Рішення від 22.09.2011 по справі 5010/1375/2011-19/74

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2011 р. Справа № 5010/1375/2011-19/74

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , при секретарі судового засідання Матейко І. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Долинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, вул. Б.Хмельницького,57, м.Долина, Долинський район, Івано-Франківська область,77500

до відповідача: Яворівської сільської ради вул. Шевченка, 92, с.Яворів, Долинський район, Івано-Франківська область,77524

про відшкодування збитків в сумі 25467,15 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: юрисконсульт ОСОБА_2, (довіреність №012 від 29.07.11 )

від позивача: старший економіст ОСОБА_1, (довіреність № 013 від 05.09.11.)

від відповідача: сільський голова Питлик З. М., посвідчення № 1

від державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області: ОСОБА_4 -начальник відділу, (довіреність №01-22/1767 від 20.09.11).

ВСТАНОВИВ:

Долинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства звернулось в суд із позовом до Яворівської сільської ради про стягнення збитків в сумі 25467,15 грн. Позовні вимоги обгрунтовані понесенням збитків у зв"язку із невідшкодуванням Яворівською сільською радою різниці у тарифах на водопостачання та водовідведення у відповідності з висновком №1 від 04.01.11 Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов вх.№6240/2011-свх від 22.07.11, а саме стверджував, що сесія сільської ради не скликалась у зв"язку із перебуванням сільського голови на лікарняному, а рішенням Яворівської сільської ради від 27.04.11 "Про погодження тарифів на послуги централізованого водопостачання" залишено тарифи для населення не зміненими у зв"язку із відсутністю інформації щодо розрахунку економічно обгрунтованих планових витрат на послуги водопостачання.

Представник державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області в судовому засіданні пояснив, що розрахунок планових витрат на послуги водопостачання визначений в розмірі 4,91 грн. за 1 куб.м. є економічно обгрунтованим та підтверджується висновком №1 від 04.01.11, який складений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.06 №959 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення" із змінами та доповненнями.

Розглянувши матеріали справи, подані сторонами та зібрані судом із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

04.01.11 між сторонами даного спору укладено договір №1 про надання послуг водопостачання з комунального водопроводу, відповідно до якого позивач зобов"язується надавати населенню с.Яворів послуги з постачання питної води з системи комунального водопостачання, а відповідач, в свою чергу - розраховуватися за вищевказані послуги на умовах, які визначені п.2.2. цього договору, Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України та Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до п.2.2.1 договору відповідач (замовник) зобов"язався затверджувати тарифи на послуги водопостачання в розмірі економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво або відшкодовувати водоканалу, шляхом виділення дотацій в грошовій формі, різницю в тарифах на послуги водопостачання, у випадку, якщо фактичні витрати на виробництво цих послуг перевищують розмір коштів, нарахованих за відповідний період.

Згідно п.3.2. договору, перерахування коштів на рахунок водоканалу здійснюється своєчасно, в п"ятиденний термін після вручення рахунку.

Підпунктом 2 пункту "а" частини 1 статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в України", встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Згідно ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансуються за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

04.01.11 Державна інспекція з контролю за цінами в Івано-Франківській області листом №01-17/6 надала Долинському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства Висновок №1, згідно якого розрахунок планових витрат на послуги водопостачання визначений в розмірі 4,91 грн. за куб.м. та є економічно обгрунтованим.

27.04.11 відбулась п"ята сесія шостого скликання Яворівської сільської ради, на якій прийнято рішення № 47 -5/2011 про залишення тарифів для населення с.Яворів на послуги водопостачання не зміненими, а саме: 3,55 грн. за 1 куб.м., в тому числі для населення села - 2,55 грн. за 1 куб.м. , відшкодування різниці в тарифах в сумі 1,00 грн. за 1 куб.м. за рахунок коштів Яворівської сільської ради.

Посилання відповідача на неможливість скликання сесії сільської ради раніше у зв"язку із перебуванням сільського голови на лікарняному спростовується приписами ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в України", відповідно до якої у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Приписами ст. 623 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки; розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором. Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 614 Цивільного кодексу України.

Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди та визначено збитки як втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.

Відповідно до статті 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушені.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Згідно ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

За загальним правилом збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ особи, яке пов'язане з утиском її інтересів як учасника певних суспільних відносин і яке виражається у зроблених нею витратах тощо.

Так, притягнення до цивільно-правової відповідальності можливо лише при наявності певних, передбачених законом умов. Їх сукупність утворює склад цивільного правопорушення, який і є підставою цивільно-правової відповідальності. Застосування відповідальності у вигляді відшкодування збитків можливе за наявності усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, наявності збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою і збитками, і вини.

При цьому важливим елементом об'єктивної сторони правопорушення є причинний зв'язок між збитками, які виникли у кредитора та протиправними діями боржника, які виражені у порушенні ним взятих на себе зобов'язань. Тобто, протиправна дія є причиною, а збитки - наслідком протиправної дії.

Відповідно до ч.1 ст.33 ГПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Вказаною нормою обов”язок доказування покладений на сторони процесу. Доказування полягає у поданні доказів сторонами та доведенні їх переконливості суду.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

На підставі висновку № 1 від 04.01.11 Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області позивачем за період лютий -травень 2011року нараховано збитки в розмірі 25467,15 грн. у зв"язку із невідшкодуванням відповідачем з відповідного місцевого бюджету різниці між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг по водопостачанню та водовідведенню.

Позивачем до матеріалів справи долучено лист №011 від 12.01.11 про направлення Яворівській сільській раді Висновку № 1від 04.01.11 Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області. Однак, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували вручення даного листа відповідачу. Представники позивача в судовому засіданні не довели факту отримання відповідачем листа про зміну розміру економічно обгрунтованих планових витрат на послуги водопостачання в січні 2011року та погодилися, що відповідачу стало відомо про зміну даного розміру з листа №0109 від 11.03.11, який представник відповідача отримав 14.03.11, що підтверджується підписом на примірнику листа (а.с.14).

Клопотання, відповідно до ст.38 ГПК України про витребування доказів, які б підтверджували належне повідомлення відповідача про змінений розмір витрат на послуги водопостачання та доказів неможливості самостійно надати такі документи, позивачем не подано.

Отже, у суду не має підстав вважати, що відповідачу було відомо, станом на січень 2011 року про зміну розрахунку планових витрат на послуги водопостачання, що послужило би підставою для скликання сесії сільської ради для вирішення питання зміни розміру тарифів для населення та для відшкодування різниці у тарифах, а тому не має підстав для стягнення збитків у сумі 12704,61 грн. за лютий-березень 2011 року, оскільки відсутня вина відповідача.

Відповідно до ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", встановлено, що шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.

З огляду на викладене, господарським судом встановлено факт заподіяння збитків позивачу в сумі 12762,54 грн. за період квітень-травень 2011 року, а тому суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено що між збитками позивача та встановленням рішенням сесії Яворівської сільської ради від 27.04.11 тарифу на послуги водопостачання в розмірі нижчому економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво є причинно-наслідковий зв"язок та вина відповідача. Отже, в даному випадку, наявний склад цивільного правопорушення і як наслідок, у суду є підстави для застосування відповідальності у вигляді відшкодування збитків - стягнення з відповідача 12762,54 грн. за період квітень-травень 2011 року.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати понесені позивачем в зв"язку з розглядом справи, пропорційно задоволених вимог.

На підставі вищевикладеного, у відповідності до ст. 124 Конституції України, ст. 22, 611, 614, 623, Цивільного Кодексу України, ст. 224, 225 Господарського кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закону України "Про житлово-комунальні послуги", керуючись ст.ст. 33, 38, 43, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Долинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Яворівської сільської ради про відшкодування збитків у сумі 25467,15 грн. задовольнити частково.

Стягнути з Яворівської сільської ради вул. Шевченка, 92, с.Яворів, Долинський район, Івано-Франківська область,77524 (код 20561385) на користь Долинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, вул. Б.Хмельницького,57, м.Долина, Долинський район, Івано-Франківська область,77500 (код 00361626) - 12762,54 (дванадцять тисяч сімсот шістдесят дві гривні п"ятдесят чотири копійки) - збитків, а також 127,62 (сто двадцять сім гривень шістдесят дві копійки ) - судових витрат по сплаті державного мита та 118,27 (сто вісімнадцять гривень двадцять сім копійок) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Максимів Т. В.

Повне рішення складено 28.09.11

Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"

________________ Матейко І. В. 28.09.11