Ухвала від 22.09.2011 по справі К/9991/46588/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2011 р. м. Київ К/9991/46588/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді -доповідача Бим М.Є.

суддів: Гончар Л.Я., Конюшка К.В., Сіроша М.В., Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 червня 2009 року та постанову Апеляційного суду м. Києва від 29 червня 2011 року у справі №7/648 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій під час проведення перерахунку пенсії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 червня 2009 року позов задоволено частково. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині припинення виплати премії в розмірі 33,3 % неправомірними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії в якому врахувати 20% надбавку за роботу з таємними документами з 01.01.2005; премію в розмірі 33,3% з 01.01.2009; збільшення посадового окладу за рахунок 20% надбавки за роботу з таємними документами з 01.01.2005 р. В решті позову відмовлено.

Постановою Апеляційного суду м. Києва від 29 червня 2011 року постанову суду першої інстанції в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок пенсії в якому врахувати 20% надбавку за роботу з таємними документами з 01.01.2005 змінено в частині початку перерахунку на 12.09.2008, а в частині задоволення позову про перерахунок пенсії з урахуванням премії 33,3% - скасована та в цій частині ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначені судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є військовим пенсіонером та має право на призначення та перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст.51 цього Закону при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців»від 16.12.2004 частину 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" було викладено у наступній редакції: "Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону".

Відповідачем був здійснений перерахунок пенсії позивача без дотримання зазначених вище вимог.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач має право на надбавку за роботу з таємними документами, починаючи з 01.01.2005 у розмірі 20 %, що підтверджується довідкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 12.09.2008 № 248/6/С/1155-д.

Позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням належної йому надбавки, починаючи з дати видачі йому згаданої вище довідки.

Натомість, зважаючи, що таке право у позивача виникло не з моменту видачі йому довідки, а з 01.01.2005, тому суд правильно зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з врахуванням належної йому 20-ти відсоткової надбавки за роботу з таємними документами, починаючи саме з 01.01.2005.

Також позивачу на підставі рішення Військового місцевого суду Київського гарнізону від 26.11.2004 було присуджено здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 33,3%.

Зазначене судове рішення набрало законної сили. Однак, відповідач виплачував позивачу премію у розмірі 10%.

За приписами п. 7 та п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 15.04.2005 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»передбачено, що в п. 2 розд. II "Прикінцеві положення" Закону N 1769-IV особи, яким раніше було призначено пенсії згідно із Законом N 2262-XII, з 1 січня 2005 року мають право на перерахунок цих пенсій та виплату їм 50 % від суми перерахованої пенсії, а з 1 січня 2006 року - 100 % цієї суми. У разі, якщо внаслідок перерахунку за нормами Закону № 1769-IV розмір пенсії або виплачуваної в період з 1 січня 2005 року до 1 січня 2006 року її частини зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з доповненням, внесеним Законом від 16 грудня 2004 р. N 2255-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців" (далі - Закон N 2255-IV) до п. 2 розд. II "Прикінцеві положення" Закону № 1769-IV, особам, віднесеним в установленому законом порядку до числа ветеранів війни, відповідний статус котрих їм надано за участь у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 рр. і у війні з імперіалістичною Японією в серпні - вересні 1945 р., та особам, які брали участь в інших бойових діях, що передували згаданим війнам, а також дружинам загиблих (померлих) зазначених осіб призначені раніше пенсії перераховуються і виплачуються починаючи з 1 січня 2005 р. у 100 %-му розмірі перерахованої пенсії.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.

При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо), у тому числі після набуття чинності з 19 січня 2000 р. постановою Кабінету Міністрів України від 8 січня 2000 р. № 12 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393".

Щодо вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести новий перерахунок пенсії станом на 1 січня 2005 року впродовж одного місяця, обчисливши основний розмір його пенсії у розмірі 90% (за 34 роки вислуги) від суми 3327,21 грн. грошового забезпечення військовослужбовця відповідної йому категорії, то вона задоволенню не підлягає, оскільки вказана позивачем сума 3327,21 грн. матеріалами справи та розрахунками не підтверджується.

Щодо передбаченого попередньою редакцією ч.3 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” підвищення розміру пенсії на 350 %, яке просить здійснити позивач з 22.05.2008, то слід зазначити наступне.

В преамбулі цього Закону передбачено, що цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України.

Права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.

Нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Таким чином саме даним законом встановлюються певні пільги та доплати для осіб, що мають відповідний статус.

В передбаченому чинним законодавством порядку ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” було викладено в іншій редакції, а відтак, з 01.01.2008 цим же законом було змінено порядок здійснення зазначених вище виплат.

У зв'язку з тим, що даний Закон прямо передбачив, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, то коригування порядку і розміру виплат, виходячи з положень закону України про Державний бюджет України на відповідний рік є правомірним. Тому дії відповідачів щодо виплати позивачу у 2008 році підвищення мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.13 Закону України Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”є такими, що відповідають встановленим ч.2 ст. 19 Конституції України принципам.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції підставно задовольнив позов частково.

Оскільки апеляційний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, а суд першої інстанції вирішив спір з додержанням норм матеріального та процесуального права, то зазначена обставина відповідно до ч.1 ст.226 КАСУ є підставою для скасування постанови апеляційного суду, та залишення в силі постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Апеляційного суду м. Києва від 29 червня 2011 року - скасувати.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 червня 2009 року - залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: