16 серпня 2011 р. Справа № 76187/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого Довгополова О.М.,
суддів: Глушка І.В., Гуляка В.В.,
при секретарі судового засідання Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційні скарги Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції та Товариства з обмеженою відповідальністю «Орхідея» на постанову Господарського суду Волинської області від 15 вересня 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Орхідея» до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
У лютому 2008 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати нечинними прийняті відповідачем податкове повідомлення-рішення № 0000221302/0/8529 від 06.09.2007р., яким йому визначено суму податкового зобов'язання за платежем єдиний податок на підприємницьку діяльність в розмірі 170,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій та рішення від 06.09.2007р. № 00000222302/0/8530 про застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 301821,68 грн.
У своїх заявах від 02.06.2008р. та від 17.11.2008р. позивач уточнив позовні вимоги і просив визнати нечинним рішення від 06.09.2007р. №0000222302/2/8530, від вимог щодо визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 06.09.2007р. № 00002123020/0/8529 відмовився. Вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення не відповідає вимогам чинного законодавства; застосування штрафних санкцій за перевищення встановленого ліміту каси згідно із Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є неправомірним; застосування і розмір штрафної санкції за перевищення встановленого ліміту каси передбачено Указом Президента України від 12.06.1995р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»; санкції є адміністративно-господарськими санкціями і до них слід застосовувати норми ст.ст. 239, 250 ГК України.
Постановою Господарського суду Волинської області від 15 вересня 2009 року визнано нечинним рішення відповідача від 06.09.2007р. № 0000222302/0/8530 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 248014,38 грн.; закрито провадження у справі у частині визнання нечинним податкового повідомлення - рішення від 06.09.2007р. № 0000212302/0, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170 грн. У задоволенні решти позову відмовлено.
Постанову оскаржили сторони.
Зазначивши, що застосування штрафних санкцій за перевищення встановленого ліміту каси не є штрафними (фінансовими) санкціями за порушення податкових законів, то застосування процедури та надіслання податкового повідомлення-рішення відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не є правомірним, оскільки орган державної влади (Володимир-Волинська ОДПІ) всупереч ч. ст. 19 Конституції України діяла не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить скасувати постанову, визнавши нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000222302/0/8530 від 06.09.2007р.
Відповідач просить скасувати постанову суду на суму 248014,38 грн. та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову. Вимоги обґрунтовані посиланням на статті 1, 2, 4 ГК України, у зв'язку з чим вважає, що застосовані згідно з рішенням від 06.09.2007р. № 0000222302/0/8530 штрафні санкції не є адміністративно-господарськими у розумінні норм цього Кодексу, а тому відсутні підстави щодо застосування до спірних правовідносин строків застосування санкцій, передбачених статтею 250 вказаного Кодексу.
Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг колегією суддів враховано наступне.
За результатами проведеної відповідачем перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2004р. по 20.08.2007р. встановлено порушення терміну подачі розрахунку по єдиному податку за II квартал 2007р. (розрахунок по єдиному податку за II квартал 2007р. подано 17.08.2007р. при терміну подачі 19.07.2007р.); встановлено неподання до Володимир-Волинської ОДПІ звіту форми № 1-ДФ за 1-2кв. 2007р. та порушення п. 2.8 глави 2 Положення про ведення операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004р. № 637 (із змінами та доповненнями), допущено переліміт залишку готівки в касі за 2005р. в сумі 88162,63 грн., за 2006р. - 62595,21 грн., за 2007р. - 153,00 грн.
Ухвалою суду від 01.07.2009р. сторін було зобов'язано провести додаткову позапланову перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 28.08.2006р. по 01.03.2007р. щодо дотримання позивачем «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
У ході проведення додаткової позапланової перевірки також було підтверджено суму завищення ліміту залишку готівкових коштів за період з 28.08.2006р. по 01.03.2007р. на загальну суму 26903,65 грн., про що складено акт від 27.08.2007р. № 855/13351020.
Цією перевіркою дотримання вимог касової дисципліни встановлено, що у позивача діяв ліміт залишку готівки в касі в період з 10.05.2006р. по 31.07.2007р. на суму 1840,00 грн. згідно розрахунку ліміту залишку готівки в касі, затвердженого наказом товариства № 9 від 10.05.2006р.
На підставі наведеного відповідачем складено акт від 27.08.2007р. № 855/13351020 та прийнято рішення від 06.09.2007р. № 0000222302/0/8530 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 301821,68 грн. та податкове повідомлення-рішення від 06.09.2007р. № 0000212302/0/8529, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 170,00 грн.
Закриття провадження у справі у частині оспорювання правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 06.09.2007р. № 0000212302/0/8529 у зв'язку з відмовою позивача від цих вимог здійснено з урахуванням вимог статті 112 КАС України, тому визнається правильним.
Щодо решти позову колегією суддів ураховано наступне.
Відповідно до п. 5.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
Судом першої інстанції правильно зазначено про помилкове встановлення позивачем ліміту залишку готівки в касі за 2006-2007р., оскільки фактична виручка товариства за 3 місяці поспіль з останніх 12 місяців, що передують строку, встановленого ліміту каси на 2006р., склала: січень 2006р. - 6974,00 грн., лютий 2006р. - 8895,00 грн., березень 2006р. - 9357,00 грн. Визначений за наведеними правилами ліміт залишку готівки в касі склав 297,00 грн., що свідчить про його завищення позивачем на 26903,65 грн.
Правила ведення касових операцій та підстави застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки врегульовані Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, та Указом Президента України від 12 червня 1995р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
Так, згідно з пунктом 2.8 глави 2 зазначеного Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Згідно з абзацом 2 статті 1 цього Указу у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами-громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також нестійкими представниками нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюється національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах у двократному розмірі сум виявлених понадлімітної готівки за кожен день.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що передбачені зазначеним Указом штрафні санкції згідно зі ст. 238 ГК України є адміністративно-господарськими санкціями, оскільки можуть бути застосовані до суб'єктів господарювання за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, тому на них поширюються положення ст. 250 цього Кодексу стосовно можливості їх застосування протягом строків, встановлених цією статтею, а саме не пізніше шести місяців з дня встановлення правопорушення та не пізніше року з дня його вчинення.
З урахуванням наведеного, доведеності учинених позивачем порушень, що виразилися у завищенні встановлених лімітів залишку готівки в касі у період з 17.05.2005р. по 01.03.2007р., установлених в акті перевірки від 27.08.2007р., суд першої інстанції дійшов правильного висновку про правомірність застосування санкцій лише за період з 28.08.2006р. по 01.03.2007р. у сумі 53 807,30 грн., враховуючи, що завищення ліміту залишку готівки в касі складає 26903,65 грн.
Решта визначеного відповідачем періоду (з 17.05.2005р. по 27.08.2006р.) знаходиться за межами річного строку для нарахування адміністративно-господарських санкцій, що вказує на неправомірність їх нарахування відповідачем, у зв'язку з чим позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню за давністю притягнення до відповідальності.
Правильність і повнота встановлених судом першої інстанції обставин справи з правильним застосуванням норм матеріального права при додержанні процесуальних правових норм є підставою для залишення постанови суду без змін.
Доводи сторін не спростовують висновків суду, тому їх скарги не задовольняються.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційні скарги Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції та Товариства з обмеженою відповідальністю «Орхідея» залишити без задоволення, постанову Господарського суду Волинської області від 15 вересня 2009 року у справі № 05/77/36-2А - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: О.М. Довгополов
Судді: В.В. Гуляк
І.В. Глушко
Повний текст рішення виготовлено 18.08.2011 року.