкретно визначені години прийому не є обмеженням доступу до правосуддя, а спрямоване лише на удосконалення ефективного, раціонального, доступного та упорядкованого прийому громадян та представників юридичних осіб у суді.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність видання наказів «про призначення відповідальних осіб, розподілу матеріалів та справ, що надійшли до суду», якими встановлено графік прийому та реєстрації документів, що подаються до суду, а тому позовні вимоги позивача суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 19 серпня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 71, 94, 159-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Артемівського районного суду м. Луганська про скасування наказу голови суду, зобов'язання вчинити певні дії відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 22 серпня 2011 року.

Суддя Т.В. Смішлива