Постанова від 11.07.2011 по справі 2а-7451/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

11 липня 2011 року 09:50 № 2а-7451/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Український союз об'єднань, підприємств і оргазацій побутового обслуговування населення

до Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва

про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Український союз об»єднань, підприємств і організацій побутового обслуговування населення (далі -позивач) звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва (далі ДПІ у Голосіївському районі м. Києва або відповідач) з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення від 19 листопада 2010 року № 0032861530/0 про нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 7425,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 травня 2011 р. відкрито провадження по справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача під час судового засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі з обставин викладених в адміністративному позові та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання виклала зміст письмових заперечень, відповідно до яких просила суд у задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.

В судовому засіданні 11 липня 2011 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

ДПІ у Голосіївському районі м. Києва було здійснено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов»язань позивача за період з 01.09.2009 року по 04.11.2010 р., за результатами якої складено акт від 04.11.2010року № 1684/15-30/00017437.

Так, за результатами перевірки встановлено несвоєчасну сплату позивачем земельного податку за вересень 2009 -червень 2010 року, визначеного у податкових розрахунках земельного податку за 2009 -2010 роки.

На підставі висновків Акту перевірки ДПІ у Голосіївському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.11.2010 року № 0032861530/0 про нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 7425,00 грн.

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням - рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку.

Своїми рішеннями про результати розгляду скарг ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, Державна податкова адміністрація у м. Києві, Державна податкова адміністрація України залишили без змін оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а скарги позивача-без задоволення.

Суд не погоджується з доводами податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства, вважає оспорюване податкове повідомлення -рішення неправомірним, виходячи з наступного.

Відповідно до статті14 Закону України від 03.07.1992 № 2535-XXI «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно статті 17 вказаного Закону, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Разом з тим, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва було проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов»язань позивача за період з 30.01.2008 року по 30.06.2009 рік та складено акт перевірки від 30.06.2009 року № 568/15-30/00017437, на підставі висновків якого відповідачем були прийняті податкові повідомлення -рішення 0017001530/0 та № 0017011530/0 від 03.09.2009 року.

За результатами перевірки встановлено несвоєчасну сплату позивачем земельного податку, визначеного у податкових розрахунках земельного податку за 2008 -2009 роки.

Судом встановлено, що платіжним дорученням № 189 від 25.06.2008 року на суму 3 054,95 грн., призначення платежу: «*;101;; 13050100;01; податок на землю в червні 2008 р.», позивачем було перераховано кошти на рахунок Управління державного казначейства у м. Києві.

Перерахування коштів зазначеним платіжним дорученнями було підтверджено копією платіжного доручення, доданого до матеріалів справи.

Як вбачається з матеріалів справи, платіжне доручення позивача № 189 від 25.06.2008 року із земельного податку на суму 3 054,95 грн. не надходило на розрахунковий рахунок державного казначейства та не було проведено з вини працівників ПАТ ВТБ Банку. Своїм листом від 09.08.2010 року № 1398/110-08-2 Банк визнав свою провину та зобов»язався компенсувати усі нараховані штрафні санкції за несплату податку за землю в червні 2008 року.

Як встановлено судом, згідно п. 7.7 ст.7 Закону України № 2181 ДПІ у Голосіївському районі м. Києва погасила за рахунок поточних платежів позивача штрафні санкції нараховані в 2008 -2009 рр.

Суд вважає такі дії протиправними, виходячи з наступного.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” визначено принцип рівності бюджетних інтересів. З цією метою встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) -у рівних пропорціях.

Як визначено підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України “Про Національний банк України”, Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03.2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції, реквізит “Призначення платежу” платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення “Призначення платежу”.

Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

З наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Враховуючи зазначене, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7. статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

Суд, заслухавши думку представників сторін, дослідивши платіжні доручення про сплату податку на землю, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва від 19 листопада 2010 року № 0032861530/0 про нарахування Українському союзу об»єднань, підприємств і організацій побутового обслуговування населення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 7425,00 (сім тисяч чотириста двадцять п»ять) грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -15.07.2011р.