Постанова від 10.09.2010 по справі 2а-9274/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 вересня 2010 року 11:52 год. № 2а-9274/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,

при секретарі судового засідання Білову М.В.,

за участю представників:

позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародна група морепродуктів" (далі - ТОВ "Міжнародна група морепродуктів") - ОСОБА_1,

відповідача - Київської регіональної митниці" - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ТОВ "Міжнародна група морепродуктів" до Київської регіональної митниці" (далі - Митниця) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2010 року ТОВ " Міжнародна група морепродуктів" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення Митниці від 3 червня 2010 року № 106 і № 107, якими йому визначено податкових зобов'язань у розмірі 72023,61 грн. та 35434,47 грн. відповідно.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час митного оформлення товару, який ввозився в Україну, позивач виконав всі передбачені законодавством вимоги і надав митному органу необхідні документи. Будь-яких зауважень щодо правильності декларування позивачем товару під час митного оформлення не було, так само не видавалася картка відмови у пропуску на митну територію України чи у митному оформленні товарів. Завершення процедури митного декларування, випуск товару у вільний обіг свідчить про завершення митного контролю і згоду з усіма даними, які внесені позивачем до вантажної митної декларації (далі - ВМД), тому подальше донарахування Митницею податкового зобов'язання є неправомірним.

Відповідач надав письмові заперечення, зі змісту яких слідує, що у зв'язку із методоло-гічною помилкою - невірне декларування позивачем коду товару, ТОВ "Міжнародна група морепродуктів" були порушені вимоги щодо класифікації товарів згідно з Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД), що призвело до заниження суми податкового зобов'язання по сплаті мита та податку на додану вартість (далі - ПДВ). Посилаючись на контролюючу функцію Митниці, необмеженість митного контролю у строках, його вибірковість, відповідачем було класифіковано товар і донараховано податкових зобов'язань та штрафних санкцій.

Під час розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позовній заяві. Надав додаткове письмове обґрунтування позовних вимог. Просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на правомірність проведення перевірки та відповідність її результатів вимогам законодавства.

На підставі наявних доказів, пояснень представників сторін, суд встановив наступне.

Митницею проведено камеральну перевірку дотримання ТОВ "Міжнародна група морепродуктів" законодавства України з питань митної справи, а саме при декларуванні товарів "Морожені кальмари роду Todarodes Pasificus" та "Морожені кальмари роду Lllex" за ВМД від 27 червня 2007 року № 100000005/7/034339, від 12 липня 2007 року № 100000005/7/034521, від 24 вересня 2007 року № 100000015/7/035687, від 23 жовтня 2007 року № 100000015/7/036269, від 25 жовтня 2007 року № 100000015/7/036331, від 31 жовтня 2007 року № 100000015/7/036470, від 31 жовтня 2007 року № 100000015/7/036484, від 31 жовтня 2007 року № 100000015/7/036488, від 6 листопада 2007 року № 100000015/7/036643, від 27 листопада 2007 року № 100000015/7/462585, від 4 червня 2008 року № 100000009/8/3999326, від 25 червня 2008 року № 100000009/8/400334, від 23 липня 2008 року № 100000009/8/401612, від 21 серпня 2008 року № 100000009/8/402949, за результатами якої складено Акт від 7 травня 2010 року № к/14/10/100000000/32248136.

Актом встановлено, що підприємство здійснює зовнішньоекономічну діяльність з імпорту товарів. По зазначеним ВМД позивачем було ввезено 332453 кг брутто (312994 кг нетто) морожених кальмарів роду "Todarodes Pasificus" і роду "Lllex" митною вартістю 2119560,84 грн. При цьому позивач декларував їх за кодом УКТЗЕД 0307 49 59 00 (ставка ввізного мита 2 %). При імпорті зазначених товарів підприємство сплатило до Державного бюджету 42391,22 грн. - мита, 432390,41 грн. - ПДВ.

Митницею визначено, що "Морожені кальмари роду Todarodes Pasificus" повинні класифі-куватися у товарній підкатегорії УКТЗЕД 0307 99 18 00 (ставка ввізного мита 5 %), товар "Морожені кальмари роду Lllex" - у товарній підкатегорії УКТЗЕД 0307 99 11 00 (ставка ввізного мита 5 %), а товар "Морожений коктейль, не готовий до вживання" у товарній підкатегорії УКТЗЕД 0307 99 18 00 (ставка ввізного мита 5 %) та визначено митну вартість товарів, виходячи із митної вартості ідентичних товарів - 1,38-1,42 доларів США/кг.

Перевіркою встановлено, що через методологічну помилку - невірне декларування позивачем коду товару за УКТЗЕД, ТОВ "Міжнародна група морепродуктів" порушено вимоги Закону України від 5 квітня 2001 року № 2371-ІІІ "Про митний тариф України", що призвело до заниження суми податкового зобов'язання підприємства по сплаті мита на суму 68593,91 грн. та ПДВ на суму 33747,11 грн. У відповідності до пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 та пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181-ІІІ) податкові зобов'язання були визначені контролюючим органом та застосовані штрафні санкції.

На підставі Акта від 7 травня 2010 року № к/14/10/100000000/32248136 Митницею сформовані податкові повідомлення форми "Р": від 3 червня 2010 року № 106, яким визначено податкове зобов'язання у розмірі 72023,61 грн. (у т.ч.: 68593,91 грн. - основного платежу, 3429,70 грн. - штрафних санкцій), від 3 червня 2010 року № 107, яким визначено податкове зобов'язання у розмірі 35434,47 грн. (у т.ч.: 33747,11 грн. - основного платежу, 1687,36 грн. - штрафних санкцій).

Порядок здійснення митних процедур та оформлення, переміщення через митний кордон України товарів, митне регулювання та справляння податків, зборів регулюється Митним кодексом України (далі - МК).

Згідно із ст. 40 МК митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України (ч. 1). Митний контроль передбачає проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до цього Кодексу, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку (ч. 2).

Статтею 42 МК передбачено, що під час проведення митного контролю митні органи самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.

Форми митного контролю визначені у ст. 41 МК.

Товари і транспортні засоби перебувають під митним контролем з моменту його початку і до закінчення згідно з заявленим митним режимом (ч. 1 ст. 43 МК). Митний контроль закінчується: у разі ввезення на митну територію України - після здійснення у повному обсязі митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України (ч. 5 ст. 43 МК).

Відповідно до ст. 69 МК незалежно від закінчення операцій митного контролю, оформлення та пропуску товарів і транспортних засобів митний контроль за ними може здійснюватися, якщо є достатні підстави вважати, що мають місце порушення законодавства України чи міжнародного договору України, укладеного в установленому законом порядку, контроль за виконанням яких покладено законом на митні органи (ч. 1). Такий контроль здійснюється на підставі письмового розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує (ч. 2).

Згідно із ст. 70 МК метою митного оформлення є засвідчення відомостей, одержаних під час митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, та оформлення результатів такого контролю, а також статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів і транспортних засобів. Митне оформлення здійснюється посадовими особами митного органу. Операції митного оформлення, порядок їх здійснення, а також форми митних декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів і транспортних засобів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст.ст. 45, 54 МК особи, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України зобов'язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Статтею 72 МК передбачено, що митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню. Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.

Згідно із ст. 81 МК декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Умови та порядок застосування форм декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення митних декларацій та інших документтів, що застосовуються під час митного оформлення товарів і транспортних засобів, встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи.

Положеннями ст. 86 МК визначено, що митна декларація приймається та реєструється митним органом у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом. Митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додано всі необхідні документи.

Відповідно до ст. 260 МК митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до положень цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст. 262 МК, митна вартість товарів і метод її визначення заявляються (декларуються) митному органу декларантом під час переміщення товарів через митний кордон України шляхом подання декларації митної вартості.

Для використання при здійсненні митного оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються через митний кордон України, запроваджена УКТЗЕД в редакції товарної номенклатури Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 5 квітня 2001 року № 2371-ІІІ. Об'єктом класифікації в УКТЗЕД є всі товари, що мають обіг у міжнародній торгівлі.

Згідно ст. 313 МК, саме митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.

Відповідно до Наказу Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року № 314 "Про затвердження Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 квітня 2005 року за № 439/10719 (далі - Порядок), встановлено, що працівники митної служби здійснюють вичерпний перелік дій щодо прийняття ВМД до оформлення, та здійснення митного контролю. При цьому у п. 17 розділу 3 "Здійснення митних процедур" вказаного Порядку (у редакції, чинній на момент подання декларацій) вказано, що при митному контролі здійснюється перевірка правильності класифікації та кодування товарів (згідно з поданими документами). Пункт 25 Порядку містить норму, за якою посадова особа митного органу ініціює проведення митного огляду, якщо документів, поданих декларантом, недостатньо для прийняття рішення про повноту та/або достовірність відомостей, що перевіряються або результати перевірки правильності класифікації та кодування товарів, визначення країни походження тощо, потребуються проведення такого огляду.

Із змісту наведених норм законодавчих та підзаконних актів вбачається, що митний контроль здійснюється на стадії декларування товарів, і саме митні органи на цій стадії підтверджують класифікацію товарів.

При митному оформленні товарів "Морожені кальмари роду Todarodes Pasificus", "Морожені кальмари роду Lllex" та "Морожений коктейль, не готовий до вживання" будь-яких зауважень стосовно правильності заповнення ТОВ "Міжнародна група морепродуктів" вищевказаних ВМД Митницею не здійснювалось, інший код імпортованого товару не визначався, так само не видавалась Картка відмови у пропуску на митну територію України чи митному оформленні товарів та інших предметів. Зазначені обставини представником відповідача не заперечувалися.

Згідно із п. 2.1. Порядку роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Державної митної служби від 1 жовтня 2003 року № 646 (чинному на момент подання декларацій), рішення про визначення коду при митному оформленні та контроль правильності класифікації товарів здійснюється посадовою особою Відділу номенклатури та контролю.

Таким чином, митний орган здійснює контроль за правильністю класифікації товару, а відповідно і визначає суму мита, збору, ПДВ до сплати. Відповідно до ст. 17 Закону України від 5 лютого 1992 року № 2097-ХІІ "Про Єдиний митний тариф" мито нараховується митним органом України відповідно до цього Закону і ставок Єдиного митного тарифу України чинними на день подання митної декларації.

Прийняття митним органом ВМД, закінчення процедури митного оформлення свідчить про те, що Митницею підтверджено правильність і достовірність заповнених ВМД та класифікація товарів. Дані обставини представником відповідача не заперечувалися.

Отже, вказані ВМД були подані для контролю правильності заповнення та повноти сплати митних зборів і податків відповідальній посадовій особі Митниці. Посадова особа Відповідача інспектор, здійснивши перевірку факту та повноти і правильності сплати митних зборів і податків, про що зазначив у кожній ВМД відповідним штампом “сплачено” та особистим підписом особи, яка здійснила перевірку повноти і правильності сплати митних зборів і податків.

Здійснення камеральної перевірки та перерахунок податкових зобов'язань підприємства із посиланням на пп. в) пп. 4.2.2 Закону № 2181-ІІІ та на ст. 69 МК, суд вважає неправомірним, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 10.3 ст. 10 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі - Закон № 168/97-ВР) платники податку, визначені у п. 2.4 ст. 2 цього Закону (будь-яка особа, яка імпортує товар), відповідають за дотримання правил надання інформації для розрахунку бази оподаткування (суми податку, належного до сплати) особі, визначеній у пп. "б" п. 10.1 цієї статті (митний орган).

Згідно із п. 10.4 ст. 10 Закону № 168/97-ВР контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету здійснюється відповідним податковим органом, а при імпорті товарів із сплатою податку при його митному оформленні - відповідним митним органом за правилами, встановленими спільним рішенням центральних податкового та митного органів.

Відповідно до пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, то платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми в установленому Законом порядку.

Таким чином, якщо митний орган, приймаючи ВМД та пропускаючи товар на митну територію України, погоджувався з кодом товарної номенклатури товару, митною вартістю та нарахував відповідну суму ввізного мита та ПДВ, то відповідно до п. 10.3 та п. 10.4 ст. 10 Закону № 168/97-ВР та пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ митниця не має правових підстав для прийняття податкових повідомлень про нарахування податкових зобов'язань у зв'язку з помилковим визначенням коду товарної номенклатури, зокрема, з посиланням на результати камеральної перевірки та на положення пп. в) пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ.

Крім того, у справі відсутні будь-які докази наявності обставин, за яких Митниця могла вважати, що мають місце порушення законодавства, та є підстави для проведення камеральної перевірки. До того ж відсутнє обов'язкове у таких випадках письмове розпорядження керівника митного органу або особи, яка його заміщує, як це прямо передбачено ч. 2 ст. 69 МК.

Відповідності до ст. 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2).

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність прийнятих ним рішень.

З огляду на викладене та враховуючи приписи ч. 2 ст. 19 Конституції України, а також критерії оцінювання рішень суб'єктів владних повноважень, визначені ст. 2 КАС, суд доходить висновку про те, що Митницею неправомірно нараховано податкове зобов'язання, а відтак і застосовано штрафні санкції, тому оскаржувані рішення Митниці від 3 червня 2010 року № 106 і № 107 слід скасувати.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 158-163, 167 КАС, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародна група морепродуктів".

2. Скасувати податкові повідомлення Київської регіональної митниці від 3 червня 2010 року № 106 та від 3 червня 2010 року № 107.

3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародна група морепродуктів" судові витрати (державне мито) у розмірі 3,40 грн. із Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10-денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення 5-денного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили відповідно до правил, визначених ст. 254 КАС.

Постанова у повному обсязі складена 21 вересня 2010 року.

Суддя Д.А. Костенко