Постанова від 17.08.2011 по справі 2а-6236/11/1270

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 серпня 2011 року Справа № 2а-6236/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Смішливої Т.В.

при секретарі: Любімовій Г.Ю.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1, за дов. № 11441/10/10-013 від 24.06.2011

ОСОБА_2, дов. № 13217/10/10-013 від 29.07.2011

представника відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства “Луганськвугілля” про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов зазначений адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, у якому позивач просив суд стягнути з Державного підприємства “Луганськвугілля” податковий борг з податку на прибуток у сумі 419634,72 грн., з податку на додану вартість у сумі 3260343,09 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1933223,98 грн., податок на прибуток за рахунок знижувального коефіцієнту у суму 7131,32 грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 5724043,53 грн., а всього податкову заборгованість у розмірі 11344376,64 грн.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2011 року позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську в частині стягнення з Державного підприємства “Луганськвугілля” податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 592382,34 грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 951780,00 грн. залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.(а.с. 122, 123)

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач - Державне підприємство “Луганськвугілля” зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09 квітня 2003 року №25370169Ю0043256, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, є платником податку на додану вартість, перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську з 06.06.2003.

На час подання позовної заяви відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом, яка утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань зі вищевказаних вказаних податків, що підтверджується податковими деклараціями з податку на прибуток, податковими деклараціями з податку на додану вартість, податковими розрахунками зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, розрахунками збору за геологорозвідувальні роботи, податковими повідомленнями рішеннями: від 03.12.2008 № 0001098012/0, від 27.01.2010 №0001018012/0, від 24.02.2010 № 0001138012/9, договором про реструктуризацію податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) від 30.03.2006 № 9/24, договором про реструктуризацію податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) від 30.03.2006 № 10/24, договором про реструктуризацію податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) від 30.03.2006 № 11/24, договором про реструктуризацію податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) від 30.03.2006 № 12/24, договором про реструктуризацію податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) від 30.03.2006 № 13/24, актами звірення розрахунків від 01.07.2011 з вищевказаних податків СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи, передбачені Законом № 2181, а саме - згідно п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 на адресу відповідача направлено першу податкову вимогу від 30.07.2007 № 1/16; у зв'язку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків направлено другу податкову вимогу від 05.09.2003 № 2/22. Також відповідно до статті 8 Закону № 2181 активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 05.04.2011 № 30936146.

На підставі викладено позивач заявою від 17.08.2011 просив стягнути з державного підприємства «Луганськвугілля» на користь Державного бюджету податкову заборгованість з податку на прибуток у сумі 419634,72 грн., з податку на додану вартість у сумі 3260343,09 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1340841,64 грн., з податку на прибуток, одержаний за рахунок знижувального коефіцієнту до норм амортизації у сумі 7131,32 грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 4772263,00 грн., а всього податкову заборгованість у розмірі 9800213,77 грн. (а.с.127).

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову не надав. (а.с. 111, 125)

Суд, вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство “Луганськвугілля” зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09 квітня 2003 року №25370169Ю0043256 (а.с. 18, 19), про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, є платником податку на додану вартість, що підтверджено свідоцтвом № 16033049 від 24.06.2003 (а.с. 17), перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську з 06.06.2003 № 13 (а.с. 20).

Судом встановлено, що заборгованість ДП “Луганськвугілля” перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 419634,72 грн., що підтверджено уточнюючим розрахунком від 09.11.2010 № 5747 на суму 15 533,35 грн. (а.с.53), декларацією від 08.02.2011 № 90006847527 на суму 76063,00 грн. (а.с.54), уточнюючим розрахунком від 18.02.2011 № 9000440103 на суму 139059,00 грн. (а.с.55), декларацією від 15.03.2011 № 9002868167 на суму 66146,00 грн. (а.с.56), уточнюючим розрахунком від 06.05.2011 № 9002868167 24227,00 грн. (а.с.57).

Крім того, 30.03.2006 між СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську та ДП «Луганськвугілля» укладено договір № 10/24 про реструктуризацію податкового боргу з податку на прибуток у сумі 1112414,00 грн., що обліковується за даними карток особових рахунків з 01.01.2005. Згідно умов договору СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську реструктуризує суму податкового боргу шляхом надання ДП «Луганськвугілля» розстрочки сплати податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток у сумі 1112414,00 грн. терміном на 10 років з дня укладання договору з відстрочкою погашення на перші два роки дії цього договору, тобто з 30.03.2008, та сплатою боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками. (а.с.36-40).

Згідно Додатку № 1 до договору від 30.03.2006 № 10/24 ДП «Луганськвугілля» зобов'язано щомісячно, починаючи з 30.03.2008, сплачувати суму у розмірі 11587, 64 грн.

ДП «Луганськвугілля» порушує умови договору від 30.03.2006 № 10/24 не сплачуючи розстрочені суми податкового боргу своєчасно. Заборгованість за вищевказаним договором становить 98606,37 грн., що підтверджуються актом від 01.07.2011 (а.с.13).

Заборгованість з податку на додану вартість підтверджується декларацією від 19.04.2011 № 9002149758 на суму 920 143, 00 грн. (а.с.58,59).

Також, 30.03.2006 між СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську та ДП «Луганськвугілля» укладено договір № 13/24 про реструктуризацію податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 26462737,00 грн., що обліковується за даними карток особових рахунків з 01.01.2005. Згідно умов договору відповідачу ДП «Луганськвугілля» надано розстрочку сплати податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) з податку на додану вартість у сумі 26462737,00 грн. терміном на 10 років з дня укладання договору з відстрочкою погашення на перші два роки дії цього договору, тобто з 30.03.2008, та сплатою податкового боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками щомісячно, починаючи з 30.03.2008, у розмірі 275653,51 грн. (а.с.49-52)

ДП «Луганськвугілля» порушує умови договору від 30.03.2006 №13/24 не сплачуючи розстрочені суми податкового боргу, у зв'язку з чим заборгованість за вказаним договором склала 2340200,09 грн., що підтверджуються актом від 01.07.2011 (а.с.16).

Заборгованості з податку на додану вартість складає 3260343,09 грн.

Сума податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 1340841,64 грн. підтверджується розрахунком від 23.07.2008 № 7407 на суму 282333, 89 грн. (а.с.66-68), розрахунком від 28.01.2009 № 14723 на суму 319176,96 грн. (а.с.69-71), податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» № 0001098012/0 від 03.12.2008 на суму 51201,50 грн. (а.с.80).

СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську з ДП «Луганськвугілля» 30.03.2006 укладено договір № 12/24 про реструктуризацію податкового боргу по збору за забруднення навколишнього середовища на суму 5399160,00 грн., що обліковується за даними карток особових рахунків з 01.01.2005, відповідно до якого ДП «Луганськвугілля» надано розстрочку сплати податкового боргу по збору за забруднення навколишнього середовища терміном на 10 років з дня укладання договору з відстрочкою погашення на перші два роки дії цього договору, тобто з 30.03.2008, та сплатою податкового боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками по 56241,25 грн. (а.с.46-48)

ДП «Луганськвугілля» порушує умови договору від 30.03.2006 № 12/24 не сплачуючи розстрочені суми податкового боргу, у зв'язку з чим заборгованість за вказаним договором становить 688129,29 грн., що підтверджуються актом від 01.07.2011. (а.с.14).

Сума податкового боргу з податку на прибуток, одержаного за рахунок знижувального коефіцієнту 0,8 до норм амортизації, підтверджується договором № 9/24 від 30.03.2006, укладеному між СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську та ДП «Луганськвугілля», про реструктуризацію податкового боргу з податку на прибуток, одержаного за рахунок знижувального коефіцієнту 0,8 до норм амортизації на суму 48900,00 грн., що обліковується за даними карток особових рахунків з 01.01.2005. Згідно умов договору СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську реструктуризує суму податкового боргу шляхом надання ДП «Луганськвугілля» розстрочки сплати податкового боргу (без пені та штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток, одержаного за рахунок знижувального коефіцієнту 0,8 до норм амортизації на суму 48900,00 грн., терміном на 10 років з дня укладання договору з відстрочкою погашення на перші два роки дії цього договору, тобто з 30.03.2008, та сплатою податкового боргу протягом наступних років щомісячно рівними частками у розмірі 509,38 грн. (а.с.31-35).

Станом на 01.07.2011 ДП «Луганськвугілля» має заборгованість за вказаним договором реструктуризації у сумі 7131,32 грн., що підтверджуються актом від 01.07.2011.(а.с.12).

Пдаткового боргу зі збору за геологорозвідувальні роботи становить 4772263,00 грн. та підтверджується розрахунком № 11198 на суму 512 320,99 грн. (а.с.86-87), розрахунком № 14674 на суму 515580,05 грн. (а.с.90-91), розрахунком №8062 на суму 446111,79 грн. (а.с.92-93), розрахунком № 11427 на суму 505654,29 грн. (а.с.94-95), розрахунком № 13569 на суму 527026,48 грн.(а.с.96-97), розрахунком № 3692 на суму 334472,65 грн. (а.с.98-99), розрахунком № 5581 на суму 348254,20 грн. (а.с.100-101), розрахунком № 9006635464 на суму 472676,23 грн. (а.с.102-103), розрахунком № 8179 на суму 584245,88 грн. (а.с.104-105), податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» № 0001018012 від 27.01.2010 на суму 197336,43 грн. (а.с.106), податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» № 0001138012/0 від 24.02.2010 у сумі 97278,57 грн. (а.с.107).

У зв'язку з несвоєчасною сплату розстрочених платежів за договором № 11/24 про реструктуризацію податкового боргу по збору за геологорозвідувальні роботи на суму 950431,00 грн., укладеним 30.03.2006 між СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську та ДП «Луганськвугілля», заборгованість відповідача станом на 01.07.2011 становить 231305,44 грн. (а.с.41-45)

З вищевикладеного вбачається, що на час подання позовної заяви відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток у сумі 419634,72 грн., з податку на додану вартість у сумі 3260343,09 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1340841,64 грн., з податку на прибуток, одержаний за рахунок знижувального коефіцієнту до норм амортизації у сумі 7131,32 грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 4772263,00 грн., а всього податкова заборгованіст у розмірі 9800213,77 грн.

Податкові повідомлення-рішення, своєчасно отримані уповноваженою особою відповідача, у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржувалися, тобто є узгодженим.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.

Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини, щодо нарахування та визначення податкового зобов'язання із застосування штрафних санкцій та направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, а саме: на адресу Державного підприємства “Луганськвугілля” направлено першу податкову вимогу від 30.07.2003 № 1/16; у зв'язку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків направлено другу податкову вимогу від 05.09.2003 № 2/9, які отримано уповноваженою особою відповідача 31.07.2003 та 06.09.2003 відповідно та у встановленому законом порядку не оскаржувалися (а.с.119-120). З вищевикладеного впливає, що сума податкового боргу є узгодженою.

Також відповідно до статті 8 Закону № 2181 активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 05.04.2011 № 30936146 (а.с.28).

Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Відповідно до п.п. 20.1.18 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно до підпункту 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу.

Факт наявності у відповідача несплаченого податкового боргу підтверджено матеріалами справи.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м.Луганська задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства «Луганськвугілля» (ід. код 32473323) відкритих у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Луганськвугілля», на користь Державного бюджету податкову заборгованість з податку на прибуток у сумі 419634,72 грн., з податку на додану вартість у сумі 3260343,09 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1340841,64 грн., податок на прибуток, одержаний за рахунок знижувального коефіцієнту до норм амортизації у суму 7131,32 грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 4772263,00 грн., а всього податкову заборгованість у розмірі 9800213,77 грн. (дев'ять мільйонів вісімсот тисяч двісті тринадцять грн. 77 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 18 серпня 2011 року.

СуддяТ.В. Смішлива