21 вересня 2011 р. Справа № 46639/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Пліша М.А., Святецького В.В.,
при секретарі судового засідання: Шаблій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.04.2011 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ротарі-Магік" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановила:
15.03.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ротарі - Магік» (надалі ТзОВ «Ротарі - Магік») звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції (надалі Тернопільська ОДПІ) про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень - рішень від 21 лютого 2011 року № 0001572305/0 та від 21 лютого 2011 року № 0000791703/0.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податкові повідомлення-рішення винесені всупереч чинному законодавству, а відтак підлягають визнанню недійсними. При цьому працівниками податкової служби при проведенні перевірки були допущені грубі порушення норм чинного законодавства, зокрема щодо строків попередження про проведення перевірки та строків проведення самої перевірки. Висновки викладені в акті перевірки є надуманими та такими, що не відповідають дійсним обставинам, а відтак не можуть слугувати підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень - рішень від 21 лютого 2011 року № 0001572305/0 та від 21 лютого 2011 року № 0000791703/0.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.04.2011 року позов задоволено частково. Податкове повідомлення рішення «форми «В4» Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції від 21 лютого 2011 року № 0001572305/0 визнано нечинним та скасовано. В задоволенні решти позовних вимог до Тернопільської об'єднані державної податкової інспекції про визнання нечинними та скасування податкового повідомлення - рішення форми «Р» від 21 лютого 2011 року 0000791703/0 відмовлено.
Частково задовольняючи позов, суд прийшов до висновку, що відповідачем при прийнятті податкового повідомлення-рішення «форми «В4» від 21 лютого 2011 року № 0001572305/0 порушені норми чинного законодавства, відтак воно підлягає скасуванню.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції встановлено, що Тернопільська ОДПІ прийшла до висновків про завищення товариством від'ємного значення суми податку на додану вартість, з огляду на відсутність документального підтвердження місця здійснення діяльності товариства та відсутність організації первинного бухгалтерського обліку (розділ 3.2 акту перевірки). В той же час, такі висновки є поверхневими та зроблені без врахування суті порушень, встановлених перевіркою, та викладених в довідці про загальну інформацію щодо ТзОВ «Ротарі-Магік» та результати його фінансово-господарської діяльності за період з 01.07.2009р. по 30.06.2010р. Підставою для зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 761 047,00 грн., стали порушення, виявлені внаслідок відображення ТзОВ «Ротарі-Магік» в обліку господарських операцій з імпорту транспортних засобів, що перебували в користуванні, а також їх складових частин, які в подальшому були реалізовані на митній території України. Аналіз діяльності товариства за період, охоплений перевіркою, засвідчив відсутність фактичного та реального здійснення ТзОВ «Ротарі-Магік видів діяльності, передбачених установчими та реєстраційними документами, натомість, встановлено формальне документування та відображення таких результатів в бухгалтерському, грошовому, фінансовому та податкового обліку. Тернопільським окружним адміністративним судом не взято до уваги надані податковим органом докази відсутності реального здійснення ТзОВ «Ротарі-Магік» господарських операцій, з огляду на відсутність компетенції, повноважень податкового органу, правових підстав для перевірки необхідних умов для досягнення результатів відповідної торгівельної діяльності, наявності документів дозвільного характеру, місця здійснення господарської діяльності. В той же час, про необхідність встановлення судом всіх фактичних обставин, що підтверджують реальне здійснення господарських операцій, на підставі яких визначено суми податкового кредиту, вказано в Довідці про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами окремих норм Закону України «Про податок на додану вартість» від 15.04.2010 року, та в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України «Проблемні питання застосування законодавства у справах за участю органів державної податкової служби» від 20.07.2010 року № 1112/11/13-10.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні факти.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ротарі - Магік» зареєстроване 24.06.2005 р. виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію № 000959 від 24.06.2005 р.
Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією з 25 серпня 2010 р. по 31.01.2011 р. було проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Ромарі - Магік» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 р. по 30.06.2010 р. за результатами якої складено акт № 218/7/23-05/33589289 від 31.01.2011р.(а.с.11-48).
21.02.2011 р. Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією на підставі акта перевірки № 218/7/23-05/33589289 від 31.01.2011 р. винесено два податкові повідомлення-рішення відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "РОТАРІ-МАГІК", а саме:
1) № 0001572305/0 форми «В 4» від 21.02.2011 р., яким визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 761 047 грн. 00 коп.;
2) № 0000791703/0 форми «Р» від 21.02.2011 р., яким визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 1 062 грн. 37 коп. з яких 849,90 грн. - сума основного платежу, 212,47 грн. - штрафні санкції.
Вказані повідомлення-рішення були надіслані позивачу та отримані ТзОВ «Ротарі - Магік» 24.02.2011 р..
Надаючи правову оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням колегія суддів виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ст. 93 Цивільного кодексу України та ст. 1 Закону України від 15.05.2003р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Пунктом 2 Статуту ТзОВ «Ротарі-Магік» визначено, що місцезнаходженням Товариства є м.Тернопіль, пр-т. С. Бандери. 38.
Відповідно до листа ТзОВ «Ротарі-Магік» від 19.10.2006р. № 6 товариство внесло до облікових даних платника податків додаткові відомості про місцезнаходження канцелярії товариства за адресою: м. Тернопіль, вул. Будного, 4 а.
Статтею 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно п. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, одними із яких є місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» - юридична особа зобов'язана подавати (надсилати рекомендованим листом) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Згідно даних автоматизованої системи Реєстр платників податків встановлено, що ТзОВ «Ротарі-Магік» для внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та для проведення державної реєстрації юридичної особи було надано відомості щодо місцезнаходження юридичної особи за адресою: м. Тернопіль, пр-т. Є. Бандери, 38. за якою дане товариство не знаходилось.
Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Ротарі-Магік» у періоді з 01.07.2009р. по 30.06.2010р. орендувало в ТзОВ «Білий замок» у відповідності до договору оренди № 07/06-06 від 01.06.2006р. приміщення, загальною площею 34.1 м2, за адресою: м. Тернопіль, вул. С. Будного, 4а. де фактично знаходиться канцелярія товариства.
Проведеною перевіркою не виявлено, а підприємством для перевірки не надано протокольного рішення учасника товариства стосовно зміни місцезнаходження підприємства юридична форма якого відповідала б вимогам чинного законодавства, статуту. Враховуючи вищевикладене та дані Єдиного державного реєстру, такі зміни за період перевірки не проводились, а проведені лише після завершення перевірки - 04.02.2011р. на що суд першої інстанції не звернув уваги. Судом не здобуто, а позивачем не спростовано встановленого перевіркою факту відсутності здійснення господарської (економічної) діяльності за місцезнаходженням товариства, визначеним в установчих документах та ЄДРПОУ.
В ході проведення перевірки матеріалів податкової звітності, реєстраційних документів, звітів та інших документів, встановлено, що фактично в період, що перевірявся ТзОВ «Ротарі-Магік» займалось роздрібною торгівлею автомобілями.
Згідно з визначенням, наведеним у наказі Держкомстату України «Про затвердження Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанних господарств» від 24.10.2005р. № 327, роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності суб'єктів господарювання з продажу (без перероблення) населенню нових та вживаних товарів, призначених переважно для споживання громадянами (приватними особами) або домашніми господарствами, у магазинах, універсальних магазинах, лавках і кіосках, посилкових торгових фірмах, торговими посередниками тощо (код згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД) - 50.10.2).
Постановою КМУ від 11.11.2009р. № 1200 затверджено Порядок здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери (далі - Постанова № 1200).
Відповідно до п. 1 Постанови № 1200 - цей порядок визначає механізм провадження торговельної діяльності у сфері оптової та роздрібної торгівлі автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок і моделей, причепами, напівпричепами та мотоколясками, іншими транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва (далі - транспортні засоби) та їх складовими частинами (двигуни, шасі, кузови, рами), що мають ідентифікаційні номери, а також тими транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, перебували в користуванні і були зареєстровані в Державтоінспекції.
Відповідно до п. 2 Постанови № 1200 дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють передачу для реалізації транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, оптову та роздрібну торгівлю ними і оформлення необхідних документів (далі - суб'єкти господарювання).
Згідно з п. 8 Постанови № 1200 суб'єкти господарювання забезпечують відповідність приміщення (об'єкта торгівлі) умовам зберігання, передпродажної підготовки, продажу та сервісного обслуговування транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які відповідають вимогам нормативно-правових актів з питань охорони праці, здоров'я та навколишнього природного середовища, протипожежної безпеки, а також санітарних норм.
Відповідно до п. 6.19 ст. 6 ДСТУ 4303-2004 «Роздрібна і оптова торгівля. Терміни та визначення понять», торгівельнші об'єкт - майновий комплекс, який займає окрему капітальну споруду або який розміщено в спеціально призначеному та обладнаному для торгівлі приміщенні іншої капітальної або некапітальної споруди та має приміщення для провадження торгівельної діяльності.
За період, що перевірявся, ТзОВ «Ротарі-Магік» не мало у власності основних фондів І групи, а використовувало у діяльності орендовані основні фонди І групи, зокрема, орендувало в ТзОВ «Білий замок» у відповідності до договору оренди № 07/06-06 від 01.06.2006р. приміщення, загальною площею 34,1 м2, за адресою: м. Тернопіль, вул. С. Будного. 4 а, де фактично знаходиться канцелярія товариства.
Судом першої інстанції залишено поза увагою вимоги встановлені Постановою № 1200, до провадження торговельної діяльності у сфері оптової та роздрібної торгівлі автомобілями, не враховано суті такого економічного виду діяльності суб'єктів господарювання, як роздрібна торгівля. Що стосується необхідного розміру орендованого ТзОВ «Ротарі-Магік» приміщення та компетенції податкового органу на його визначення в цілях встановлення фактичного здійснення товариством господарської діяльності, варто зауважити, що судом невірно трактовано доводи податкового органу, зокрема, Тернопільською ОДПІ наголошувалось саме на знаходженні в цьому приміщенні канцелярії товариства, що в свою чергу виключає можливість та безпосереднє здійснення торгівельної діяльності транспортними засобами у відповідності до вимог Постанови №1200.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 06.09.2005р. № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на проведення певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності, і без наявності якого суб'єкт господарювання не може проводити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Дозвільні органи - органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування. їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільно характеру.
Відповідно до п. 2. п. б ст. 30 Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» - до відання виконавчих органів сільських, селищних та міських рад належить делеговані повноваження стосовно надання дозволу на експлуатацію об'єктів торгівлі.
Із наявних у матеріалах справи документах вбачається що згідно отриманої відповіді від Тернопільського міського управління ГУ МНС України в Тернопільській області від 09.12.2010р. № 8808 встановлено, що документи дозвільного характеру на здійснення господарської діяльності ТзОВ «Ротарі-Магік», територіальним органом державного пожежного нагляду не видавались. (а.с.113).
Крім того, Інспекція Державного технічного нагляду листом від 08.12.2010р. № 2-3703 повідомила, що ТзОВ «Ротарі-Магік» на отримання документів дозвільного характеру для здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, не зверталось.(а.с.112).
Також, згідно з листом від 09.12.2010р. № 03/3883 ДЗ «Тернопільська обласна санітарно - епідеміологічна станція» повідомила, що службові особи ТзОВ «Ротарі-Магік» щодо документів дозвільного характеру для здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, в санепідслужбу не звертались.(а.с.114).
Про необхідність перевірки судом наявності відповідних ліцензій та інших дозвільних документів, що необхідні для ведення певного виду господарської діяльності, зазначено в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 20.07.2010 року № 1112/11/13-10.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 16.04.1991р. № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» - зовнішньоекономічний договір (контракт) - це матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.
Згідно представленого до перевірки договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. останній укладено з фірмою «AUTO LUX». До даного договору були укладені додаткові угоди, якими збільшено загальну вартість договору та продовжено термін дії договору, зокрема, згідно Додаткової угоди № 4 віл 30.06.2008 року загальна вартість договору збільшується і становить 7 000 000 євро, термін дії договору продовжено до 31.12.2009 року. Місце укладання - м. Тернопіль.
Відповідно до п. 1.1 розділу 1 «Предмет договору». Продавець продає, а Покупець купує товари, кількість, асортимент та якість яких вказані в специфікаціях доповнення до даного договору, які є невід'ємною частиною даного Договору. Натомість, специфікації доповнення до договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. для перевірки не надано. Фактично, перевіркою встановлено, що відповідно до договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. на митну територію України ввозились транспортні засоби, що перебували в користуванні, а також їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери.
Відповідно до п.2.1., 2.2 розділу 2 «Ціна товару та загальна сума договору» ціни на товари, які поставляються по даному договору, вказані в специфікаціях до даного договору на кожну окрему партію, і встановлюються у євро із врахуванням умов СІР. В ціну товару включається вартість упаковки, маркування, витрат на доставку товару у місце призначення й страхування товару за період доставки. Натомість, специфікації до договору № 01/11/05 від 01.11.2005р., у яких було б вказано ціни на товари, які поставляються по даному договору, на кожну окрему партію, для перевірки не представлено.
Перевіркою встановлено, що фактично ТзОВ «Ротарі-Магік». порушуючи умови укладеного договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додаткових угод до нього), не проводило своєчасно та у повному обсязі оплату всіх витрат фірмі «AUTO LUX» (Німеччина), що пов'язані з імпортованими товарами, із моменту здійснення їх поставки у відповідності до умов договору.
Згідно п.5.1 розділу 5 «Умови оплати» платежі за поставлені товари, визначені даним договором, мають бути здійснені у євро за безготівковим розрахунком шляхом банківського переводу коштів на розрахунковий рахунок продавця.
Оплата за поставлений товар, згідно даного Договору, здійснюється після його реалізації, але не пізніше 180 календарних днів з дати доставки товару в пункт призначення.
Натомість, проведеною перевіркою встановлено, що по ТзОВ «Ротарі-Магік» станом на 01.07.2009р. кредиторська заборгованість по розрахунках з фірмою «AUTO LUX» (Німеччина) згідно Договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додаткових угод до нього) становила 5 400 940 євро.
При цьому, на виконання умов даного договору за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року ТзОВ «Ротарі-Магік» перераховано на користь нерезидента фірми «AUTO LUX» (Німеччина) коштів в сумі 8000 євро. Від даного нерезидента поступило товару на суму 665 320 євро.
Станом на 30.06.2010р. кредиторська заборгованість по розрахунках з фірмою «AUTO LUX» (Німеччина) за період 2005-2010 років згідно укладеного Договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додаткових угод до нього) становила 6 058 260 євро.
Таким чином, перевіркою встановлено, що покупець (ТОВ «Ротарі-Магік») в періодах виконання зобов'язань (2005-2010рр.) згідно укладеного договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додаткових угод до нього), перераховує фірмі «AUTO LUX» (Німеччина) незначні платежі, при цьому, систематично порушуючи терміни оплати, обов'язковість яких встановлена укладеним договором, без погодження з продавцем (кредитором-фірмою «AUTO LUX» (Німеччина).
В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України - зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України - якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 610 Цивільного кодексу України - порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Крім того, слід зазначити, що згідно зі ст. 257 Цивільного кодексу України - загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі (ст. 259 Цивільного кодексу України).
При проведенні перевірки не надано документів, які б підтверджували, що сторонами по договору досягнуто згоди про збільшення терміну розрахунків щодо отриманих за період 2005-2010рр. ТзОВ «Ротарі-Магік» від фірми «AUTO LUX» (Німеччина) товарів згідно укладеного договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додаткових угод до нього), а також не представлено підписаного сторонами договору про збільшення строку позовної давності.
Відповідно до п. 53 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги - це сума заборгованості постачальникам і підрядчикам за матеріальні цінності, виконані роботи та отримані послуги (крім заборгованості забезпеченої векселями).
Перевіркою не виявлено, а ТзОВ «Ротарі-Магік» не надано документів (актів звірок, листів, інших документів), які б підтверджували достовірність кредиторської заборгованості та визнання її нерезидентом-фірмою «AUTO LUX» (Німеччина).
Крім того, відповідно до договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додаткових угод до нього) ТзОВ «Ротарі-Магік» в 2010 році ввозились на митну територію України товари, що отримані від фірми «AUTO LUX» (Німеччина). Однак, перевіркою не виявлено, а ТзОВ «Ротарі-Магік» не надано документів, які б свідчили про продовження терміну дії договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. за період з 01.01.2010 року.
Також слід зазначити, що висновки суду першої інстанції про укладення сторонами договору №01/11/05 від 01.11.2005р. додаткової угоди № 5 від 30.11.2009 року, якою збільшено термін дії договору до 31.12.2015 року, не заслуговує на увагу, оскільки даний факт не перевірений судом належними письмовими доказами, здобутими в судових засіданнях, а такі висновки зроблені виключно на підставі інформації, викладеної в аудиторському висновку.
Варто зауважити, що під час проведення перевірки ТзОВ «Ротарі-Магік» не було представлено жодного документу, який мав би назву «Додаткова угода № 5 від 30.11.2009 року до договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. Крім того, про відсутність такого документа, в тому числі і до судового розгляду справи, свідчить ненадання такого документа Тернопільською митницею, яка на лист ДПА в Тернопільській області від 08.12.2010 року № 18173/10/22-121/607 направила на адресу податкового органу наявні в митного органу договір № 01/11/05 від 01.11.2005р. з відповідними додатковими угодами до нього № 1, № 2. № 3, № 4.
Відповідно до розділу 7 «Форс-мажор», сторони звільняються від відповідальності за повне чи часткове невиконання або неналежне виконання зобов'язань, передбачених договором №01/1 1/05 від 01.11.2005р., якщо воно сталося внаслідок дії форс-мажорних обставин.
При проведенні перевірки не представлено документів, які б підтверджували виникнення форс-мажорних обставин, і які б могли звільняти сторони від відповідальності за повне чи часткове невиконання або неналежне виконання зобов'язань, передбачених договором № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додатковими угодами до нього).
В ході проведення перевірки, ТзОВ «РОТАРІ-МАГІК» не представлено документів, які б свідчили про неможливість виконання зобов'язань (щодо проведення оплати за отриманий товар) перед нерезидентом (фірмою «AUTO LUX» (Німеччина)) по укладеному зовнішньоекономічному договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (та додаткових угод до нього).
Також, слід зазначити, що при укладанні договорів купівлі/продажу товарів (надання послуг, виконання робіт) та товарообмінних договорів між українськими суб'єктами підприємницької діяльності та іноземними суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності обов'язково повинні застосовуватися вимоги Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), (надалі - Положення), затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.2001р. № 201. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.09.2001р. за№ 833/6024.
Відповідно до п.1 Положення - до умов, які повинні бути передбачені в договорі (контракті), якщо сторони такого договору (контракту) не погодилися про інше щодо викладення умов договору і така домовленість не позбавляє договір предмета, об'єкта, мети та інших істотних умов, без погодження яких сторонами договір може вважатися таким, що неукладений, або його може бути визнано недійсним внаслідок недодержання форми згідно з чинним законодавством України, відносяться (в т.ч.):
п 1.7. Положення - Умови платежів. Цей розділ визначає валюту платежу, спосіб, порядок та строки фінансових розрахунків та гарантії виконання сторонами взаємних платіжних зобов'язань.
п 1.11. Положення - Санкції та рекламації. Цей розділ встановлює порядок застосування штрафних санкцій, відшкодування збитків та пред'явлення рекламацій у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням одним із контрагентів своїх зобов'язань.
При цьому, мають бути чітко визначені розміри штрафних санкцій (у відсотках від вартості недопоставленого товару (робіт, послуг) або суми неоплачених коштів, строки виплати штрафів - від якого терміну вони встановлюються та протягом якого часу діють, або їх граничний розмір), строки, протягом яких рекламації можуть бути заявлені, права та обов'язки сторін договору (контракту) при цьому, способи врегулювання рекламацій.
Перевіркою встановлено, що при укладанні зовнішньоекономічного договору № 01/11/05 від 01.11.2005р. (додаткових угод до нього), сторони - ТзОВ «Ротарі-Магік» та фірма «AUTO LUX» (Німеччина) порушили вимоги даного Положення, зокрема, в розділі 8 договору «Відповідальність сторін та штрафні санкції» не визначено розміри штрафних санкцій (у відсотках від вартості недопоставленого товару (робіт, послуг) або суми неоплачених коштів, строки виплати штрафів - від якого терміну вони встановлюються та протягом якого часу діють, або їх граничний розмір), строки, протягом яких рекламації можуть бути заявлені, права та обов'язки сторін договору (контракту) при цьому, способи врегулювання рекламацій, тощо.
Згідно до п. 9 Постанови № 1200, транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України для продажу, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з п. 4.3 наказу Державної митної служби України від 08.12.1998р. № 771 «Про затвердження Положення про порядок здійснення контролю за доставкою вантажів у митниці призначення» - у разі ввезення товарів на митну територію України як документ контролю за доставкою використовується попереднє повідомлення або внутрішній транзитний документ (надалі - ВТД) та його електронна копія.
Заповнене згідно з установленим порядком попереднє повідомлення та його електронна копія до моменту ввезення товарів подаються митниці за місцем державної реєстрації або проживання, за місцезнаходженням юридичної або фізичної особи, на адресу якої ввозяться товари, тобто митниці призначення (п. 4.4 наказу).
Враховуючи вищенаведене. Тернопільською ОДПІ було отримано інформацію з Тернопільської митниці на лист Тернопільської ОДПІ від 08.12.2010р. № 18173/10/22-121/607 щодо надання електронних документів - попередніх повідомлень, що були оформлені ТзОВ «Ротарі-Магік» за період з 01.07.2009р. по 30.06.2010р., за наслідками аналізу якого встановлено перелік осіб, які зазначені в попередніх повідомленнях в якості перевізників.
При цьому, слід зазначити, що, не зважаючи на те, що сторонами зовнішньоекономічного договору № 01/11/05 від 01.11.2005р.. погоджено здійснення поставки на умовах СІР - Тернопіль, в попередніх повідомленнях в якості фірми перевізника ТзОВ «Ротарі-Магік» зазначено фірму «AUTO LUX» (Німеччина), ТзОВ «Ротарі-Магік», та інших фізичних осіб - громадян України, що суперечить умовам договору.
При цьому, слід зазначити, що зазначені особи не є представниками фірми «AUTO LUX» (Німеччина), або перевізниками по договорах перевезення, які б мала укласти фірма «AUTO LUX» (Німеччина), з метою виконання умов СІР зовнішньоекономічного договору.
Також, зазначені особи не перебували в трудових відносинах з ТзОВ «Ротарі-Магік». та не є перевізниками по договорах перевезення, з огляду на відсутність у ТзОВ «Ротарі-Магік» відповідних договорів перевезення.
ТзОВ «Ротарі-Магік представлено для перевірки договори купівлі-продажу транспортних засобів, укладені з фізичними та юридичними особами. Перевіркою встановлено відсутність в договорах визначення місця виконання зобов'язань по договору.
При цьому, відповідно до вимог ч. 1 ст. 532 Цивільного кодексу України, місце виконання зобов'язання встановлюється у договорі.
Якщо місце виконання зобов'язання не встановлено у договорі, виконання провадиться:
1) за зобов'язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна;
2) за зобов'язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові;
3) за зобов'язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов'язання;
4)за грошовим зобов'язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов'язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов'язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов'язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов'язаних із зміною місця виконання;
5) за іншим зобов'язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника. Зобов'язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту (ч. 2 ст. 532 Цивільного кодексу України).
Крім того, як свідчить умови п. 3.1 договорів, продавець (ТзОВ «Ротарі-Магік») зобов'язаний передати Покупцю транспортний засіб в день підписання договору.
З огляду на представлені для перевірки документи, наявні у ТзОВ «Ротарі-Магік», та враховуючи відсутність необхідних умов для провадження торгівельної діяльності, перевіркою не встановлено, а товариством не підтверджено виконання зобов'язань, в зв'язку з не підтвердженням місця виконання таких зобов'язань.
Також, перевіркою не встановлено, а товариством не підтверджено можливість фактичного виконання зобов'язань шляхом транспортування (перевезення) вантажу до місця виконання зобов'язань відповідно до вимог Закону України від 23.02.2006р. № 3492-1V «Про автомобільний транспорт». Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року № 363.
Відповідно до п. 31 Постанови №1200 - розрахунки за продані транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, проводяться в готівковій та/або безготівковій формі. Споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на суму здійсненої операції, який засвідчує факт купівлі транспортного засобу та його складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Натомість, проведеною перевіркою не виявлено, а підприємством для перевірки не представлено касових ордерів, видаткових відомостей, розрахункових документів, тощо, які б згідно законодавства підтверджували б факт реалізації товарів і отримання готівкових коштів в касу підприємства відповідно до п, 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 9 Закону України від 16.07.1999р. № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» - підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, та п. 2 ст. 9 даного Закону передбачено обов'язкові реквізити первинних та облікових документів.
Згідно з п. 6 ст. 6 Закону - міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, у межах своєї компетенції, відповідно до галузевих особливостей, розробляють на базі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, методичні рекомендації щодо їх застосування та форми первинних документів, якими документуються господарські процеси в відповідній галузі.
Пунктом 2.7. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, передбачено, що первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади.
Як свідчить п. 7 Постанови № 1200, суб'єкти господарювання зобов'язані стати на облік у департаменті Державтоінспекції МВС та вести облік, зокрема, в електронному вигляді, надходження, продажу та передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
Відповідно до п. 12 Постанови № 1200 - суб'єкт господарювання для продажу транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, повинен мати довідки рахунки, а також номерні знаки для разових поїздок. Бланки довідок рахунків, акти приймання-передачі та номерні знаки для разових поїздок є документами суворої звітності і повинні зберігатися суб'єктом господарювання відповідно до вимог законодавства. Забезпечення суб'єктів господарювання бланками довідок рахунків, актами приймання-передачі та номерними знаками для разових поїздок здійснюється Державтоінспекцією в установленому законодавством порядку.
Пунктом 13 Постанови № 1200 визначено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний вести журнал обліку надходження і реалізації або передачі для реалізації транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, виданих довідок рахунків, актів приймання-передачі, біржових угод і номерних знаків для разових поїздок. Зазначений журнал прошнуровується, сторінки нумеруються. Кінці шнура на останній сторінці журналу фіксуються та скріплюються круглою печаткою департаменту Державтоінспекції МВС. Журнал зберігається як документ суворої звітності протягом 10 років.
Матеріали, що стали підставою для видачі довідок рахунків, актів приймання-передачі та біржових угод, формуються у справи, що прошиваються, скріплюються печаткою суб'єкта господарювання і зберігаються протягом п'яти років.
ТзОВ «Ротарі-Магік» не представлено для перевірки регістри обліку руху транспортних засобів, передбачених п. 13 Постанови № 1200, що свідчить про фактичне не документування операцій згідно з вимогами ст. 4, ст. 8, ст. 9 Закону України від 16.07.1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» з врахуванням вимог законодавства, яке регулює порядок здійснення даного виду діяльності, а саме. Постанови № 1200.
В зв'язку з відсутністю даних регістрів, не можливо здійснити звірку виданих бланків довідок-рахунків із журналом обліку надходження і вибуття транспортних засобів, а також ідентифікувати осіб, що придбавали транспортні засоби. Натомість, товариством для перевірки представлено лише довідки-рахунки, які оформлені в порушення п. 14 Постанови № 1200, та не можуть бути належною підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій, зокрема.
Відповідно до п. 14 Постанови № 1200 - усі графи довідки рахунка, акта приймання-передачі та біржової угоди заповнюються друкарським способом або від руки одним почерком, підписуються відповідальною особою суб'єкта господарювання та скріплюються круглою печаткою. У графу «вартість» вноситься вартість продажу транспортного засобу або складової частини, що має ідентифікаційний номер, у грошовій одиниці України.
Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Ротарі-Магік» видавало не належним чином заповнені довідки-рахунки. Зокрема, у виданих довідках-рахунках в графі «Гроші в сумі _______ грн. одержано касою торгівельної організації» не зазначено суму, отриману ТзОВ «Ротарі-Магік» за реалізовані транспортні засоби. Довідки-рахунки не підписані касиром.
При цьому, відповідно до п. 18 Постанови № 1200, забороняється ставити печатку на незаповнених чи не в повному обсязі заповнених бланках довідок рахунків, актів приймання-передачі і біржових угод.
Таким чином, перевіркою встановлено не належне документування господарських операцій первинними документами, які фіксують факт здійснення господарських операцій, з урахуванням вимог галузевого законодавства.
Враховуючи вищенаведене, та в порушення вимог ст. 2 Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», п. 3 «Положення про ведення касових операцій у національні валюті в Україні», встановлено недотримання товариством вимог п. 3 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», а саме, записи в регістрах синтетичного обліку стосовно обліку доходів, які відображені в Головній книзі та журналах-ордерах та відображені бухгалтерською проводкою Дебет 702 - Кредит 361 не підтверджені первинними регістрами бухгалтерського обліку. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку документах, не відповідає вимогам, а останні складені з порушенням вище наведеного чинного законодавства.
З огляду на вищенаведене, висновки суду першої інстанції про те, що Тернопільською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 21.02.2011р. № 0001572305/0, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 761 047,00 грн„ всупереч чинному законодавству, не грунтуються на фактичних обставинах справи.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 21.02.2011р. № 0000791703/0, яким визначене суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1 062,37 грн., в тому числі 849,9 грн. основного платежу та 212,47 грн. штрафних (фінансових) санкцій, слід зазначити наступне.
Згідно з п. 1.2 ст. 1 Закону України від 22.05.2003р. № 889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб» дохід - це сума будь-яких коштів, вартість матеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податків у власність або нарахованих на його користь, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Відповідно до п. 1.15 ст. 1 даного Закону, податковий агент - юридична особа (її філія. відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента -юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону (пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону).
Підпунктом «а» пункту 19.2 статті 19 даного Закону визначено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
В той же час, перевіркою встановлено, що в порушення вимог пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, пп.8.1.2 п. 8.1 ст. 8, пп. «а» пункту 19.2 ст. 19 Закону України від 22.05.2003р. № 889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб», ТзОВ «Ротарі-Магік» не утримано та не перераховано податок з доходів фізичних осіб з отриманого доходу від працедавця, як додаткове благо (у вигляді витрат на мийку автомобіля, поповнення рахунку власного мобільного телефону) працівником ОСОБА_3 в липні-жовтні 2009р., внаслідок чого донараховано 324,90 грн. (табл. 1 акту перевірки).
Крім того, перевіркою встановлено, що в порушення вимог пп. 1.15 ст. 1, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8. пп. «а» п. 19.2 ст. 19 Закону України від 22.05.2003р. № 889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб», ТзОВ «Ротарі-Магік» не утримано та не перераховано податку з доходів фізичних осіб з отриманого доходу громадянином ОСОБА_4, за надані послуги, а саме: доставка двох вантажних автомобілів марки «Мерседес Спрінтер», (1998 року випуску) з Німеччини в м. Тернопіль для ТзОВ «Ротарі-Магік» в жовтні, листопаді 2009 року на загальну суму 2000 грн.. без оформлення цивільно-правової угоди та/обо оформлення відповідного наказу про прийняття на роботу в ТзОВ «Ротарі-Магік», внаслідок чого донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 300 грн.(пояснення додається).
Також, перевіркою встановлено порушення ТзОВ «Ротарі-Магік» пп. 1.15 ст. 1, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, пп.«а» п. 19.2 ст. 19 Закону України від 22.05.2003р. № 889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме, неутримання та неперерахування податку з доходів фізичних осіб з отриманого доходу (послуг), наданого громадянину ОСОБА_5 в серпні 2009 році, який проживає в АДРЕСА_1, яким за рахунок ТОВ «Ротарі-Магік», було доставлено автомобіль марки Мерседес Спрінтер 1998 року випуску. При цьому, вартість проїзду з Німеччини в Україну становить 1500 грн. відповідно до інформації, наданої перевізниками, які здійснюють перевезення по Європі наземними транспортними засобам (пояснення додається). Всього донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 225 грн.
Враховуючи вищенаведене, проведеною перевіркою донараховано податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 849,90 грн.
Таким чином, вимоги ТзОВ «Ротарі-Магік» про скасування податкових повідомлень-рішень від 21.02.2011р. № 0001572305/0, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 761 047,00 грн., та від 21.02.2011р. № 0000791703/0, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1 062,37 грн., в тому числі 849,9 грн. основного платежу та 212,47 грн. штрафних (фінансових) санкцій, не ґрунтуються на приписах чинного законодавства та фактичних обставинах справи.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються обґрунтованими та повністю спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити а постанову суду першої інстанції скасувати.
Керуючись ч. 3.ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-
постановила:
Апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.04.2011 року по справі № 2а-795/11/1970 в частині задоволення позову скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову в частині визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції від 21.02.2011 року № 0001572305/0 відмовити.
У іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: І.В. Глушко
Судді: М.А. Пліш
В.В. Святецький