Постанова від 19.09.2011 по справі 2а-8314/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2011 р. № 2а-8314/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Шинкар Т.І.,

за участю секретаря -Васильків О.С.,

за участю представника позивача Абрагамця О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Прокуратури Львівської області до Львівської міської ради про визнання незаконною та скасування ухвали сесії Львівської міської ради №3629 від 24.06.2010р. в частині затвердження додатку, -

ВСТАНОВИВ:

Прокуратура Львівської області (далі-Прокуратура) звернулася з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Львівської міської ради, просить визнати незаконною та скасувати ухвалу сесії Львівської міської ради №3629 від 24.06.2010р. ?Про використання Державного прапора України у м.Львові? в частині затвердження додатку до рішення, яким передбачено вивішення Державного прапора на державне свято -День перемоги (9 травня) ?з жалобою?. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що при прийнятті вищезгаданого рішення Львівська міська рада вийшла за межі повноважень, визначених ст. 43 Закону України ?Про місцеве самоврядування в Україні? і в додатку до ухвали №3629 від 24.06.2010р. затвердила порядок вивішення Державного прапора у День перемоги (9 травня) зазначивши термін ?з жалобою?. 25.06.2011р. прокурором Львівської області принесено протест за №07/1/1-1256 вих-11 на ухвалу №3629 Львівської міської ради ?Про використання Державного прапора України у м.Львові?, в якому Прокуратура вимагала привести вказане рішення у відповідність до вимог чинного законодавства, проте ухвалою сесії Львівської міської ради №69 від 14.07.2011р. протест прокурора відхилено. Вважає дану ухвалу Львівської міської ради незаконною та такою, що підлягає скасуванню в частині затвердження додатку до рішення, яким передбачено вивішення Державного прапора на державне свято -День перемоги (9 травня) ?з жалобою?.

В судовому засіданні представник Прокуратури позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на позов не подав, повідомлений про розгляд справи.

Справа розглядається на підставі наявних в матеріалах справи письмових документах у відповідності до вимог ст.71 Кодексом адміністративного судочинства України (далі-КАС України).

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 19 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення учасника процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.06.2010 року 17 сесією п'ятого скликання Львівської міської ради прийнято ухвалу №3629 ?Про використання Державного прапора України у м.Львові?. В додатку до ухвали №3629 Львівська міська рада затвердила порядок вивішення Державного прапора, зокрема, у День перемоги (9 травня) зазначивши термін ?з жалобою?.

25.06.2011 року Прокурором Львівської області принесено протест за №07/1/1-1256 вих-11 на ухвалу №3629 ?Про використання Державного прапора України у м.Львові?, який 30.06.2011р. отриманий канцелярією Львівської міської ради та в якому постановлено вимогу про приведення вказаного рішення у відповідність до вимог чинного законодавства: виключивши із додатку термін ?з жалобою? при вивішенні Державного прапора на державне свято -День перемоги (9 травня).

Ухвалою сесії Львівської міської ради №69 від 14.07.2011р. протест прокурора області від 25.06.2011р. на ухвалу сесії Львівської міської ради №3629 від 24.06.2010р. ?Про використання Державного прапора України у м.Львові? відхилено.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 3 Європейської хартії місцевого самоврядування, під місцевим самоврядуванням розуміється право і реальна здатність органів місцевого самоврядування регламентувати значну частину державних справ і керувати нею, діючи в рамках закону, під свою відповідальність в інтересах місцевого населення.

У відповідності до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 85 Конституції України, до повноважень Верховної Ради України належить прийняття законів.

Статтею 1 Закону України ?Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років? передбачено, що День перемоги (9 травня) визначено державним святом та днем торжества.

Згідно ст. 143 Конституції України, обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 2 Закону України ?Про місцеве самоврядування в Україні?, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно ст. 10 цього ж Закону, обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Статтею 24 цього ж Закону передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього ж Закону.

Згідно Закону України ?Про місцеве самоврядування в Україні? органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу.

Органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи норми чинного законодавства суд вважає за доцільне зазначити, що в Україні територіальна громада здійснює місцеве самоврядування в порядку, встановленому законом, безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, які в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, що є обов'язковими до виконання на відповідній території. Конституційне призначення місцевого самоврядування полягає у праві територіальних громад як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ради та їх виконавчі органи) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Конституція України передбачає, що предметом відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України ?Про місцеве самоврядування в Україні? (ст. 43).

Судом враховано, що Львівська міська рада приймаючи 24.06.2010р. на сесії ухвалу №3629 ?Про використання Державного прапора України у м.Львові? в частині затвердження додатку до рішення, яким передбачила вивішення Державного прапора на державне свято - День перемоги (9 травня) ?з жалобою? вийшла за межі повноважень та прийняла рішення, що не входить до її компетенції, оскільки повноваження щодо внесення будь яких доповнень чи змін з питань вивішення Державного прапора на державне свято -День перемоги (9 травня) в даному випадку належить Веховній Раді України, як єдиному законотворчому органу України, з врахуванням прийнятого останньою Закону України ?Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років?, згідно якого День перемоги (9 травня) визначено державним святом та днем торжества, а не днем жалоби.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про прокуратуру»вимоги прокурора які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб.

Згідно ст. 21 Закону України ?Про прокуратуру? протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права.

Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.

У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.

Суд вважає, що при розгляді протесту прокурора в якому останній вказував на порушення закону, Львівською міською радою безпідставно залишено вимоги Прокуратури щодо приведення опротестованого рішення у відповідність до вимог чинного законодавства поза увагою.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до переконання, що при прийнятті рішення №3629 від 24.06.2010р. в частині затвердження додатку до рішення Львівською міською радою не було дотримано вимоги Конституції України, Закону України ?Про місцеве самоврядування в Україні? та передбачених ст.2 КАС України принципів, а відтак таке рішення підлягає до скасування.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Прокуратури обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, доведені у судовому засіданні та підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України судовий збір не належить стягувати зі сторін спору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-72, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати ухвалу сесії Львівської міської ради №3629 від 24.06.2010р. ?Про використання Державного прапора України у м.Львові? в частині затвердження додатку до рішення, яким передбачено вивішення Державного прапора на державне свято -День перемоги (9 травня) ?з жалобою?.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченого ст. 254 КАС України

Повний текст Постанови виготовлено 24.09.2011 року.

Суддя Шинкар Т.І.

З оригіналом згідно

Суддя Шинкар Т.І.