Головуючий у 1 інстанції /Луганський окружний адміністративний/-суддя Ушаков Т.С.
Справа 2-а-223/08
донецький апеляційний адміністративний суд
Іменем України
15 травня2008р Справа 22-а-3372/08
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого -судді Колеснік Г.А. , суддів Шаптала Н.К.., Ляшенко Д.В.. ,. при секретарі - Літвінової Л.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області - про визнання неправомірними дії по відмові у нарахуванні пенсії , за апеляційною скаргою управління пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області на постанову Луганського окружного апеляційного суду Донецької області від 5.02.2008року,-
Постановою суду позов ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області , яке невірно нарахувало пенсію згідно ст.. 54 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , як вдові померло учасника ліквідації наслідків аварії-інваліда 2 групи - задоволено . Зобов,язано відповідача перерахувати пенсію позивачу з 15.08.2007 року у розмірі 50% від пенсії годувальника а також компенсації по втраті годувальника в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком та 25% від прожиткового мінімуму для вдов померлих інвалідів війни.
Суд першої інстанції встановив , що позивачка , яка є вдовою померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської ЧАЕС, має право на отримання пенсії у зв,язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії годувальника так як вдова учасника війни має право на підвищення пенсії на 25% прожиткового мінімуму.
Не погоджуючись з рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтував тим, що судом невірно застосовані норми матеріального права в частині визначення розміру мінімальної пенсії за віком , з якого повинна бути нарахована пенсія у зв,язку з втратою годувальника - учасника ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС. Чоловік позивачці був учасником 1 категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню після Чорнобильської катастрофи і згідно Закону управлінням пенсійного фонду виходило з розміру 19,91гр, який встановлений Кабінетом Міністрів України від 3.01.2002року № 1 ,для порядку обчислення пенсій для таких осіб у зв,язку з інвалідністю, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи. З цього розміру нараховувалась пенсія позивачці.А встановлений розмір мінімальної пенсії ч.1ст.28 Закону України “ Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» на позивача не поширюється тому, що йому пенсія призначалась не по цьому Закону а по іншому - Закону “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судова колегія, вислухавши позивача, яка просив відмовити у задоволенні скарги УПФУ , перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга управління пенсійного фонду не підлягає задоволенню.
Аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, судова колегія вважає, що при вирішенні даного спору треба керуватися частиною 4 ст. 54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з яким розмір пенсій для інвалідів 2 групи від Чорнобильської катастрофи не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
А згідно ст.. 28ч.1 Закону “Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно Закону “Про державний бюджет на 2006рік» прожитковий мінімум з 1 жовтня складає -366гр, з 1 січня 2007року-380гр., з 1 квітня 2007року- 406гр і з 1 жовтня- 411 гр.
Мінімальний розмір пенсії за віком з 1.04.2007року встановлений у розмірі -406гр.
З цих розмірів і повинна нараховуватись пенсія позивачці, як вдові померлого.
Таким чином, доводи управління пенсійного фонду про нарахування пенсії позивачці по втраті годувальника виключно на нормах, які встановлені Постановами Кабінету Міністрів України, не можуть прийматись до уваги оскільки вказані правовідносини регулюються Законами і Законом чітко вказані розміри таких пенсій.
Ствердження відповідача про те, що ст.. 28 Закону “Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» про розміри пенсій стосується лише пенсіонерів , яким пенсія призначена за цим Законом, не відповідає дійсності. Іншого законодавчого акту який визначає розміри мінімальної пенсії не було.
Виходячи з принципів адміністративного судочинства- верховенства права та законності , що визначає пріоритетність Законів над іншими нормативними актами, судова колегія вважає, що державою забезпечені правові гарантії захисту прав і свобод людини, у тому числі і відносно осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Доводи відповідача про те, що мінімальний розмір пенсії встановлений постановою Кабінету Міністрів у 19,91гр не можуть бути прийняті до уваги.
Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Доводи апеляційної скарги про те, що ст. 62 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» питання обчислення розміру виплат віднесені до компетенції Кабінету Міністрів є необґрунтованими, оскільки Законом це не передбачено, а вказано, що Кабінет міністрів встановлює порядок обчислення виплат і Закон також передбачає обов,язок Кабінету Міністрів здійснювати застосування норм даного Закону.
Таким чином, суд першої інстанції повно з,ясував обставини, що мають значення для справи , не допустив порушення норм матеріального права , у зв.язку з цим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається..
Керуючись ст..ст..198,200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області - залишити без задоволення . Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 5 лютого 2008 року - про задоволення позову ОСОБА_1- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Колегія суддів Г.А.Колеснік Н.К.Шаптала Д.В.Ляшенко