ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
27 вересня 2011 року 11:44 № 2а-10989/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Хрімлі К. О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у розмірі 418,18 грн.
за участю представників сторін:
від позивача Бурлака І.В.
від відповідача не з'яв.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 418,18 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 27.09.2011 року в 11 год. 44 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
Київський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 418,18 грн. В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачка 18.06.2009 року була зареєстрована як така, що шукає роботу.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення»наказом директора Дніпровського районного центру зайнятості № 11315 від 25.06.2009р. призначено допомогу по безробіттю відповідно до ст. 22 та ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Однак, до позивачем встановлено що під час перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю -відповідачка перебував в трудових відносинах з КП КОР «Автогосподарство», що свідчить про незаконність перебування її на обліку в Деснянському районному центрі зайнятості.
З огляду на зазначені позивачем було прийнято рішення про повернення коштів особою, про що свідчить наказ від 27.04.2011р. №341, загальна сума яких становить 418,18 грн. За таких підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача суму нарахованої та виплаченої допомоги по безробіттю.
Відповідач в судове засідання не прибув, заперечень щодо заявлених позовних вимог не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Справу було вирішено за наявними в ній матеріалами відповідно до вимог ст. 128 КАС України.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 (надалі відповідач), зареєструвався в Деснянському районному центрі зайнятості (надалі позивач) як такий, що шукає роботу 18.06.2009р.
Відповідно до п. «б» ч. 3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»(надалі -Закон України) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форми власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю та іншим.
Згідно п. ”є” статті 4 Закону України держава гарантує виплату безробітним в установленому порядку допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги членам сім'ї, які перебувають на їх утриманні, та інших видів допомоги.
Відповідно до пункту 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №219, зі змінами внесеними з Постановами КМ № 640 від 16.07.2008р., № 144 від 25.02.2009р., №1290 від 02.12.2009р. (далі - Порядок) незайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації. Під час проведення реєстрації кожна особа самостійно або за допомогою працівника центру зайнятості заповнює із застосуванням автоматизованої системи картку особи, що звернулася до центру зайнятості, засвідчує особистим підписом достовірність внесених до неї даних.
Згідно пункту 12 Порядку для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», - не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, і не отримує пенсії на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
В заяві від 25.06.2009 р. про надання статусу безробітного відповідач зазначив, що на даний час не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не отримував пенсію на пільгових умовах, не зареєстрований як фізична особа і не являється членом особистого селянського господарства..
Наказом Деснянського РЦЗ № 11315 від 25.06.2009 р. відповідачу призначено допомогу по безробіттю відповідно до ст.2 Закону України «Про зайнятість населення», та до ст. ст. 22 та ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" надалі Закону) та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 /о 307.
Відповідно до ст. 12 Закону центри зайнятості проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення. Згідно Порядку обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості , Міністерства праці та соціальної політики України, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 26 липня 2006 року за № 876/12750, здійснюється обмін інформацією між ДПАУ, ПФУ , ДЦЗ, Міністерства праці та соціальної політики України про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання роботи за трудовим договором, тому числі за сумісництвом та під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами, ведення особистого селянського господарства, отримання пенсії. Процесі звірки отриманих даних з файлу встановлено, що відповідач перебував в трудових відносинах з КП КОР «Автогосподарство»про що свідчить копія наказу від 25.01.2010р. №7 про призначення на посаду головного бухгалтера. Отже, відповідач незаконно перебував на обліку як безробітний х 25.01.2010р. по 31.01.2010р. та отримував матеріальне забезпечення в Деснянському РЦЗ про що було складено позивачем акт №238 від 12.04.2011р.
Згідно статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виконавча дирекція Фонду та її робочі органи з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до вищевказаного Закону, взаємодіють з органами державної податкової служби, праці та соціального захисту населення, іншими органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000р., якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується в судовому порядку.
Наказом № 341 від 27.04.2011р.позивачем було прийнято рішення про повернення коштів особою на виконання якого проведено розрахунок незаконно отриманих матеріальних витрат з 25.01.2010р. по 31.01.2010р. в сумі 418,18 грн., про що свідчить довідка про доходи №1620 від 27.04.2011р.
Згідно із п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок по безробіттю»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплат їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цією особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що випливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст.ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та - знання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до статті 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням вищевикладеного позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1), ідентифікаційний номер НОМЕР_1), 02232 АДРЕСА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти в сумі 418,18 грн. (чотириста вісімнадцять грн.18 коп.) р/р37179301900001 ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код 03491091.
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя І.А. Качур