73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
01.09.2011 Справа № 5024/1562/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі Буюклу І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Каланчацької селищної ради, Херсонська обл., смт.Каланчак
до Відповідача 1: Фермерського господарства "Газель" в особі ОСОБА_1, Херсонська обл., смт.Каланчак
до: Відповідача 2: Приватного підприємця ОСОБА_2, Херсонська обл., смт.Каланчак
про визнання договору суборенди земельної ділянки недійсним
за участю:
представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3 - представник, довіреність від 15.11.2010р.
від відповідача 1 - ОСОБА_1 - паспорт НОМЕР_1, виданий Каланчацьким РВ УМВС України в Херсонській області 21.01.1998р.
від відповідача 2 - ОСОБА_2 - посвідчення водія, видане ДАІ ГУ-УМВС України смт.Каланчак 07/07/2006р.;
Позивач звернувся з позовом в якому просить визнати договір суборенди земельної ділянки від 16 листопада 2009 року, що укладений між Фермерським господарством «Газель» та приватним підприємцем ОСОБА_2, який, зареєстровано в Державному реєстрі земель від 16 листопада 2009 року за НОМЕР_2 Каланчацьким районним відділом Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру - не дійсним та зобов'язати Каланчацький районний відділ Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру, запис зроблений в Книзі записів реєстрації договорів оренди в Державному реєстрі земель 16 листопада 2009 року за НОМЕР_2 про суборенду земельної ділянки від 16 листопада 2009 року укладений між Фермерським господарством «Газель» в особі голови ОСОБА_1 та приватного підприємця ОСОБА_2 - скасувати.
Перший відповідач проти позову заперечує на тій підставі, що договір суборенди земельної ділянки ним укладений з письмової згоди Голови селищної ради та що свої договірні зобов'язання ним виконуються у повному обсязі.
Другий відповідач проти позову заперечує з тих же підстав.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши представників сторін, суд -
26 березня 2009 року за № 040973300037 між Каланчацькою селищною радою та фермерським господарством «Газель»був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,04 га. терміном на п'ятдесят років в смт. Каланчак, по вулиці Чорноморська, земельна ділянка була передана в оренду для будівництва магазину - бару.
16 листопада 2009 року за НОМЕР_2 між фермерським господарством «Газель» в особі голови ОСОБА_1 та приватним підприємцем ОСОБА_2 був укладений договір суборенди цієї ж земельної ділянки площею 0,04 га.
Відповідно до ч.4 ст.93 ЗК України у редакції, що діяла на час укладення договору суборенди земельної ділянки, орендована земельна ділянка або її частина може за згодою орендодавця передаватись орендарем у володіння та користування іншій особі (суборенда).
Відповідно до ст.8 Закону «Про оренду землі» орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду.
Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Відповідно до ст.124 №К України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 15 Закону передбачалось, що особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, передбаченому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця надати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір, в якому обумовлюють істотні та інші умови оренди землі.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про оренду землі" Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України ( 2768-14 ), або за результатами аукціону. Тобто, необхідною передумовою укладення договору оренди землі законодавцем визначено згоду власника земельної ділянки передати земельну ділянку в оренду, а отримання такої згоди орендарем має оформлюватися рішенням орендодавця про надання земельної ділянки в оренду. Отже, обов'язковою умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, а тому договори та рішення інших осіб щодо розпорядження земельною ділянкою, яка перебуває у комунальній власності, є порушенням виключного, передбаченого Конституцією України, права органу місцевого самоврядування на здійснення права власності від імені Українського народу на управління землями, яке підлягає захисту.
Таким чином позивач передавши в оренду першому відповідачу земельну ділянку не надав йому право розпорядження земельною ділянкою шляхом укладення договору суборенди земельної ділянки, оскільки порядок укладення та підстави укладення договору суборенди земельної ділянки несільськогосподарського призначення передбачені ст.8 Закону України "Про оренду землі".
Щодо посилання відповідачів на те, що договір суборенди земельної ділянки укладений за письмовою згодою позивача, що підтверджується листом голови селищної ради від 01.09.0-9р., то повноваження голови селищної ради передбачені ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і право розпорядження землями селищної громади до його повноважень не віднесено. Як вже вказувалось оренда та суборенда можлива з дозволу власника земельної ділянки.
П.12 Перехідних Положень до Земельного кодексу України від 25.10.01р. до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Наявність такого рішення відповідачами не доведена., тобто договір суборенди земельної ділянки договір суборенди земельної ділянки від 16 листопада 2009 року, що укладений між Фермерським господарством «Газель» та приватним підприємцем ОСОБА_2, який зареєстровано в Державному реєстрі земель від 16 листопада 2009 року за НОМЕР_2 Каланчацьким районним відділом Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру укладений з порушенням норм чинного законодавства і позов в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання скасування Каланчацьким районним відділом Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру, запис зроблений в Книзі записів реєстрації договорів оренди в Державному реєстрі земель 16 листопада 2009 року за №040973300189 про суборенду земельної ділянки від 16 листопада 2009 року укладений між Фермерським господарством «Газель» Михайловича та приватного підприємця ОСОБА_2, то відповідно до ст.6Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав, та відповідно позов про скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки не є підвідомчим господарським судам України, а підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
За таких умов провадження в цій частині припиняється по п.1 ст.80 ГПК України.
До того ж господарський суд роз'яснює позивачу, що рішення господарського суду про визнання договору суборенди недійсним є підставою для звернення його до компетентних органів за скасуванням державної реєстрації оскаржуваного договору.
За таких умов позов підлягає частковому задоволенню.
З урахуванням того, що ФГ "Газель" при укладені оскаржуваного договору уклало його без наявності згоди позивача судові витрати в частині задоволених вимог відносяться на ФГ "Газель".
Керуючись п.1 ст.80, ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати недійсним визнати договір суборенди земельної ділянки від 16 листопада 2009 року, що укладений між Фермерським господарством «Газель» та приватним підприємцем ОСОБА_2, який, зареєстровано в Державному реєстрі земель від 16 листопада 2009 року за НОМЕР_2 Каланчацьким районним відділом Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру.
3.В частині вимог про зобов'язання скасування Каланчацьким районним відділом Херсонської регіональної філії центру державного земельного кадастру, запис зроблений в Книзі записів реєстрації договорів оренди в Державному реєстрі земель 16 листопада 2009 року за №040973300189 про суборенду земельної ділянки від 16 листопада 2009 року укладений між Фермерським господарством «Газель»та приватним підприємцем ОСОБА_2 провадження у справі припинити.
4.Стягнути з фермерського господарства "Газель" смт. Каланчак, вул. Харченка,16, код 32472068, р/рахунки невідомі, на користь Каланчацької селищної ради, 75800, Херсонська область, смт. Каланчак, вул. Леніна,1, р/р 33215815600187 в УДК Херсонської області, МФО 852010, ОКПО 24103802 - 42(сорок дві) грн. 50 коп. витрат по держмиту та 118(сто всімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
5.Повернути Каланчацькій селищнійї раді, смт. Каланчак, вул. Леніна, 1, р/р 33215815600187 в УДК Херсонської області, МФО 852010 ОКПО 24103802 - 42 (сорок дві) грн. 50 коп. держмита із державного бюджету, як надмірно сплачене по платіжному дорученню №К18/8/130 від 08.0811р. та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, як надмірно сплачені по платіжному дорученню №К18/8/131 від 08.0811р. Видати довідки. Платіжні доручення залишити в матеріалах справи.
Суддя З.В. Клепай
Дата підписання рішення 02.09.2011р.
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України