29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"26" вересня 2011 р.Справа № 14/5025/1249/11
За позовом Прокурора Полонського району в інтересах держави в особі Полонської районної державної адміністрації м. Полоне
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Полонне
про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок водного фонду
Суддя Гладюк Ю.В.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю
відповідача: ОСОБА_1 - підприємець
від прокуратури: Гончар І.О. -помічник прокурора області з питань захисту інтересів громадян і держави у сфері земельних відносин.
Шкадько В.В. -прокуорор відділу прокуратури області
за участю: Гринька Ф.Ф. -представника Відділу Держкомзему у Полонському районі
Галатюк Т.П. -представник Фінансового управління Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області
з перервою в судовому засіданні
Суть спору: позивач у позовній заяві просить суд внести зміни до п.2.2. розділу 2 договору оренди земельної ділянки водного фонду № 2 від 31.05.02р., згідно якого передано в оренду земельну ділянку водного фонду загальною площею 218 га, розташовану за межами населених пунктів с. Новолабунь та с. Микулин, та внести зміни до п.2.2. розділу 2 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 19.05.03р., згідно якого передано в оренду земельну ділянку водного фонду загальною площею 23,8 га, розташовану за межами Роговичівської сільської ради, виклавши їх в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 117,96 грн. за 1 га землі в рік”.
Обґрунтовуючи позов, прокурор вказує, що згідно укладених між сторонами договорів оренди від 31.05.02р. та від 19.05.03р. орендна плата за користування земельними ділянками становить 30,7 грн. та 100 грн. за 1 га землі відповідно.
Згідно інформації фінансового управління Полонської районної державної адміністрації мінімальна ставка орендної плати за землі водного фонду на території Полонського району за межами населених пунктів має становити 117,96 грн.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1( орендар) укласти додаткову угоду, в частині збільшення розміру орендної плати відмовився.
Згідно ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступати від актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Норми ст. 632 ЦК України передбачають, що у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 792 ЦК України, ст. 92 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Згідно ст..15 Закону України „Про оренду землі” орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, сторін, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
На виконання ст. 14 Закону України «Про оренду землі»постановою КМУ від 03.03.2004 «Про затвердження типового договору оренди землі»затверджено Типову форму договору оренди землі, п. 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки законом змінено розмір мінімальної річної орендної плати, це є підставою до внесення змін до договорів в частині розміру орендної плати.
Представники позивача та прокуратури в судовому засіданні позов підтримали, наполягали на його задоволенні.
Відповідач в судовому засіданні та у поданому письмовому відзиві проти позову заперечує. Зокрема зазначає, що позовні вимоги ґрунтуються на основі невірних даних, щодо призначення земельних ділянок. Так, землі, які використовує відповідач, враховуючи характер виробництва на них -риборозведення (сільськогосподарське виробництво), в розумінні податкового кодексу, слід відносити до земель сільськогосподарського призначення. Тому розмір орендної плати слід визначати як для земель сільськогосподарського призначення.
Викликані до суду в порядку ст. 30 Господарського процесуального кодексу України працівники Відділу Держкомзему у Полонському районі та Фінансового управління Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області надали суду пояснення в яких заперечують можливість віднесення земель водного фонду до земель іншої категорії землі, а саме земель сільськогосподарського призначення виходячи з критеріїв на яких наполягає відповідач. Вважають, що вказаний в позові розмір мінімальної орендної плати відповідає законодавству та дійсним умовам договору.
Розглядом матеріалів встановлено.
31 травня 2002 року між сторонами укладено договір, відповідно до якого орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) приймає в оренду земельну ділянку водного фонду загальною площею 218 га., розташовану поза межами населених пунктів с. Новолабунь і с. Миколин, межі якої визначені на плані земельної ділянки, який додається до цього договору і є його невід'ємною частиною.
Відповідно до п. 2.2. вказаного договору орендна плата становить 30, 7 грн. за 1 га. землі.
19 травня 2003 року сторони уклали договір, відповідно до якого відповідач прийняв в оренду земельну ділянку водного фонду загальною площею 23, 8 га., розташовану поза межами населених пунктів Роговичівської сільської ради, межі якої визначені на плані земельної ділянки, який додається до цього договору і є його невід'ємною частиною.
Орендна плата, згідно п. 2.2 вказаного договору становить 30,8 грн. за 1 га. землі. Згідно укладеної додаткової угоди (від 1 грудня 2008 року) до вищевказаного договору розмір орендної плати становить 100 грн. за 1 га. землі.
Полонською районною державною адміністрацією 15.06.2011 року відповідачу направлено пропозиції про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок водного
фонду щодо приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог Податкового кодексу. Пропозиції відповідачем залишені без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, прокурората давши їм оцінку в сукупності суд прийшов до висновку про необґрунтованість позову виходячи з наступного.
Відносини щодо оренди землі регулюються, зокрема Земельним кодексом України, Законом України „Про оренду землі”, Податковим, Господарським та Цивільним кодексами України.
У відповідності до ст. 21 Закону України „Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.. 6 Закону України „Про оренду землі” орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі
Статтею 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни; платником орендної плати є орендар земельної ділянки; об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п. 280.1 ст. 280 цього ж кодексу ставки податку за земельні ділянки на землях водного фонду та лісогосподарського призначення, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюється у розмірі 0,3 відсотка від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Розмежування категорій земель за їх цільовим призначенням встановлено в ст. 19 Земельного кодексу України, де зазначено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Віднесення відповідачем орендованих ним земельних ділянок до земель сільськогосподарського призначення здійснено ним на підставі того, що риборозведення відноситься до сільськогосподарського виробництва. В той же час, відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Як вбачається з повідомлення відділу держкомзему № 07 -08 -04/ 1861, викопіювань з плану землекористування, витягів з кадастрових планів орендованих відповідачем земельних ділянок та й умов договорів, останні віднесені до земель водного фонду (тобто віднесені до цієї категорії у відповідності до вимог ст. 20 Земельного кодексу).
Відповідно до повідомлення Головного управління держкомзему у Хмельницькій області середньомісячна нормативна грошова оцінка 1 га. ріллі по Хмельницькій області з урахуванням коефіцієнта індексації (п. 3 Постанови КМУ від 12.05.2000р. № 783 „Про проведення індексації грошової оцінки земель”) станом на 01.01.11р. становить 13107, 20 грн.
За нормами п. 289.1 та 2 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за відповідною формулою.
Так, відповідно до листа Держкомзему від 11.01.2011 р. № 334/22/6-11 нормативно грошова оцінка земель населених пунктів, що проведена за вихідними даними станом на 01.04.1996 р., земель сільськогосподарського призначення, що проведена станом на 01.07.1995 р., та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, проведеної станом на 01.01.1997 р., підлягає індексації станом на 01.01.2011 р. на коефіцієнт 3,2.
З огляду на вказане та з урахуванням ставки земельного податку на землі водного фонду за межами населених пунктів -39. 32 грн. (13107.20 грн. (грошова оцінка) х 0,3 (ставка податку) = 39, 32), розмір орендної плати становить 117, 96 грн. (39, 32 грн. х 3).
Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У п. 13 Постанови КМУ від 03.03.2004р. „Про затвердження типового договору оренди землі” вказано, що розмір орендної плати переглядається, в т. ч. у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Враховуючи законодавче обумовлення та документальне підтвердження зміни ставки орендної плати в нормативному порядку вимоги про зміну її розміру в договорі є обґрунтованими.
Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
За таких обставин позов обґрунтований та підлягає задоволенню з покладенням судових витрат на відповідача.
Керуючись, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Внести зміни до п. 2.2. розділу 2 договору оренди земельної ділянки водного фонду № 2 від 31.05.02р., укладеного між Полонською районною державною адміністрацією та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, а також до п. 2.2. розділу 2 договору оренди земельної ділянки водного фонду від 19.05.03р., укладеного між Полонською районною державною адміністрацією та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1, виклавши їх в наступній редакції:
„Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 117, 96 грн. за 1 га. землі на рік”.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (одержувач -УДК у м. Хмельницькому, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 235565225, МФО 815013, рахунок 31112095700002, код платежу 22090200, символ звітності 095) державне мито у розмірі 85 грн., а також в дохід Державного бюджету України (рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, СКРО 23565225 за кодом бюджетної класифікації 22050003) витрати на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн.
Видати наказ
Суддя Ю.В. Гладюк
Повний текст виготовлений та підписаний 29 вересня 2011 року
Віддрук. 5 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 -відповідачу, 4,5 -прокуратурі району та області