Справа № 2-1516/2011р.
20 вересня 2011 року Запорізький районний суд Запорізької області
у складі : головуючого -судді Гончаренко П.П.,
при секретарі -Зеленській С.Ю.,
за участю передставника позивача -ОСОБА_1,
розглянувши в відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, треті особи : Запорізька районна державна нотаріальна контора, ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації», про визнання права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок та господарські споруди, суд -
Позивачка ОСОБА_2 звернулася до Запорізького районного суду з позовною заявою про визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок та господарських споруд, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її мати -ОСОБА_3. Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташовані в АДРЕСА_1 Запорізького району Запорізької області, яку вона прийняла в порядку ст. 1268 ЦК України, а саме, на час відкриття спадщини мешкала зі спадкодавцем за однією адресою. Однак, оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку позивачка не має змоги, тому що у неї відсутній право установчий документ на спадкове майно, тому вона повинна була звернутися до суду з цією позовною заявою. В судовому засіданні представник позивачки підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач -Територіальна громада в особі Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області в судове засідання не з*явились, надали письмову заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі, просять розглянути справу в відсутність їх представника.
Представник третьої особи - Запорізької районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з»явився, надали суду заяву, що заперечень на позовну заяву вони не мають, просять розглянути справу в відсутність їх представника.
Представник третьої особи ОП «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації»в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить суд розглянути справу в відсутність їх представника, заперечень на позовну заяву не мають.
Заслухавши представника позивачки, вивчивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається в зв'язку зі смертю особи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст.1261 ЦК України спадкоємцями за законом першої черги є діти, батьки та дружина спадкодавця в рівних частках.
Факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 року підтверджується представленим суду свідоцтвом про смерть серія 1-ЖС №190635, виданим 16.12.2010 року Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області.
Судом встановлено, що на час відкриття спадщини позивачка мешкала з померлою за однією адресою в АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою № 01-29/1447, виданою 21.06.2011 р. Біленьківською сільською радою Запорізького району Запорізької області, що відповідно до ст. 1268 ЦК України є підтвердженням прийняття спадщини.
Родинні відносини спадкодавниці ОСОБА_3 з позивачкою підтверджуються наданими суду свідоцтвом про народження та свідоцтвом про одруження.
Відповідно до заяви ОП ЗМБТІ №12650 від 19.08.2011 року підтверджується, що право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 зареєстрований за ОСОБА_3 на підставі рішення Запорізького райсуду Запорізької області від 15.01.2010 року справа №2-311 за 2010 рік.
Згідно зі ст.392 ЦК України діючої редакції, власник майна може подати позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою.
Відповідно до п. 1.4. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5 зі змінами, внесеними згідно Наказів Міністерства юстиції № 45/5 від 03.06.2002р. № 6/5 від 28.01.2003р., № 20/5 від 03.03.2004р. і № 36/5 від 17.05.2004р. реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності у зв'язку з виникненням, існуванням, або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцем знаходження об'єктів нерухомого майна, на підставі правовстановлюючих документів.
Згідно п. 10 Додатку 1 до п. 2.1 Положення, правовстановлюючими документами на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна, є рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Відповідно до ст. 182 ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»встановлено, що об»єкти нерухомого майна підлягають спеціальній реєстрації відповідним органом. Згідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»державна реєстрація речових прав на нерухоме майно -це офіційне визнання та підтвердження державою факту виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно.
На підставі вищевикладеного, суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивачки, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки задоволення її позовних вимог не порушує невизнанні або оспорюванні права, свободи чи інтереси будь-яких осіб та вважає за можливе визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України,
ст. ст. 1220,1216,1218, 1261,1268 ЦК України, суд -
Позов ОСОБА_2 задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок та господарські споруди, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, а саме на: житловий будинок літ. «А», прибудову літ. «а», сараї літ. «Б,Ж», вбиральню літ. «Г», навіс літ. «Д», душ літ. «Е», погріб з шийкою літ. «пг», паркан №1, 3, 5, ворота №2, колодязь №4, свердловину №6.
ОП ЗМБТІ зареєструвати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок та господарські споруди, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, а саме на: житловий будинок літ. «А», прибудову літ. «а», сараї літ. «Б,Ж», вбиральню літ. «Г», навіс літ. «Д», душ літ. «Е», погріб з шийкою літ. «пг», паркан №1, 3, 5, ворота №2, колодязь №4, свердловину №6.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду до Запорізького районного суду Запорізької області.
СУДДЯ ГОНЧАРЕНКО П.П.