ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
28 липня 2011 року № 2а-8105/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладій А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Київська міська рада
про зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської Ради (надалі - відповідач) про зобов'язання відповідача розглянути клопотання позивача про надання земельної ділянки на черговому засіданні Київської міської ради та повідомити про результати розгляду заявника.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звертався до відповідача з клопотанням про надання їй вільної земельної ділянки, проте відповіді по суті надані не були, крім того, відповідь надавав не відповідач, а Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації було надано відповідь щодо заявленого клопотання разом із поясненнями, що земельна ділянка, яку бажає отримати позивач вже орендує СВАТ «Київська овочева фабрика».
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, враховуючи пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
10.12.2010р. ОСОБА_1 звернулася до Київської міської Ради із заявою щодо надання безоплатно у власність земельної ділянки в м. Києві (код ділянки 79:091:01), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації надало відповідь №03-480/251 від 10.01.2011р., в якій зазначило, що відповідно до Рішеня Київради від 28 грудня 2004 року № 1140/2550 земельна ділянка, яку бажає отримати позивач вже передана в оренду СВАТ «Київська овочева фабрика».
Суд вважає дії відповідача щодо скерування заяви ОСОБА_1 Головному управлінню земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації неправомірними, виходячи з наступного.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що право власності на землю гарантується і це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Порядок набуття громадянами права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності встановлений Земельним кодексом України.
Так, ст. 118 Земельного кодексу України встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Зазначеною нормою встановлено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Таким чином, заява ОСОБА_1 про надання їй у приватну власність земельної ділянки підлягала розгляду Київською міською радою, а не Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.
Крім того, Рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004р. затверджено Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві (далі -Тимчасовий порядок), згідно з яким, місце розташування земельної ділянки, її розмір, площа, цільове призначення, правовий режим, обмеження та обтяження землекористування визначаються проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який затверджується рішенням Київської міської ради після його розроблення на підставі дозволу, наданого Київською міською радою на підставі матеріалів вибору місяця розташування земельної ділянки.
Статтею 6 зазначеного вище Тимчасового порядку визначено, що зацікавлена особа, яка має право і намір одержати земельну ділянку в користування чи у власність за проектом землеустрою щодо її відведення, якщо така ділянка потребує вилучення (викупу) у землекористувача (власника) та/або погодження питання вибору місця розташування земельної ділянки, звертається з клопотанням (заявою) про вибір місця розташування земельної ділянки, до якого додаються: матеріали обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та відведення земельної ділянки; позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами; викопіювання з кадастрового плану міста; документи щодо правового статусу будівель чи споруд, якщо такі розташовані на земельній ділянці; копії документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою (за наявності); копії рішень уповноважених органів про передачу (надання) земельної ділянки в користування або довідка Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відсутності в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки; засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача (Землевласника) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу) або засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача на припинення права користування земельною ділянкою (її частиною); засвідчені нотаріально копії установчих документів та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця і довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, а для громадянина -копія документа, що посвідчує особу, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Згідно ст. 6 Порядку приймальня Київради з земельних питань приймає клопотання (заяву) зацікавленої особи про вибір місця розташування земельної ділянки з доданими до нього документами, реєструє його у день надходження, протягом доби або наступного дня після вихідних днів, формує відповідну справу-клопотання за умови відповідності клопотання (заяви) вимогам статті 5 цього Порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Порядку -рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (власність) або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки приймається Київської міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач прийняв заяву ОСОБА_1 та скерував на розгляд Головному управлінню земельних ресурсів, яке в свою чергу не розглядало її по суті, а листом №03-480/251 від 10.01.2011р. повідомило заявника, що відповідно до Рішеня Київради від 28 грудня 2004 року № 1140/2550 земельна ділянка, яку бажає отримати позивач вже передана в оренду СВАТ «Київська овочева фабрика».
Так, відповідач зазначає, що Головне управління земельних ресурсів виконує делеговані повноваження Київською міською радою, проте суд не бере такі доводи до уваги, оскільки відповідачем не доведено, що саме Головне управління земельних ресурсів КМДА уповноважено розглядати та вирішувати клопотання щодо надання особі земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи, що заява ОСОБА_1 прийнята відповідачем та скерована на розгляд Головного управління земельних ресурсів, яке не надало обґрунтованої відповіді за результатами її розгляду, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 за вхідним номером № С 21076/1 від 10 грудня 2010 року в порядку встановленому Регламентом Київської міської ради та законодавством.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити.
2. Зобов'язати Київську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання земельної ділянки від 10 грудня 2010 року вх. С 21076/1 у встановленому законом порядку.
3 Повідомити ОСОБА_1 про результати розгляду її звернення в порядку ст. ст.. 15, 20 Закону України «Про звернення громадян»
5. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Вєкуа Н.Г.
Суддя Н.Г. Вєкуа