ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
01 вересня 2011 року 15:19 № 2а-10453/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладій А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Голден Деррік"
до Управління Пенсійного фонду у Подільському районі м. Києва
про визнання протиправним та скасування рішення № 0751 від 17.06.2011 року
Товариство з обмеженою відповідальністю «Голден Деррік»(надалі -позивач, Товариство) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (надалі -відповідач, УПФУ) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 липня 2011р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, обґрунтовуючи його неправомірністю дій відповідача щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки УПФУ вже застосовувались до Товариства санкції з тих самих підстав за той самий період.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, зазначив, що дійсно, в період, про який говорить позивач, УПФУ начисляло пеню Товариству за несвоєчасну сплату пенсійного збору до бюджету, але цей збір був по іншим внескам, тобто підстави для застосування штрафу різні.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, враховуючи заперечення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову виходячи з наступного.
Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва була проведена перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Голден Деррік»з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших плтежів до Пенсійного фонду, на підставі якої складено Акт перевірки № 608 від 17 червня 2011 року, в якому міститься висновок пенсійного фонду про порушення позивачем п. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі -Закон № 1058) та п. 8 ст. 9, п.п. 2, 5 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»(надалі -Закон 2464).
На підставі вказаного акту перевірки Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва були прийняті рішення № 0750 від 17 червня 2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків, яким позивачу нараховано суму штрафу в розмірі 75 498,83 грн. та пеню -86 703,20 грн. за період з 20.08.2010 року по 10.06.2011 року та рішення № 0751 від 17 червня 2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, яким позивачу нараховано штраф -27 787,24 грн. та пеня -25 593,00 грн. за період з 21.02.2011 року до 15.06.2011 року.
Позивач вважає, що рішення № 0751 є неправомірним, тому що рішенням № 0750 до Товариства вже застосовано штраф та пеню за період, який вказаний в рішенні № 0751.
Проте, суд вважає, що такий висновок позивача не заслуговує на увагу виходячи з наступного.
Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно з п. 1 ч. 10 ст. 106 Закону за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, зазначених у частині дев'ятій цієї статті, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, за несвоєчасне перерахування за платіжними документами виконавчих органів Пенсійного фонду та несвоєчасне зарахування на банківські рахунки сум коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (неперерахованих) сум.
Із врахуванням вищезгаданих норм Закону № 1058, встановивши факти несвоєчасної сплати позивачем сум страхових внесків на загальообов'язкове пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду, відповідачем було прийняте рішення про застосування штрафу та нарахування пені № 0750 від 17 червня 2011 року. Правомірність цього рішення позивачем не заперечується.
Закон № 2464 визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 передбачено, що платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 2 цього Закону передбачено обов'язки платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до яких, зокрема, відносяться своєчасність та повнота нараховування, обчислення і сплати єдиного внеску.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 13 Закону № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464).
З урахуванням наведених норм Закону № 2464 УПФУ було застосовано до Товариства штрафні (фінансові) санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску, що знайшло своє відображення в рішенні № 0751 від 16 червня 2011 року.
Суд звертає увагу, що рішення відповідача № 0750 та 0751 від 16 червня 2011 року за своєю правовою природою не є однаковими, винесені із різних на те підстав та застосовані за правопорушення, передбачені законами, що регулюють суспільні відносини, які не є ідентичними.
Таким чином, доводи позивача, викладені в позовні заяві, не можуть бути взяті судом до уваги, так як вони не знайшли свого правового обґрунтування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 2 зазначеного Кодексу передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про правомірність дій Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва щодо винесення рішення № 0751 від 16 червня 2011 року, а відтак, про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями
Суддя Н.Г. Вєкуа
постанова складена в повному обсязі 05 вересня 2011 року.