ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"08" липня 2011 р. Справа № 2a-2206/11/0970
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали адміністративного
позову ОСОБА_1
до Івано-Франківської міської ради
про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій,-
06.07.2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій.
Розглянувши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку, що позовна заява подана з порушенням предметної підсудності адміністративної справи і підлягає поверненню з наступних підстав.
Як вбачається із позовної заяви відповідачем в даному адміністративному спорі є Івано-Франківська міська рада.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно із частиною першою статті 21 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
В пункті 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи те, що адміністративний позов звернений до Івано-Франківської міської ради - органу місцевого самоврядування, даний спір не підсудний Івано-Франківському окружному адміністративному суду і відповідно до правил предметної підсудності, визначених статтею 18 КАС України, повинен розглядатись місцевим загальним судом як адміністративним судом.
На підставі наведеного, керуючись п.1 ч.1. ст. 18, п.6 ч.3 ст.108, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій- повернути позивачу з усіма доданими документами.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.