ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
29 червня 2011 року 16:56 № 2а-7976/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкрите акціонерне товариство "Завод сантехнічних заготовок"
до Державна комісія з цінних папрів та фондового ринку в особі територіального управління в м.Києві та Київській області
про визнання протиправною та скасування постанови № 752-КУ від 19.05.2011року
Відкрите акціонерне товариство «Завод сантехнічних заготовок»(далі -позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Територіального управління в м. Києві та Київській області (далі -комісія, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №752-КУ від 19 травня 2011 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення на ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Ухвалою від 07 червня 2011 року Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у зв'язку із порушенням провадження у справі №44/458-б про банкрутство ВАТ «Завод сантехнічних заготовок», відкриттям процедури санації та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів винесення оскаржуваної постанови суперечить нормам діючого законодавства.
Представник відповідача позов не визнав, проти позову заперечував та просив у задоволенні позову відмовити, мотивувавши тим, що при винесенні оскаржуваної постанови Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області діяло виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України»та Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.07. В обґрунтування своїх заперечень відповідач також зазначив, що твердження позивача щодо порушення норм матеріального права при винесенні оскаржуваної постанови до акціонерного товариства, яке знаходиться у стадії банкрутства є безпідставним та необґрунтованим, оскільки дія мораторію на такі правовідносини не поширюється і не звільняє від відповідальності за правопорушення.
В судовому засіданні 29 червня 2011 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволені позову, виходячи з наступного:
Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проведена перевірка регулярної річної інформації, що була подана ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»за 2009 рік від 29.06.10 за вх. №7157/05-01 на підставі якої було складено акт №775-КУ про правопорушення на ринку цінних паперів. При перевірці були виявлені ознаки порушення ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», пункту 14, розділу І, пунктів 1, 1.6, 1.8, 1.14 глави 2, розділу V, пункту 7, глави 7, розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.06 №1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.02.07 за №97/13364 (зі змінами і доповненнями), а саме: подання не в повному обсязі ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»регулярної річної інформації за 2009 рік до Територіального органу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за місцезнаходженням емітента в електронній та паперовій формах: відсутня електронна форма, яка відповідає вимогам Комісії; у формі Інформація про засновників та/або учасників емітента та кількість і вартість акцій (розміру часток, паїв) не вірно вказано засновників; у формі «Інформація щодо освіти та стажу роботи посадових осіб емітента»опис не містить всієї необхідної інформації; відсутній аудиторський висновок за підсумками діяльності за 2009 рік; у формі «Опис бізнесу»відсутній аудиторський висновок за підсумками діяльності за 2009 рік. Представник ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»на підписання Акту про правопорушення на ринку цінних паперів не з'явився.
Постановою від 05 травня 2011 року про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено розгляд вказаної справи на 19 травня 2011 року. Цю постанову направлено ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»листом, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією поштового конверту.
19 травня 2011 року начальником Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області Жупаненком Віктором Миколайовичем винесена постанова № 752-КУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів. Вказаною постановою за неподання в термін регулярної річної інформації за 2009 рік на ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»накладено штраф у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Відповідно до ухвали господарського суду міста Києва від 22.07.10 справа № 44/458-б порушено провадження у справі про банкрутство за заявою Відкритого акціонерного товариства «Завод сантехнічних заготовок». Цією ж ухвалою господарського суду міста Києва введено процедуру розпорядження майном боржника ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»; призначено розпорядником майна арбітражного керуючого -Єсик Тетяну Олександрівну, ліцензія Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України серії НОМЕР_1 від 30.06.2009 р.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»; відкрито процедуру санації боржника ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»; призначено керуючим санацією боржника - ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»-Голову правління ОСОБА_3.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 06.12.10 справа № 44/458-б припинено повноваження керуючого санацією ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»ОСОБА_3 та призначено керуючим санацією ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»В'юника Олександра Григоровича.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»регулярна інформація про емітента -річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Так, склад, порядок і строки розкриття інформації на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку врегульовано Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.06 за № 1591 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.07 за № 97/13364 (далі - Положення).
Пунктом 1 Глави 1 Розділу V Положення №1591 визначено, що Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку -у розмірі до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Станом на 19 травня 2011 року ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»надало виправлену регулярну річну інформацію за 2009 рік за вх. №7324/05-01 від 17.05.11.
Судом встановлено, що ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»подало не в повному обсязі регулярну річну інформацію за 2009 рік до територіального управління Комісії за місцезнаходженням товариства в електронній та паперовій формах, за що статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачена відповідальність юридичних осіб.
До розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»не було надано письмових пояснень та заперечень.
Суд вважає, що оскаржувану постанову №752-КУ від 19.05.11 винесено відповідачем відповідно до Правил розгляду спорів про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, які затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.07 за №2272 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 12.12.2008 за № 120/14811 (із змінами та доповненнями). За даний вид правопорушення до позивача застосована штрафна санкція у вигляді штрафу.
Суд не бере до уваги твердження позивача стосовно того, що комісія не мала права застосовувати до ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»фінансових санкцій під час дії мораторію на вимоги кредиторів.
Статтею 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»встановлено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Мораторій на задоволення вимог кредиторів застосовується до вимог кредиторів щодо відшкодування збитків, що виникли у зв'язку з відмовою боржника від виконання зобов'язань, у порядку передбаченому частиною десятою статті 17 цього Закону.
Суд вважає, що дія мораторію не звільняє від обов'язку подавати звітність у відповідності до ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та Пункту 1 глави 1 розділу V Положення № 1591.
Таким чином, ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», як і сам Закон, застосуванню до спірних правовідносин не підлягає, оскільки комісія не є кредитором ВАТ «Завод сантехнічних заготовок», фінансову санкцію у розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) гривень застосовано за порушення дисципліни на ринку цінних паперів, тому вона не є санкцією за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Виходячи із вищевикладеного відповідач під час винесення постанови № 752-КУ у відношенні ВАТ «Завод сантехнічних заготовок»діяв у межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного кодексу.
В судовому засіданні представник позивача не навів жодних правових підстав, які б вказували на порушення відповідачем чинного законодавства при винесенні оскаржуваної постанови. Відповідач -суб'єкт владних повноважень -надав суду докази правомірності свого рішення.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що постанову № 752-КУ від 19.05.11 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів винесено відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а тому вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 70, 71, 94, 98, 158-163 167, 186, 254 КАС України, адміністративний суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Г. Вєкуа
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -04.07.2011р.