ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
04 серпня 2011 року 13:43 № 2а-9296/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладій А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Донум Груп"
до Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва
про скасування податкових повідомлень - рішень
Товариство з обмеженою відповідальністю "Донум Груп" (надалі -позивач, Товариство) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва (надалі -відповідач, податкова) про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04 липня 2011 року відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, вказував, що висновки податкової, зазначені а Акті перевірки є необґрунтованими та суперечать чинному законодавству України.
Представник відповідача в судовому засіданні та письмових запереченнях проти позову заперечeвав, зазначив, що позивачем було порушено законодавство про порядок ведення касових операцій та про державне регулювання обігу тютюнових виробів, внаслідок чого до нього правомірно були застосовані штрафні (фінансові) санкції.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, враховуючи заперечення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині позовних вимог виходячи в з наступного.
Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м. Києва проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Донум Груп” з питань дотримання позивачем вимог Податкового кодексу України, Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06 липня 1995 року, «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»№ 1775-ІІІ від 01 червня 2000 року, «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19 грудня 2004 року, постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
За результатами перевірки складений акт № 006923 від 25 лютого 2010 року (далі -Акт перевірки), на підставі висновків якого складено податкове повідомлення-рішення № 0002642305 від 11 березня 2011 року, яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20 631,40 грн. за порушення п. 2.6 гл. 2 Положення «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»№ 637 від 15 грудня 2004 року, податкове повідомлення - рішення № 0002452305 від 11 березня 2011 року, яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1,00 грн. за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06 липня 1995 року»та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002512305 від 11 березня 2011 року, позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3 400,00 грн. за порушення ст. 15 (2) Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19 грудня 2004 року», винесених Державною податковою інспекцією в Оболонському районі м. Києва.
Щодо порушення Товариством норм Постанови «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»№ 637 від 15 грудня 2004 року суд звертає увагу на наступне.
З Акту перевірки вбачається, що під час перевірки своєчасності та повноти оприбуткування готівкових коштів, отриманих від продажу товару встановлено, що 26 грудня 2010 року на підставі розрахункової книжки № 2654008107р/1 до каси підприємства надійшли готівкові кошти у сумі 4 123,28 грн., які у день їх одержання у встановленому порядку не оприбутковані, не підтверджені відповідними записами у книзі обліку розрахункових операцій та у касовій книзі.
Також відповідачем зазначено, що розрахункова операція, проведена з використанням розрахункової книжки 26 грудня 2010 року на суму 4 126,28 грн. не проведена через реєстратор розрахункових операцій, а фіскальний чек не роздруковано, що, в свою чергу, стало підставою для винесення податкового повідомлення -рішення № 0002642305 від 11 березня 2011 року.
Проте, суд вважає, що дане повідомлення -рішення винесене з порушенням законних прав та інтересів позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2.9 Положення № 637 від 15 грудня 2004 року - уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
В процесі дослідження доказів судом встановлено, що згідно розрахункової квитанції від 26 грудня 2010 року сума 4 126,28 грн. підлягала оприбуткуванню, а чеком № 0003834 від 26 грудня 2010 року (14:22 год.) була відображена сума оприбуткованих коштів - 4 127,28 грн., що включає в себе 4 126,28 грн. за продаж товару та 1,00 грн. за його доставку.
Таким чином, можна зробити висновок, що сума 4 126,28 грн. за продаж товару в дійсності була оприбуткована, що підтверджується відповідним чеком, а сума за доставку цього товару -1 грн. помилково не була внесена до розрахункової квитанції.
За таких обставин суд вважає, що позивачем не було порушено п. 2.9 Положення № 637 від 15 грудня 2010 року в частині не оприбуткування коштів в сумі 4 126,28 грн.
Щодо порушення Товариством ст. 15 (2) Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19 грудня 2004 року»суд зазначає наступне.
В процесі проведення перевірки податковий орган прийшов до висновку, що у приміщеннях підприємства, де куріння заборонено, була відсутня наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту «Куріння заборонено!».
Відповідно до ст. 15 (2) Закону № 481/95-ВР від 19 грудня 2004 року у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту наступного змісту: «Куріння заборонено!».
Так, в матеріалах справи наявні фотографії магазину, який перевірявся, відповідно до яких у присутні графічні знаки про заборону куріння та текст «Курение запрещено!», розміщені на вікні та дверях магазину.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002512305 від 11 березня 2011 року, у зв'язку із відсутністю правових підстав для його винесення.
Щодо порушення позивачем норм п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06 липня 1995 року»суд звертає увагу на наступне.
Згідно п. 1 ст. 3 Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Перевіркою встановлено, що позивач не виконав Z-звіту на суму розрахунків, що проводились з використанням розрахункової книжки 26 грудня 2010 року.
Доводи позивача про відсутність можливості вчасного виконання Z-звіту у зв'язку із відключенням електроенергії в цей час судом до уваги не беруться, оскільки на підтвердження цих доводів позивачем не надано жодного доказу.
За порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня.
Оскільки вказане порушення позивачем вчинене вперше, суд вважає, що відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 гривня.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 2 зазначеного Кодексу передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи все вище викладене, суд приходить до висновку про скасування податкового повідомлення -рішення № 0002642305 від 11 березня 2011 року, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002512305 від 11 березня 2011 року та залишити в силі податкове повідомлення -рішення № 000245230 від 11 березня 2011 року.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва № 0002642305 від 11 березня 2011 року.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва № 0002512305 від 11 березня 2011 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вєкуа Н.Г.
постанова складена у повному обсязі 08 серпня 2011р.