Постанова від 25.08.2011 по справі 2а/1203/3294/2011

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2011 року справа №2а/1203/3294/2011

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого

суддів Гімона М.М. ,

розглянула в порядку письмового провадження в приміщенні суду апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м.Луганська від 29 березня 2011 року у адміністративній справі № 2а/1203/3294/2011 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В лютому 2011 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська щодо перерахунку його пенсії та зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за віком з вересня 2010 року, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням вимог ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 29 березня 2011 року вищезазначений позов задоволений в повному обсязі: визнані протиправними дії відповідача щодо застосування при здійснені перерахунку пенсії позивачеві показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на дну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік - 1650,43 грн., починаючи з 1 жовтня 2010 року.

Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог через порушення судом першої інстанції норм матеріального права і зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 зміни, внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними, а рішення відносно відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося.

Позивачем надані письмові заперечення на апеляційну скаргу, яку вважає необґрунтованою та такою що задоволенню не підлягає, просив судове рішення першої інстанції залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження, відповідно до вимог четвертого речення ч. 8 ст. 1832 та п.3 ч.1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги та заперечення на неї і встановила наступне.

Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за 2009 рік, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 1 жовтня 2010 року за його заявою від 22 вересня 2010 року. Право позивача на перерахунок пенсії у 2010 році відповідач не оспорює, але здійснив перерахунок з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (арк. справи 7).

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції внаслідок допущених порушень при застосуванні матеріального права невірно вирішив спір, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з ухваленням нового судового рішення яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.3, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, ст.205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська задовольнити.

Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 29 березня 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді М.М. Гімон

М.І. Старосуд